Recenzje

Recenzja #869 Chocolates: Czekoladki

Sprawdź, co trafiło Ci się w bombonierce! Czy dzisiaj uśmiechnie się do Ciebie szczęście i znajdziesz ulubione słodkości? Chocolates: Czekoladki to apetyczna gra planszowa, w której gracze zakładają się o zawartość pudełka ze słodyczami. Czy postawisz wszystko na dany układ, czy wolisz grać nieco bardziej zachowawczo? Uwaga! Gra wzmaga apetyt!

Autor gry Chocolates: Czekoladki: Jean Paul Monnet, Ségolène Monnet

Wydawnictwo: Piatnik

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 15 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Piatnik. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Chocolates: Czekoladki to chyba najbardziej apetyczna gra w naszej kolekcji. Ilustracje w grze idealnie odwzorowują słodkości, nawet tło kafelków przypomina „prawdziwe „złotko”, które możemy znaleźć w bombonierkach! Wszystkie elementy gry zostały porządnie wykonane, kafelki są dość duże i grube. Symbole na kartach są łatwe do zapamiętania i czytelne, a pudełko jest dość dobrze dobrane do zawartości. Rzadko to piszę, ale akurat w przypadku tej gry pudełko mogłoby być odrobinę…większe. Dlaczego? Idealnie byłoby układać kafelki z czekoladkami bezpośrednio w pudełku, niestety nie możemy tego zrobić, gdyż czekoladki są po prostu zbyt duże i się nie mieszczą.

Instrukcja załączona do gry jest dobrze przygotowana, oprócz zasad gry zawiera również spis kart z dodatkowym wyjaśnieniem. Chocolates: Czekoladki to gra wydana międzynarodowo, instrukcja napisana jest więc w kilku językach, a sama gra jest niezależna językowo. Reguły gry są dość proste i szybko można wytłumaczyć je współgraczom. Gracze tworzą losowy układ czekoladek na stole (4×4), odkładają również 5 czekoladek na bok. W swoich turach mogą wykonać dwie akcje: dobrać jedną z kart zakładu i natychmiast umieścić ją przed sobą (akcja obligatoryjna) oraz odsłonić jedną z czekoladek (akcja obowiązkowa). Gra kończy się w momencie dobrania przez któregoś z graczy 4 karty bądź odkryciem wszystkich kafelków bombonierki.

Chocolates: Czekoladki to wyjątkowo szybka gra, w której musimy liczyć na sporo szczęścia. Oczywiście zdarza się, że bierzemy kartę z przekonaniem, że zakład jest spełniony (szczególnie jeśli znamy już większość czekoladek w bombonierce), częściej jednak będziemy dobierać karty w ciemno i liczyć na to, że nam się uda. Im trudniejszy do spełnienia zakład, tym więcej punktów możemy zyskać (lub stracić w razie porażki). Czy opłaca się ryzykować? Tę decyzję każdy z graczy musi już podjąć już sam.

Czekoladki to z pewnością gra, która przysparza dużo emocji. Czuć tutaj nutkę ryzyka, a każda rozgrywka jest na tyle szybka, że w razie porażki można spróbować jeszcze raz. I jeszcze raz… Dokładnie tak samo, jak sięga się po kolejną czekoladkę. Gra jest śliczna, myślę, że może być świetną alternatywą dla zwykłej bombonierki. Rozgrywka jest bardzo sympatyczna i nie wyróżnia żadnych graczy. Podczas rozgrywki przydaje się umiejętność logicznego myślenia i obserwacji. Wiedząc, ile jest czekoladek danego typu, możemy próbować odkrywać niektóre kafelki i obstawiać.

Warto również wspomnieć o drugiej możliwości zdobywania punktów, czyli dobieraniu kart, na których leżą żetony nugatu. Jeśli ktoś zdecyduje się dobrać jedną z kart zakładu, na pozostałych kartach kładzie żetony, każdy o wartości jednego punktu. Czasem warto dobrać kartę tylko dla kilku żetonów (no i oczywiście spróbować obstawić, czy warunek zostanie spełniony, czy nie). Gra zdecydowanie uczy podejmowania ryzyka.

I jeszcze jedno ostrzeżenie: gra naprawdę wzmaga apetyt, warto więc przygotować sobie w zanadrzu coś słodkiego. U nas podczas rozgrywki zniknęła cała tabliczka czekolady! Dzieci były zachwycone rozgrywką i chętnie obstawiały zawartość bombonierki. Polecamy do rodzinnego grania!

Chocolates: Czekoladki to bardzo ładnie wykonana gra planszowa, która idealnie sprawdzi się jako prezent. Rozgrywka jest prosta i emocjonująca i z pewnością spodoba się dzieciom, jak również początkującym graczom. Sprawdzi się również jako zabawny przerywnik między cięższymi tytułami, o ile oczywiście graczom nie przeszkadza losowość rozgrywki. Nam się bardzo podobało, polecamy!


  • bardzo ładne wykonanie,
  • apetyczne ilustracje,
  • świetnie sprawdzi się jako prezent,
  • proste zasady rozgrywki,
  • międzynarodowe wydanie.
  • pudełko mogłoby być odrobinę większe.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *