Recenzje

Recenzja #803 Tajemnica w 5 minut

Uwaga dzielni detektywi, mamy do wykonania bardzo ważne zadanie! W Muzeum Wszystkiego doszło do zuchwałej kradzieży… Czy uda Wam się odnaleźć wszystkie pozostawione przez sprawców ślady i wskazać złodziei w wyznaczonym czasie? Sprawdźcie sami!


Informacje o grze

Autor gry Tajemnica w 5 minut: Connor Reid

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 1-6

Czas gry: 5-30 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plNie ma nic przyjemniejszego od wspólnego rozwiązywania zagadek! Jeśli lubicie nieco pogłówkować i przy okazji zmierzyć się z upływającym czasem to trafiliście doskonale! Tajemnica w 5 minut to gra, której poziom trudności można bez problemu dostosować do umiejętności graczy. Czy uda Wam się odnaleźć sprawców zuchwałej kradzieży? Sprawdźcie sami!

Przegląd elementów

Tajemnica w 5 minut zajmuje średniej wielkości pudełko, w którym wszystkie elementy pozostają w nienagannym porządku. Wszystko to dzięki sprytnemu insertowi! Bardzo się cieszę, że wydawnictwo Rebel dba o te kwestie i ich gry zawsze można sensownie poukładać w opakowaniach. Tajemnica w 5 minut to gra zawierająca pewien wyjątkowy przedmiot, którego nie znajdziemy w innych planszówkach. Chodzi oczywiście o krypteks! Ten sprytny mechanizm przypomina nieco szyfr. Możemy kręcić poszczególnymi elementami i ustawić na nim odpowiednie symbole.

Oprócz krypteksu w pudełku znajdziemy również całkiem sporo innych elementów! Na 40 kartach śledztw będziemy wyszukiwać tajemnicze symbole. Karty są bardzo ładnie i ciekawie zilustrowane, ale aby uniknąć zapamiętania układu obrazków, sceny się powtarzają. Nie zawsze wszystko widać na pierwszy rzut oka, niektóre symbole są naprawdę dobrze ukryte i trzeba poświęcić nieco więcej czasu na ich odnalezienie. Bardzo ładnie prezentują się również kafelki podejrzanych. Są dość grube i szczegółowe, a wskazanie sprawców przestępstwa nie jest przez to takie proste…

Inne elementy gry, takie jak kafelki wskazówek oraz karty podejrzanych, pomocy i śledztw również bardzo ładnie się prezentują. Do gry dołączono również wyczerpującą instrukcję, która oprócz szczegółowo wytłumaczonych zasad przedstawia nam, jak dobierać karty śledztw, aby zwiększyć poziom trudności rozgrywki. W tym momencie warto również wspomnieć o specjalnej aplikacji do gry odmierzającej czas, bez której nie wyobrażamy już sobie rozgrywki! Czas można odmierzać każdym czasomierzem, ale aplikacja dodatkowo przedstawia nam sprawę, przypomina, ile nam zostało czasu oraz zapewnia klimatyczną muzykę.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Tajemnica-14-1024x685.jpg

Zarys Rozgrywki

Na początku rozgrywki wybieramy śledztwo, uruchamiamy odliczanie czasu i rozpoczynamy poszukiwanie symboli. Każdy z graczy ma na ręce karty z podejrzanymi i podczas zabawy może eliminować te postaci, które na pewno uzna za niewinne. Jak sprawdzić, czy podejrzany ma coś na sumieniu? W tym pomoże nam oczywiście krypteks! Ustawiamy symbole, które znajdziemy na danej karcie i sprawdzamy, czy udało nam się wszystkie odgadnąć. Jeśli tak wybieramy w nagrodę jeden z 16 kafelków wskazówek i porównujemy jego kolorowe paski z kafelkiem sprawcy. Jeśli wzory są identyczne, możemy być pewni, że nasz sprawca posiada taką cechę, bądź przedmiot, które zostały umieszczone na kafelku.

Kiedy uda nam się odszukać więcej wskazówek, możemy wytypować sprawcę (jednego bądź kilku w zależności od śledztwa). Należy pamiętać, że mamy ograniczoną ilość czasu, zwykle jest to właśnie 5 minut. Musimy działać szybko i skutecznie i przede wszystkim ze sobą współpracować.

Recenzja

Jesteśmy fanami gier dedukcyjnych, w których możemy zmierzyć się z grą i sprawdzić nasze detektywistyczne umiejętności. Kiedy dziewczyny były młodsze, uwielbiały Liska Urwiska, gdzie podczas zabawy musiały sprawdzać specjalnym detektorem, co miał na sobie sprawca przestępstwa. Tutaj nie mamy detektora, lecz krypteks, ale cała zabawa jest bardzo podobna. Także wyszukujemy wskazówki, ale już na czas, nie możemy liczyć także na szczęście – w Tajemnicy w 5 minut, nie mamy losowości i nie rzucamy kostkami.

Bardzo spodobały nam się proste zasady gry, które równocześnie zapewniają mnóstwo emocji. Kiedy czas nieubłagalnie upływa, wszyscy gracze starają się pomóc i odszukać symbole na kartach scen, czy też eliminować podejrzanych, którzy okazali się niewinni. Dzieciaki bardzo wczuwają się w role i starają się szybko obracać krypteksem, aby zdobyć jak najwięcej wskazówek. Wraz z kolejnymi rozgrywkami, gracze coraz lepiej opisują symbole, do tego stopnia, że gracz obsługujący krypteks nie musi już patrzeć na kartę scen. Niektóre śledztwa są bardzo trudne i wymagają bardzo dużej wprawy, szybkości i analizowania dostępnych wskazówek.

Tajemnica w 5 minut to bardzo ciekawa gra detektywistyczna, która pod ciekawą oprawą graficzną zapewnia doskonałą rozrywkę. Podczas zabawy dzieci przy okazji trenują logiczne myślenie, spostrzegawczość, koncentrację i komunikację. Przy grze dobrze bawią się także dorośli, którzy jak wiadomo, są nieco mniej spostrzegawczy od dzieci… Myślę, że Tajemnica w 5 minut sprawdziłaby się również świetnie na imprezie, to wciągająca i emocjonująca gra dla każdego!

Podsumowanie

Tajemnica w 5 minut to wciągająca gra dedukcyjna, w której pod presją czasu staramy się odnaleźć sprawcę bądź sprawców kradzieży. Gra ma proste zasady, jest szybka, a równocześnie niezwykle wciągająca. Świetnie uczy współpracy, gdyż podczas zabawy przyda się każda para oczu (i rąk!). Gra jest ładnie wydana i powinna spodobać się zarówno młodszym, jak i starszym graczom. Polecamy!

Mocne Strony:

  • ciekawa gra dedukcyjna,
  • krypteks to bardzo fajny gadżet, który spodoba się chyba każdemu,
  • proste zasady rozgrywki,
  • emocjonująca zabawa,
  • różne poziomy trudności śledztw,
  • dobrze przygotowana aplikacja.

Słabe Strony:

  • przydałoby się nieco więcej kart scen. Może dodatek…?

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *