Recenzje

Recenzja #934 Trekking przez historię

Wybierz się w niesamowitą podróż w czasie! Uczestnicz w historycznych wydarzeniach i stwórz swoją własną, unikalną przygodę. Trekking przez historię to epicka gra planszowa dla całej rodziny, która doskonale łączy świetną zabawę z edukacją. Czy nauka historii może być jeszcze bardziej przyjemna? Zapraszamy do recenzji!

Autor gry Trekking przez historię: Charlie Bink

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 30-60 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Kiedy myślę, że w planszówkach nic mnie już nie zaskoczy, zawsze pojawi się jakaś gra, która sprawia, że na nowo odkrywam to hobby. Trekking przez historię to właśnie gra tego typu, świeża, zaskakująca i taka, którą po prostu warto mieć w swojej kolekcji, szczególnie jeśli gracie z dziećmi, bądź uwielbiacie historię. Od razu zaznaczę, że jest to gra familijna i należy do kategorii tych lżejszych pozycji, w które można zagrać w godzinkę wolnego czasu. Jesteście ciekawi, dlaczego gra tak mi się spodobała?

Trekking przez historię to jedna z najładniejszy gier, które miałam okazję ostatnio ogrywać. Wykonanie jest na bardzo wysokim poziomie, szczególnie że mówimy o grze, która wcale nie należy do tych najdroższych pozycji. W pudełku znajdziemy całą masę pięknie wykonanych, kolorowych elementów, które wspaniale prezentują się na stole wraz z neoprenową matą. Co tu dużo mówić, mam słabość do mat. Gra z matą od razu nabiera innego charakteru, a co więcej dobrze się sprawdza podczas rozgrywki, podczas której nic się nie przesuwa po stole.

Pozostałe elementy również są fantastycznie wykonane, a co więcej bez problemu zmieścimy je wszystkie w zgrabnym insercie. Warto tu również wspomnieć o doskonale zilustrowanych, płótnowanych kartach, które są dość duże i bardzo przyjemnie się nimi gra. Oprócz pięknych grafik przedstawiających najprzeróżniejsze historyczne wydarzenia i doskonałych tytułów wycieczek, na wersie znajdziemy jeszcze dodatkowo ciekawy opis historyczny, co sprawia, że Trekking staje się wspaniałą pomocą edukacyjną! Brawo!

W opakowaniu znajdziemy również kolorowe żetony i kryształki, a także bardzo dobrze napisaną instrukcję, która w jasny sposób przedstawia zasady gry. Te nie są skomplikowane i bardzo szybko można się ich nauczyć. Cała rozgrywka trwa 3 rundy albo inaczej mówiąc 3 dni, podczas których będziemy dobierać karty i tworzyć historyczne wycieczki. Warto układać karty chronologicznie, gdyż im dłuższa wycieczka, tym na koniec rozgrywki otrzymamy za nią więcej punktów. Co więcej, podczas zabawy, będziemy wypełniać żetonami indywidualne plany podróży, co przyniesie nam dodatkowe korzyści, w postaci kryształów czasu lub kolejnych punktów. Warto wspomnieć o specjalnej planszy czasu, która będzie wyznaczała kolejność tur. Ma ona bardzo duże znaczenie podczas rozgrywki, gdyż wpływa na możliwości ruchu graczy. Właściciel ostatniego żetonu będzie poruszać się jako pierwszy, czasem warto więc kupić „tańszą” kartę, ale zyskać dodatkowy ruch.


Trekking przez historię to gra familijna, która ma wszystkie cechy, które sprawiają, że to idealny wybór, jeśli szukacie dość szybkiej i prostej gry, która spodoba się praktycznie każdemu. Myślę, że nawet zaawansowany gracz chętnie zagra partyjkę, gdyż mamy tutaj nieco przyjemnego kombinowania! Podczas zabawy musimy skupić się na kilku rzeczach, przede wszystkim jednak na jak najlepszym doborze kart, które zapełnią nam żetonami nasz plan podróży oraz pozwolą zyskać punkty za długość trasy. Zwykle nie lubię gier, w których co chwilę zmienia się kolejność graczy, w tej grze sprawdza się to jednak doskonale! Kombinowanie jak tu zyskać, jak najwięcej ruchów, a jednocześnie nie ułatwić gry innych to świetna zabawa!

Po kilku rozgrywkach możemy dołączyć do zabawy mini dodatek „Zakrzywienie czasoprzestrzeni”, który wprowadzi nam do gry kolejne możliwe akcje. Sprawi to, że gra będzie jeszcze bardziej strategiczna. W Trekking przez historię możemy zagrać również solo i to na kilku poziomach trudności. Podczas takiej zabawy, musimy myśleć zarówno o naszych ruchach, jak i o ruchach przeciwnika. Mnie się bardzo spodobało i jeśli nie będę mieć w okolicy chętnych na partyjkę, sama również chętnie zasiądę do rozgrywki!

Trekking to podróż pełna wyzwań, tutaj mamy raczej przyjemny spacer w rodzinnym gronie. W grze nie występuje negatywna interakcja, ruchy innych mają jednak duży wpływ na podejmowane przez nas wybory. Gra jest lekka i przyjemna, a wątek historyczny jest świetnie zarysowany. Gra trafia do naszej topki najlepszych gier rodzinnych!


Trekking przez historię to jedno z naszych największych odkryć w kategorii gier rodzinnych. Gra jest przepięknie wykonana, ma proste, lecz angażujące zasady rozgrywki i zapewnia emocjonującą rozgrywkę. Wspaniale ilustrowane karty wraz z krótkim opisem pomogą w nauce historii, a sama gra zapewni mnóstwo kombinowania i zabawy. Tworzenie wycieczek w czasie jest wciągająca, a gra spodoba się zarówno mniej, jak i bardziej ogranym graczom. Cena w stosunku do jakości jest bardzo przyjemna, a gra świetnie sprawdzi się jako prezent. Ogromnie polecamy!


  • doskonałe wykonanie,
  • pięknie zilustrowane karty,
  • charakter edukacyjny gry,
  • emocjonująca rozgrywka,
  • proste zasady,
  • dodatek zakrzywienie czasoprzestrzeni,
  • ciekawy tryb solo.
  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *