Recenzje

Recenzja #477 Praga Caput Regni

Co trzeba zrobić, aby zdobyć przychylność Króla Karola IV? Jak wiele wysiłku będzie kosztowało nas zbudowanie Pragi ze szczególną uwagą na kluczowe elementy? Mur Głodowy, Katedra św. Wita, Most Karola przechodzący przez Wełtawę i wiele więcej. To właśnie znajdziemy w pudełku Praga Caput Regni. Mnogość wyboru, olbrzymia synergia akcji, a w tym wszystkim my – próbujący swoich sił w tej średniej wagi grze euro. Czy zdołacie prześcignąć przeciwników i wygrać ten wyścig o chwałę? A może Wasz czas skończy się szybciej, niż zakładaliście?


Informacje o grze Praga Caput Regni

Autor gry Praga Caput Regni: Vladimír Suchý

Wydawnictwo: Portal Games

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 45-150 Min

Wiek: 12+Gry euro zawsze budziły wiele kontrowersji. Z jednej strony chcemy, aby były bardzo ciężkie, dawały mnogość wyboru i paliły zwoje, a z drugiej boimy się, że ich trudność przytłoczy naszych współgraczy. W końcu zawsze istnieje ryzyko, że tytuł okaże się zbyt ciężki, a czas rozgrywki będzie wydłużał się w nieskończoność. Jeśli jednak jesteście dłużej w temacie, to z pewnością macie swoich sprawdzonych twórców, którym ufacie w kwestii tego, co dla Was tworzą. Ja tak mam z Vladimír’em Suchý’m. Znany z takich hitów, jak Podwodne Miasta czy Pulsar 2849 postawił sobie wysoko poprzeczkę. Kiedy więc informacja o polskiej edycji Praga Caput Regni za sprawą wydawnictwa Portal Games poszła w świat, nie mogłam się doczekać, aby przetestować ten tytuł. Czy spełnił moje wymagania? Czy okazał się tak trudny, jak o nim mówią, oferując przy tym świetne połączenie wielu mechanik? Przekonajcie się sami!


Przegląd elementów i zarys rozgrywki w Praga Caput Regni

Praga Caput Regni jako średniej wagi euro posiada wiele żetonów i elementów 3D, z którymi przyjdzie się Wam zmierzyć po otwarciu pudełka. Chociaż nie wszystkie elementy musicie mieć od razu np. most czy katedrę, to mam wrażenie, że świetnie podnoszą aspekt wizualny tego tytułu. Jak już grać, to na pełnym wypasie, prawda?

Naszym głównym zadaniem będzie budowa miasta Praga w XIV wieku. Podczas szeregu rund, które są dość mocno ograniczone (Standardowo jest to 16), będziemy mieli możliwość wyboru pośród sześciu kafli akcji, które znajdować się będą na Żurawiu Akcji. Pozornie będą to proste działania, mające na celu ulepszyć nasze kopalnie, wznosić mury czy budynki, produkować dobra czy wędrować po Królewskiej drodze w kierunku mostu, aby zyskać wiele benefitów. Nic jednak nie jest za darmo, a każda akcja jest mocno powiązana z kolejną. Warto więc dobrze zapoznać się z możliwościami, jakie daje ten tytuł i wybrać konkretne ścieżki. Najgorsze co możecie zrobić, to skubać troszkę z każdego kierunku, ostatecznie kończąc z marną punktacją.

Aby łatwiej było Wam to sobie zwizualizować, opiszę po krótce każdą z akcji:

 • Zarządzanie Kopalniami – Powiększ produkcje złota o 1 na torze produkcji i zyskaj jeden surowiec lub zbierz tyle złota, ile produkujesz w danej chwili,
 • Zarządzanie Kamieniołami – Powiększ produkcje kamieni o 1 na torze produkcji i zyskaj jeden surowiec lub produkuj kamienie,
 • Budowanie Królewskiej Drogi – Porusz swoim pionem wzdłuż pięciu odcinków drogi. Pierwsze trzy zapewniają jednorazowy bonus, natomiast ostatnie dotyczą Mostu Karola i pozwalają na wyłożenie kafli na most, co oprócz bonusów zapewnia również punktację końcową.
 • Ulepsz Akcje – Pozwala na ulepszenie jednej z akcji na swojej planszy akcjii, poprzez zakrycie jej dostępnym odpowiednikiem z planszy głównej.
 • Wybuduj Mur – Pozwala na układanie kafli muru wokół naszej planszy akcji, aby uzyskać wskazane na nich bonusy, jak również zgarnąć nagrody za połączone narożniki czy symbole na krawędziach. Płytki te pomagają również poruszać się na Murze Głodowym,
 • Wybuduj budynek w mieście – Umieść płytkę budynku na odpowiednim obszarze planszy głównej zgodnie z zasadami rozmieszczania. Płytki budynków dają bonusy do kontroli obszaru, a także pomagają poruszać się wzdłuż Katedry,

Mnogość akcji może przytłoczyć

Twórcy oczywiście również zadbali o to, abyście pamiętali o swoich możliwościach, dlatego każdy z graczy otrzymuje swoją planszę akcji, którą można ulepszać, czy budować wokół niej mur zapewniający sporo benefitów i niezłą punktację na koniec gry. Poza podstawowymi akcjami każdy z nas posiada dwuwarstwowe planszetki, na których będziemy zaznaczać posiadany kamień i złoto, jak również nasze postępy uniwersyteckie i technologiczne. Połącznie tych wszystkich mechanik pozwala na odnajdywanie wielu zalezności, ogrom dodatkowym benefitów i co najważniejsze – ogromną satysfakcję z rozgrywki. Gdy Żuraw Akcji obróci się odpowiednią liczbę razy, a każdy z nas rozegra tyle samo tur + ewentualnie dodatkowe wykupione za żetony, to gra kończy się i podliczamy nasze punkty. A tutaj moi drodzy liczy się wiele – posiadane jajka, wybudowany mur, postępy na Murze Głodowym czy na Katedrze, aż po różne odblokowane kafle punktujące czy królewskie glejty.


Recenzja Praga Caput Regni

Praga Caput Regni to połączenie wielu ciekawych mechanizmów. Jednym z nich, który stanowi trzon całej rozgrywki, to Żuraw Akcji. W świetny sposób pozwala na planowanie swoich ruchów, nawet w turze innych graczy. Dzięki temu, że akcje na kaflach się powtarzają, bardzo rzadko będziemy w sytuacji, że nie zrobimy akurat tego, co chcieliśmy. Jedyna różnica to oczywiście cena kafli, bo te w zależności od pola, na którym się znajdują, mogą albo kosztować nas złoto, albo wręcz przeciwne – zapewnić jednorazowe punkty zwycięstwa. Pewnie domyślacie się, jak mocno wpływa to na całą rozgrywkę. Mamy tutaj olbrzymią przestrzeń decyzyjną.

Tak jak wspominałam wcześniej, dróg do zwycięstwa mamy naprawdę sporo. Żeby więc zmaksymalizować nasze wyniki, powinniśmy wybrać jedno/dwa pola i na nich skupić całą swoją uwagę, korzystając przy tym z benefitów i bonusów innych, pomniejszych akcji. Wszystko co robimy, układa się w jedną, kompletną całość, mimo że czasami losowość w dobieraniu kafelków czy dostępności budynków może delikatnie poróżnić nasze plany. Na szczęście rozgrywka jest elastyczna, co pozwala nam wybrać, jak i uporządkować swoje działania, aby zmaksymalizować punkty i możliwości.

Praga Caput Regni, jak na porządne euro przystało, posiada niesamowitą regrywalność. Nie ważne czy skupimy się na budowaniu katedry, rozwijaniu miasta czy budowaniu muru – zawsze skończymy z jednym i tym samym uczuciem – braku wystarczającego czasu, aby dokonać nasze wszystkie wyniosłe plany. Każda rozgrywka jest zupełnie inna, a decyzje, które podejmują inni gracze, również wpłyną na to, co sami będziemy robić. Dwustronne płytki akcji, alternatywne elementy zarówno Katedry, jak i Muru, czy wiele możliwości punktowania na koniec. To wszystko sprawia, że po każdej rozgrywce będziemy mieli ochotę na więcej.

W ilu osób usiąść do stołu?

Oczywiście jest to bardzo skalowalny tytuł. Chociaż im więcej osób przy stole, tym nasz spór robi się bardziej zawzięty. Rozgrywka dwuosobowa jest jednak równie przyjemna. Pozwala bowiem na spokojniejsze podejmowanie decyzji i poznanie wszystkich ciekawych aspektów gry. Wszystko więc zależy od tego, na jaki rodzaj partyjki będziecie mieli ochotę danego dnia. Warto jednak pamiętać o tym, że w dwuosobowej partii niektóre aspekty tracą swą atrakcyjność np. budowanie miasta. Przez zbyt małą liczbę budynków, obszar ten jest mało zabudowany, a więc przynosi mniej korzyści na koniec gry.

Jeśli to wszystko brzmi dla Was, jak kawał dobrej gry, to zdecydowanie macie racje. Praga spełni oczekiwania nie jednego gracza i zapewni wiele godzin wyśmienitych rozgrywek, pełnych analitycznego myślenia i planowania. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to tytuł dla każdego. Zasady, chociaż bardzo przyjemne w tłumaczeniu, nadal nie należą do najłatwiejszych. Dodając do tego możliwości, jakie daje i paraliż decyzyjny, który może spotkać nawet największych wyjadaczy, nie poleciłabym tego tytułu graczom początkującym.

Wykonanie gry jest oczywiście na najwyższym poziomie, chociaż jest kilka niuansów. Jak już wcześniej wspomniałam, Praga Caput Regni to pudło wypełnione po brzegi elementami. Niektóre z nich, jak np. okna, jajka czy inne żetony mogłyby korzystać z takiego samego toru śledzenia, jak kamień czy złoto. Gdyby wszystko znalazło się na jednej planszy, to tytuł z pewnością nie straciłby na aspekcie wizualnym. Włożenie gry z powrotem do pudełka, przy złożonych elementach 3D również może okazać się niemałym wyzwaniem. Szczególnie jeśli lubicie zachować wszystko w jak najlepszym stanie.

Gry euro z klimatem?

Można powiedzieć, że w grach euro klimat nie jest najważniejszy, a wręcz że nie jest potrzebny, aby pozycja okazała się sukcesem. Vladimír Suchý udowadnia jednak, że nawet w tego typu pozycjach można zawrzeć elementy, które jeszcze bardziej pozwolą nam wczuć się w sytuację i czerpać satysfakcję z rozgrywki. Już w samej instrukcji znajdziemy sporo historycznych ciekawostek, które wyjaśniają zastałą sytuację w Pradze. Samo użycie jajek, jako jednego z głównych i ważnych surowców nie było przypadkowe. W tamtych czasach był to bowiem podstawowy składnik zaprawy murarskiej, używany między innymi przy budowie Mostu Karola.

Ostatnim elementem, o którym chciałabym wspomnieć, to oczywiście sam czas gry oraz dynamika. Przeważnie takie tytuły kończą się długimi godzinami przy stole. W tym przypadku odniosłam jednak wrażenie, że dzięki tak mocnemu zazębianiu się mechanizmów, czas przy grze upływa bardzo szybko. Nim się obejrzymy, jest po prostu podliczanie punktów. Wszystko zależy oczywiście od naszej ekipy, ale z pewnością jest to jedno z bardziej dynamicznych euro. W rozgrywce dwuosobowej potrafiliśmy się zamknąć w niecałą godzinę, co jest naprawdę niezłym wynikiem!


Podsumowanie

Praga Caput Regni to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów palenia zwoi, ciekawych rozwiązań i zazębiających się mechanik. Tytuł ten nie raz postawi Was przed ciężkim wyborem, zmusi do zmiany planów czy nadmiernej analizy zastałej sytuacji. Jeśli w parze z tym wszystkim cenicie sobie aspekt wizualny oraz wysoką regrywalność, to nie musicie już dłużej szukać. Praga robi to wszystko idealnie, a do tego daje niesamowitą satysfakcję z rozgrywki. Mimo że mówi się o niej jako jednym z cięższych euro, dla mnie jest po prostu bardzo przyjemna pozycja. W mojej kolekcji z pewnością zostaje i muszę przyznać, że nie mogę doczekać się kolejnych partii. Jeśli nie mieliście szansy spróbować swoich sił w odbudowie słynnej Pragi, to czas nadrobić zaległości!


Mocne Strony:

 • Wysoka regrywalność,
 • Wiele dróg do zwycięstwa,
 • Skalowalność,
 • Piękne wykonanie,
 • Zazebiające się mechanizmy,
 • Żuraw Akcji,
 • Zachowanie klimatu, mimo ciężkiego tytułu euro,
 • Świetnie napisana instrukcja.

Słabe Strony:

 • Przy rozgrywce dwuosobowej niektóe elementy tracą na atrakcyjności,
 • Możliwy paraliż decyzyjny.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Portal Games. Bardzo dziękujemy!

Portal

Katarzyna Dzierżęga

Gry planszowe są naszą pasją. Zapytasz co u nas słychać? – Gry planszowe. Jak tam w Poznaniu? – Gry planszowe. Co robicie w Sylwestra? – you-know-what! Każde z nas zaczęło osobno. Kasia od Talizmana, Adrian od… Monopoly Deal. I to w dużej mierze właśnie gry nas połączyły. Jesteśmy zdecydowanie freak-ami. Na naszej drodze szybko zaczęły pojawiać się coraz to cięższe euro i ameritrashe. Im bardziej nietypowo – tym lepiej. Staramy się grać jak najczęściej, co chwilę odnajdując pozycje godne naszej uwagi. Szukamy tych, które urzekną nas na długie godziny. Nie znaczy to jednak, że odmawiamy sobie krótkich i lekkich gier. W naszej kolekcji mamy już ponad 300 tytułów. Chcielibyśmy wskazać kilka konkretnych, tych ulubionych, ale może zamiast tego podzielimy się z Wami tym, co jest na naszej półce:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *