Recenzje

Recenzja #927 Marvel United: Spider Geddon

Nowa gra z serii Marvel United pozwoli nam wcielić się w najróżniejsze wcielenia tytułowego Pająka. Spider Geddon oddaje do naszej dyspozycji aż 6 nowych bohaterów, dwóch antybohaterów, którzy mogą stanąć po stronie dobra jak i zła oraz 2 potężnych łotrów. Czy uda Wam się wspólnie zniweczyć złowieszczy plan głównego antagonisty?

Autor gry Spider Geddon: Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang

Wydawnictwo: Portal Games

Liczba graczy: 1-5

Czas gry: 40 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Portal Games. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Marvel United: Spider Geddon to zarówno samodzielna gra jak i dodatek do znanej i lubianej serii gier kooperacyjnych autorstwa samego Erica. M. Langa. Klimatyczna ilustracja na okładce opakowania zachęca nas, aby czym prędzej zajrzeć do środka. A tam znajdziemy całkiem sporo elementów. To, co pierwsze rzuca się w nasze oczy to figurki w 3 kolorach przedstawiające różne alternatywne wersje Spider-Manów, Antybohaterów i Łotrów. Figurki te posiadają wiele szczegółów i świetnie prezentują się na stole. Zresztą chętnie zobaczyłbym je w wersji pomalowanej, z pewnością dodałoby to grze sporo klimatu. Oprócz tego otrzymujemy planszetki lokacji, postaci, sporo znaczników i całą masę kart. Do gry dołączono również dobrze napisaną instrukcję, która w zrozumiały sposób przeprowadzi Was przez niuanse związane z rozgrywką. Całość wykonania bardzo na plus.


Kooperacyjna zabawa dla każdego (dużego i małego)

W głównych założeniach seria Marvel United to gra kooperacyjna, która pozwala na rozgrywkę w wariancie solo oraz w trybie gdzie jeden z graczy wcieli się w Łotra i stanie do walki z pozostałymi graczami. My jednak w tej recenzji skupimy się na podstawowym wariancie, gdzie gracze wcielą się w różne wersje Spider-Manów i zmierzą się z jednym z Łotrów. Do naszej dyspozycji oddano taki postaci jak: Scarlet Spider, Symbiote Spider-Man, Spider-Man Noir, Silk, Peni Parker i Spider-Punk. Jakby tego jeszcze było mało, to w grze pojawiają się tak zwani Anty-bohaterowie (Superior Spider-Man oraz Anti-Venom). Mogą oni stanąć zarówno po stronie dobra jak i zła. Jeśli chodzi o samych Łotrów, to zmierzymy się ze Spotem i Morlunem.

Po dość krótkim przygotowaniu rozgrywki jesteśmy gotowi do gry. Zabawa w Spider Geddon polega na nieustającej walce z wybranym przez nas wcześniej Łotrem. Ten będzie przemieszczał się po różnych lokacjach, a naszym głównym celem jest pozbawienie życia naszego rywala. Aby jednak to zrobić, musimy wcześniej wykonać przynajmniej 2 misje. Te polegają np. na pokonaniu określonej liczby zbirów, którzy będą pojawiać się w różnych lokacjach, a to na początku gry, a to w okolicach miejsca, gdzie akurat przebywa Łotr. Kolejna misja polega na próbie ratowania cywili. Każda lokacja to również zagrożenia, z którymi będziemy musieli się zmierzyć.

Ale jak zatem wygląda rozgrywka? A no każda z postaci jest wyposażona w dedykowaną talię kart. Nasz antagonista również takową posiada. Na kartach antagonisty znajdziemy informacje: o ile obszarów poruszy się Łotr, gdzie należy dołożyć nowych zbirów, czy występuje efekt BAM!, czy też skorzysta on ze specjalnej zdolności. BAM! polega na aktywacji zdolności wskazanej na planszy Łotra i we wszystkich lokacjach z kartami z takowym symbolem.

Bardzo ciekawy i angażujący system akcji

Po turze Łotra następuje tura bohaterów, gdzie dobierzemy na rękę nową kartę, następnie zagramy jedną z posiadanych kart i dołożymy ją do powstającej Osi Fabuły. Na Osi Fabuły wszyscy gracze wraz z łotrem będą ustawiać swoje karty, jedna po drugiej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ związana jest z tym specjalna mechanika. Gracz, zagrywając swoją kartę skorzysta zarówno z symboli na niej umieszczonych jak i z symboli na karcie zagranej przez poprzedniego gracza. Symbole te oznaczają ruch postaci, walkę ze zbirami, ratunek cywilów lub Heroiczną Akcję związaną z usuwaniem zagrożeń. Są również symbole uniwersalne, które mogą posłużyć jako jedna z dowolnych akcji.

Oprócz tego na kartach znajdziemy specjalne efekty przydatne w najróżniejszych sytuacjach. Oprócz tego możemy również wydawać wcześniej zdobyte żetony akcji oraz korzystać z efektów lokacji, gdzie uprzednio poradziliśmy sobie z zagrożeniem. Warto jeszcze wspomnieć, że Łotr może zadawać nam obrażenia, a to wiąże się z mniejszą liczbą kart na naszej ręce. Generalnie kombinowania jest tutaj co niemiara.


Gratka dla fanów Multiwersum Spider-Mana

To moje pierwsze podejście do systemu Marvel United i wiecie co? Bardzo mi się spodobało i bardzo żałuję, że nie poznałem tej ciekawej serii wcześniej. Mamy tutaj całkiem niezłą regrywalność związana z kilkoma systemami: różne warianty rozgrywki, klimatyczne postaci różniące się od siebie, losowe rozłożenie lokacji, możliwość rozgrywki z ekwipunkiem, czy też różni Łotrowie, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć (to ma największy wpływ na zmienność kolejnych partii). Bardzo pasuje mi kreska i styl graficzny tego tytułu. Komiksowe ilustracje robią tutaj robotę i nadają grze niepowtarzalnego klimatu.

Eric M. Lang to jeden z moich ulubionych autorów gier planszowych. Po raz kolejny mnie nie zawiódł, tworząc bardzo ciekawą, familijną grę kooperacyjną, opartą na znanym i lubianym uniwersum Marvela. To tytuł, który dość prosto się tłumaczy. Nawet początkujący gracze nie powinni mieć większych problemu z wejściem w ten system. Nie zmienia to jednak faktu, że aby wygrać, to trzeba jednak pogłówkować i umiejętnie ze sobą współpracować.

Marvel United Spider Geddon to świetna gra kooperacyjna, która sprawdzi się zarówno w gronie niedzielnych i familijnych graczy, jak i w gronie bardziej zaawansowanych graczy, którzy szukają czegoś nieco lżejszego. Ciekawa mechanika wciąga od samego początku i angażuje wszystkich graczy. Wiele trybów rozgrywki, spora zmienność kolejnych partii, świetne i klimatyczne wykonanie oraz możliwość wcielenia się w Łotra i rozgrywkę przeciwko drużynie „dobrych” graczy. System związany z możliwością skorzystania z akcji wybranych przez poprzedniego gracza jest świetny i stwarza wiele możliwości. Czego chcieć więcej? A no dodatków! Zresztą już teraz z uważnością patrzę na poprzednie odsłony z tej serii. Z pewnością prędzej, czy później uzupełnią moją kolekcję przynajmniej o kilka pudełek z ulubionymi postaciami ze świata Marvela. To również gratka dla fanów filmów Spider-Man: Uniwersum i Spider-Man: Poprzez multiwersum. Zdecydowanie polecam!


  • świetne wykonanie,
  • klimatyczne figurki,
  • ciekawa, wciągająca mechanika,
  • komiksowe ilustracje,
  • bardzo dobre skalowanie + tryb dla pojedynczego gracza,
  • możliwość wcielenia się w rolę antagonisty w trybie Arcyłotra,
  • spora regrywalność.
  • planszetki postaci i miast mogłyby być nieco grubsze.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *