Recenzje

Recenzja #890 IQ Gears

Smart Games po raz kolejny zaskakuje pomysłowością i dostarcza nam całkiem ciężką do rozgryzienia łamigłówkę, w której motywem przewodnim są zębatki. Czu uda Ci się ułożyć elementy w taki sposób, aby wprawić w ruch zębatki?

Autor łamigłówki IQ Gears: Raf Peeters

Wydawnictwo: IUVI Games (Smart Games)

Liczba graczy: 1

Wiek: 7+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa IUVI Games. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


IQ Gears to zestaw 120 łamigłówek o rosnącym poziomie trudności z serii Smart Games. W środku niewielkiego, podręcznego pudełeczka znajdziemy solidnie wykonaną zamykaną tackę, która będzie stanowić planszę do gry, kilka klocków w kształcie „tetrisowym” z obracanymi zębatkami wewnątrz. Do tego wszystkiego książeczka z zadaniami podzielona na 5 różnych poziomów skomplikowania. Na jej końcu znajdziemy rozwiązania wszystkich łamigłówek. Aby zacząć intelektualne wyzwanie z IQ Gears niezbędna będzie jeszcze krótka instrukcja, która wyjaśni nam zasady zagadek. Całość wykonania bardzo na plus.


Wpraw zębatki w ruch

Zasady związane z tą łamigłówką są wręcz banalne. Otóż mamy do dyspozycji obszar 5×5 pól, na którym będziemy starali się ułożyć wszystkie tetrisowe elementy. Cały myk polega na tym, że musimy ułożyć je w taki sposób, aby każde z nich znalazło swoje miejsce na planszy, lecz także, aby znajdujące się w nich zębatki zaczęły się kręcić. A kręcić muszą się po to, aby w momencie poruszenia dużą zębatką znajdującą się z boku planszy wprawić w ruch drugą dużą zębatkę znajdującą się po drugiej stronie. Jednym słowem, musimy stworzyć ciąg połączonych zębatek. Całość wydaje się dość prosta, zwłaszcza na dwóch pierwszych poziomach trudności.

Poziom Starter wskazuje nam położenie trzech elementów i zarys pozostałych, jest więc to pewnego rodzaju samouczek. Cała zabawa zaczyna się od poziomu Junior, gdzie mamy wskazane 3 elementy, ale pozostałe musimy ułożyć już sami. To samo dotyczy poziomu Expert, z tą różnicą, że wcześniej ułożone elementy znajdują się w takich miejscach, że dołożenie kolejnych stanowi nie lada wyzwanie. Poziom Master to już zupełnie inna bajka. Rysunki wskazują nam jedynie położenie poszczególnych zębatek, ale wszystkie klocki musimy dopasować już sami. Na deser pozostaje nam kilka zagadek o poziomie trudności Wizard i tutaj ponownie mamy na planszy wcześniej ułożone jeden lub dwa elementy.


Rozruszaj szare komórki niezależnie od wieku

IQ Gears to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich fanów łamigłówek. Co prawda na opakowaniu wskazany wiek to 7 lat, ale mogą się tutaj bawić również starsi, bez względu na wiek. Niezwykle kompaktowe rozmiary sprawiają, że można ten tytuł zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Kolejka u lekarza, podróż pociągiem czy też wylegiwanie się na plaży – w żadnym z tych miejsc nie będziemy się już nudzić. IQ Gears to doskonała alternatywa dla smartfona, gdzie możemy znaleźć mnóstwo podobnych łamigłówek, z tym że tutaj odpoczywają nasze oczy i przyjemnie obcuje się z fizycznymi elementami.

Powiem Wam szczerze, że ja zatrzymałem się na poziomie Expert i jak bardzo lubię łamigłówki i często nie sprawiają mi one większego problemu, tak w IQ Gears poziom trudności jest bardzo wysoki i trzeba się nieźle nakombinować zwłaszcza na wyższych poziomach trudności. To tytuł, który starczy Wam na długo, a już po kilku dniach z pewnością zapomnimy o możliwych rozwiązaniach zagadek i będziemy mogli cieszyć się łamigłówką na nowo. Głowa paruje, zwoje się przegrzewają, a zębatki kręcą się nie tylko na planszy, ale też w mózgu. To doskonały trening dla szarych komórek. Już teraz z zaciekawieniem patrzę na pozostałe łamigłówki z serii IQ. Polecam!


  • podręczne pudełeczko,
  • świetne wykonanie,
  • rosnący poziom trudności,
  • mnóstwo łamigłówek do rozwiązania,
  • rozrusza wszystkie szare komórki.
  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *