Recenzje

Recenzja #918 Marvel Dice Throne

Jedna z najlepszych serii gier kościanych Dice Throne doczekała się kolejnej wersji! Tym razem z bohaterami znanego i lubianego uniwersum Marvela. W Marvel Dice Throne zagramy takimi postacami jak: Thor, Loki, Spider Man, Scarlet Witch, Dr Strange, Czarna Pantera, Kapitan Marvel, czy też Czarna Wdowa. A Ty, która postać wybierasz?

Autorzy gry Marvel Dice Throne: Gavan Brown, Nate Chatellier, Manny Trembley

Wydawnictwo: Lucky Duck Games

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 30 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Lucky Duck Games. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Jedna z naszych ulubionych gier pojedynkowych dla dwóch osób doczekała się kolejnego wydania. Tym razem otrzymujemy aż 8 zupełnie nowych postaci z uniwersum Marvela. W każdym dostępnym do kupienia pudełku znajdziemy pakiet 4 postaci. Pierwszy box oferuje nam: Lokiego, Spider Mana, Thora i Scarlet Witch. Natomiast drugi: Dr Strange, Czarną Panterę, Kapitan Marvel oraz Czarną Wdowę. Fani tego uniwersum powinni być ukontentowani, ponieważ nie są to żadne poboczne postaci, czy też zapychacze. Jeśli jednak nie znacie jeszcze serii Dice Throne, to w naszym serwisie ukazały się już recenzje: Dice Throne Sezon 1, Dice Throne Sezon 2 oraz Dice Throne Mikołaj vs Krampus.

Nie ukrywam, jestem dużym fanem świata wykreowanego przez Marvel i dlatego też z chęcią zaopiekowałem się kolejną odsłoną tej znakomitej serii. Tym razem jednak otrzymujemy nieco inny rodzaj pudełka, w którym w specjalnej wyprasce zmieszczą się 4 postacie. Ja do recenzji otrzymałem opakowanie z Lokim, Spider-Manem, Thorem i Scarlet Witch. Wcześniej mieliśmy do czynienia ze specjalnymi pudełkami na każdą postać z osobna. Tym razem jednak planszetki bohaterów nie są składane i nie posiadają osobnych pudełek – a szkoda, bo to rozwiązanie bardzo ułatwiało przygotowanie rozgrywki. Ilustracje bohaterów są utrzymane w humorystycznej komiksowej kresce i prezentują się genialne. Oprócz postaci znajdziemy unikatowe kości dla każdej z nich, talię kart, karty informacyjne, liczniki zdrowia i punktów walki, żetony – jest tego sporo. Generalnie całość wykonania bardzo na plus.


W skrócie – czym jest Dice Throne?

Dla tych, którzy nie znają podstawowej machaniki Dice Throne już tłumaczę, na czym polega rozgrywka. Gracze wcielają się tutaj w określone postaci, które będą się ze sobą pojedynkować. Możemy korzystać z każdej postaci z całej serii i mierzyć się z inną z dowolnego pudełka. I tak też przykładowo może dojść do starcia Spider-Mana ze… Świętym Mikołajem. Tak! To nie żart. Wystarczy dobrać odpowiednie komponenty postaci i możemy zaczynać pojedynek. W trakcie toczącej się walki będziemy starali się wyzerować wskaźnik zdrowia naszego oponenta za pomocą najróżniejszych zdolności znajdujących się na naszej karcie postaci. Aby z nich skorzystać, musimy wyrzucić na kościach odpowiednie symbole. Kości możemy przerzucać, a zdolności ulepszać za pomocą specjalnych kart ulepszeń.

Generalnie każda postać posiada spory wachlarz umiejętności. Dodatkowo postaci posiadają również umiejętności obronne. Oprócz tego każda talia bohatera różni się od siebie, dlatego też mamy tutaj potężny arsenał, dzięki któremu możemy stawić opór naszemu rywalowi. Co więcej, możemy zdecydować się na pojedynek drużyn, czy też rozgrywkę w 3, czy nawet 6 graczy (oczywiście jeśli posiadamy odpowiednią liczbę postaci).

Cała mechanika Dice Throne, zresztą jak sama nazwa wskazuje, opiera się na kościach i dosyć sporej dawce losowości. Nie obawiajcie się jednak, to dosyć szybka i dynamiczna gra, która dostarcza sporych emocji i pozwala pokombinować. I właśnie za to tę serię lubimy najbardziej. Gdy nasze zdrowie jest już bliskie zeru, a tu udaje nam się nagle za trzecim przerzutem kości otrzymać wyniki pozwalający skorzystać ze specjalnej umiejętności bohatera, a tym samym ostatecznie wygrać pojedynek – dostarcza to niezapomnianych emocji. Co więcej, postaci różnią się dosyć mocno od siebie możliwościami i poziomem trudności. Każdy znajdzie tu coś dla siebie! Jeśli chodzi o nowe wydanie z postaciami Marvela to również i tym razem postarano się, aby umiejętności bohaterów były klimatyczne i odwzorowywały postaci znane z komiksów czy też filmów.


Spider Man Miles Morales – Niewidzialność i Zasieciowanie

Spider Man Miles Morales to najłatwiejsza z postaci, która moim zdaniem nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. To najmniej zróżnicowana postać z całego pudełka, dlatego też zaczynam od niej. Posiada on specjalną zdolność Niewidzialności, która pozwoli mu zmniejszyć nadchodzące obrażenia, których z reguły nie da się obronić. Jak na prawilnego Pajączka przystało, posiada on również zdolność Zasieciowania. Umiejętność ta sprawia, że jego ataki stają się nieuchronne, a tym samym przeciwnik nie może korzystać ze swoich zdolności obronnych. Najciekawszą zdolnością Spider Mana jest jednak Kombo, czyli możliwość ponownego ataku w tej samej turze. Ta zdolność potrafi skutecznie obniżać zdrowie naszych oponentów. Jak sami widzicie, nie mamy tutaj zbyt wielu fajerwerków, ot proste mechaniki do obrony i ataku.

Thor – dzierżyciel Mjolnira

Moją ulubioną postacią jest Thor, który posiada młot Mjolnir. Broń ta służy do rzucania we wrogów i zadawania im niewielkich obrażeń. Możemy odrzucać karty z ręki, aby rzucać młotem lub go przyciągać. Za każdym razem gdy młot będzie do nas wracał będzie nam generował Elektrokinezę. Ta z kolei sprawia, że możemy dobierać na rękę dodatkowe karty. Mamy więc tutaj możliwość sporego manewrowania naszą ręką i talią kart. Gdy posiadamy na ręce karty zbędne, to możemy je odrzucać, aby zadawać obrażenia i dobierać nowe karty, które w danej chwili mogą okazać się lepsze od właśnie odrzuconych. Co więcej, Thor posiada zdolność Przełamywania Obrony przeciwnika, a tym samym atak Thora staje się nie do obrony. Kombinowania przy tej postaci jest co niemiara.


Loki – iluzje i sztuczki

Loki to nieco trudniejsza postać, która posiada kilka ciekawych umiejętności. Nie mogło się oczywiście obyć bez zdolności Iluzji, która to wprowadza do gry nową mechanikę związaną z 3 specjalnymi kartami Lokiego. Za każdym razem gdy jakiś gracz nas atakuje, to możemy wydać specjalny żeton iluzji, aby zmusić go do wyboru jednej z 3 kart iluzji, zresztą możemy sami sugerować, która kartę ma wybrać nasz rywal. Jedna z kart pozwala całkowicie uniknąć obrażeń, druga zmniejszyć je o połowę, a trzecia nie robi nic za wyjątkiem dobrania żetonu Worka Sztuczek przez agresora. Gra blefu? Jak najbardziej!

Żeton Worka Sztuczek jest związany z kolejną umiejętnością Lokiego. Gracz, który posiada ten żeton, na początku swojej tury musi rzucić kością, a wynik na niej decyduje o niewielkich obrażeniach lub leczeniu Lokiego. Oprócz tego do naszej dyspozycji oddano umiejętność Spętania Czarem, która pozwala na chwilę zablokować, którąś z umiejętności ofensywnych naszego rywala. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy przeciwnik posiada ulepszoną umiejętność i często z niej korzysta.

Szkarłatna Wiedźma i Zmiana Rzeczywistości

Scarlet Witch to kolejna nieco bardziej skomplikowana w obsłudze postać. Posiada ona w swoim portfolio aż 4 zróżnicowane umiejętności. Może zmieniać parzyste wyniki na kościach o 1. Umiejętność ta często przydaje się, aby skorzystać z ataku, na którym akurat bardzo nam zależy. Najmocniejszą zdolnością Szkarłatnej Wiedźmy jest Zmiana Rzeczywistości. Sprawia ona, że nasz oponent zamiast jednej ze swojej kości będzie korzystał z naszej, a tym samym mocno ograniczy to jego możliwości i zmniejszy szansę na oczekiwany wynik. Wyczarowanie pozwala ukraść jakikolwiek żeton z pozytywnym efektem od naszego rywala lub ponownie użyć Zmiany Rzeczywistości. Jest to szczególnie przydatne gdy naszym przeciwnikiem jest postać, która posiada zdolności generujące pozytywne żetony. Na koniec pozostaje Pstryk, czyli możliwość wzmocnienia ataku w zależności od liczby posiadanych innych żetonów na karcie postaci (niezależnie od tego, czy są to pozytywne, czy negatywne żetony).


Udana kontynuacja serii Dice Throne

Podsumowując, Marvel Dice Throne to doskonałe uzupełnienie kolekcji o nowe, znane wszystkim fanom Marvela, postaci. Otrzymujemy 8 niepowtarzalnych i klimatycznych bohaterów o zróżnicowanym stopniu trudności ich obsługi. Na potrzeby tej recenzji otrzymałem pudełko z czterema z nich i jestem bardzo zadowolony z rozgrywki każdą z postaci. Co prawda Spider-Man w wersji Miles Morales, mógłby posiadać jeszcze jakąś dodatkową zdolność, ale wydaje mi się, że to postać stworzona dla nieco młodszych, czy też początkujących odbiorców i przez to jest nieco prostsza w obsłudze. Takie postaci jak Thor, Loki czy Scarlet posiadają spory potencjał i każdą z nich grało mi się niezwykle przyjemnie. Marvel Dice Throne to bardzo udana kontynuacja serii, ze świetnym wykonaniem, genialnymi ilustracjami i nową dawką emocji podczas festiwalu turlania unikatowymi kośćmi. Dla fanów Dice Throne, Marvela i gier kościanych pozycja obowiązkowa. Polecam!


  • klimatyczne odwzorowanie postaci,
  • fantastyczne wykonanie,
  • świetne ilustracje,
  • wciągająca i angażująca mechanika pełna emocji,
  • możliwość pojedynków z poprzednimi postaciami z całej serii.
  • niewymiarowe pudełko,
  • postać Spider-Mana mogłaby być nieco ciekawsza.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *