Recenzje

Recenzja #799 StegegetS x Muminki

Muminki się cieszą radością i życiem! Ciesz się razem z nimi i zagraj w wyjątkową grę roll&write, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych wykreślanek… Udaj się na spacer wraz z przyjaciółmi i zagrajcie w StegegetS x Muminki!


Informacje o grze

Autor gry StegegetS x Muminki: Jon Manker

Wydawnictwo: Galakta

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 20-60 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Galakta. Wydawnictwo Galakta nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plMuminki zna chyba każdy. Te charakterystyczne trolle wspominamy z książek i z bajek, widzimy je na co dzień na różnych gadżetach, plecakach, kubeczkach, ubraniach, a może nawet sami pokazujemy je naszym dzieciom, aby też wprowadzić je w ten idylliczny świat. Dlaczego kochamy Muminki? Myślę,
że przez tęsknotę za wolnością, przyjaźnią, miłością i beztroską. Wracając do Muminków, czujemy, że wracamy do domu… Od teraz możemy znowu poczuć klimat Doliny Muminków, gdyż w końcu powstała gra, która jest ich godna, i która świetnie wzbudzi w nas te „muminkowe” uczucia. Zapraszamy do recenzji StegegetS x Muminki!

ps. Dlaczego akurat StegegetS? Autor gry Jon Manker (który między innymi stworzył również grę Pax Viking) bardzo lubi… palindromy! Czym są palindromy? To wyrazy, które czyta się identycznie z dwóch stron. Stege oznacza po szwedzku…drabinę.

Przegląd elementów

StegegetS x Muminki to gra typu roll&write, która jednak sporo się różni od innych wykreślanek... Przede wszystkim zajmuje ogromne, prostokątne pudełko! Przyzwyczailiśmy się, że w gry tego typu gramy na dość małych karteczkach, a tutaj arkusze są ogromne! W pudełku znajdziemy blok 50 dwustronnych arkuszy, na których po jednej stronie umieszczono mapy, a po drugiej różne podobizny naszych ulubionych postaci z Doliny Muminków. Po skończonej zabawie możemy więc je pokolorować i dalej świetnie się bawić!

Arkusze, na których będziemy prowadzić rozgrywkę przedstawiają różne postaci zamieszkujące Dolinę Muminków. Na mapach znajdziemy również rożne tereny, rzeki, drogi, a nawet charakterystyczny mostek, przy którym Muminek czekał zawsze na Włóczykija… Mapy wydrukowano na porządnym papierze, na którym przyjemnie rysuje się kredkami.

W pudełku znajdziemy również 10 kostek do gry (6 kostek czerwonych, czyli „dżemu truskawkowego” i 6 kostek fioletowych, czyli kostek „dżemu Królowej”) oraz krótką, lecz treściwą instrukcję przedstawiającą zasady rozgrywki.

Zarys Rozgrywki

StegegetS x Muminki to gra, która charakteryzuje się mało skomplikowanymi zasadami. Celem gry jest odwiedzanie przyjaciół i przechowywanie otrzymywanych od nich przetworów. W swojej turze gracz rzuca kostkami dżemu truskawkowego, a następnie sprawdza, gdzie może się z nim udać. Każda z postaci na mapie ma inne wymagania rzutu. Żeby odwiedzić niektórych przyjaciół, wystarczą na przykład dwie czy trzy kostki o wzrastających wartościach. Inni wymagają już konkretnych wartości, a żeby odwiedzić tych z najbardziej cennymi przetworami, potrzebujemy kostki dżemu Królowej, którą możemy zdobyć, jeśli pójdziemy do postaci, którą już wcześniej ktoś odwiedził. Są i oczywiście miejsca, które wymagają palindromów, na przykład kostek z wartościami 65456.

Mamy oczywiście możliwość przerzutu dowolnych kości, musimy jednak najpierw skreślić z naszej spiżarni truskawkę. Kolejne truskawki możemy zdobywać, odwiedzając kolejnych przyjaciół. Gra kończy się po kilku rundach (możemy wcześniej ustalić po ilu), następuje wtedy podliczenie wartości otrzymanych przetworów i wyłonienie zwycięzcy.

Recenzja

StegegetS x Muminki to niezwykle sympatyczna gra, która spodobała nam się już od pierwszej rozgrywki! Kolorowanie postaci, upiększanie mapy i zdobywanie przetworów jest niezwykle relaksujące, a równocześnie wymaga nieco kombinowania. Warto uważnie przyglądać się możliwym do odwiedzenia przyjaciołom i planować, w jakiej kolejności ich odwiedzić. Im więcej graczy, tym na mapie robi się ciaśniej, a rywalizacja robi się bardziej zacięta. W takiej rozgrywce częściej wykorzystuje się również fioletowe kości, gdyż częściej odwiedzamy miejsca, w których już ktoś był przed nami. W Stegegets x Muminki występuje chyba również najprzyjemniejsze oczekiwanie na swoją turę, z jakim się spotkałam w grach-możemy w tym czasie upiększać naszą mapę.

Jedynym, a zarazem największym minusem StegegetS x Muminki jest to, że arkusze tak szybko się kończą. Mapy są na tyle duże, że nie wydrukujemy sobie nowych, laminowanie też raczej nie wychodzi w grę. Gra jest dość droga i niestety po zapisaniu wszystkich 50 map już dalej nam nie posłuży. Tłumaczę to sobie tym, że gry typu legacy również są „wyczerpywalne”, podobnie jak niektóre gry detektywistyczne ze scenariuszami, a 50 rozgrywek w jedną grę to dobry wynik.

StegegetS x Muminki pozwalają również na przeprowadzenie małej kampanii, to znaczy na odblokowywanie kolejnych postaci, kiedy uda nam się zagrać poprzednimi. Każdy z około 40 bohaterów ma unikalne zdolności, które wpływają na obranie strategii podczas gry. Niektórzy na przykład otrzymują dodatkowe przetwory, jeśli zdobędą prezent danego typu. Oczywiście może to przesądzić o zwycięstwie, warto więc tak planować, aby zdobywać te najcenniejsze smakołyki. Grając w StegegetS x Muminki, zawsze mam ochotę poprosić babcię o jakiś słoiczek domowych konfitur albo wybrać się na poszukiwania dżemu z maliny Moroszki…

Podsumowanie

StegegetS x Muminki to ciekawa gra typu roll&write, w którą z przyjemnością można zagrać wraz z rodziną i przyjaciółmi. Szczególnie spodoba się fanom Muminków, gdyż świetnie oddaje klimat znany z książek Tove Jansson. Wypełnianie map jest bardzo relaksujące, a proste zasady pozwalają bawić się również mniej ogranym graczom czy dzieciom, które będą zachwycone upiększaniem arkuszy. Jedynym minusem StegegetS x Muminki jest to, że arkusze tak szybko się kończą… Jednakże gra idealnie sprawdzi się także jako prezent, gdyż zdecydowanie wywołuje efekt „wow”. Polecamy!

Mocne Strony:

  • świetnie oddaje klimat Doliny Muminków,
  • duże, szczegółowo zilustrowane arkusze,
  • możliwość kolorowania map podczas oczekiwania na swoja turę,
  • nieskomplikowane zasady,
  • dużo możliwości ruchu po planszy,
  • dodatkowe umiejętności postaci.

Słabe Strony:

  • po zużyciu wszystkich arkuszy zostajemy jedynie z muminkowym pudełkiem i kostkami….

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *