Recenzje

Recenzja #778 Magiczny Labirynt

Czwórka uzdolnionych magików zgubiła się w dziwnym labiryncie pełnym niewidzialnych ścian. Czy mimo trudności uda mi się odnaleźć magiczne symbole? Szukaj ukrytych przejść, zaufaj swojej intuicji i trenuj swoją pamięć i wyobraźnię przestrzenną w grze Magiczny Labirynt!


Informacje o grze Magiczny Labirynt

Autor gry Magiczny Labirynt: Dirk Baumann

Wydawnictwo: G3

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 20-30 minut

Wiek: 6+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa G3. Wydawnictwo G3 nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plRecenzja gry Magiczny Labirynt

Zdobywca prestiżowej nagrody

W końcu w nasze ręce trafiła popularna i polecana przez wiele rodzin gra Magiczny Labirynt. Zdobyła ona najcenniejszą nagrodę w kategorii dziecięca gra w 2009 roku (Kinderspiel des Jahres). Czy zasłużenie? Jak najbardziej, ale czy po kilku latach od premiery mechanika gry się nie zastarzała? Odpowiedź znajdziecie w tej recenzji.

Magiczny Labirynt to standardowej wielkości średnie pudełko wypełnione bardzo ciekawą zawartością. Elementy znajdujące się wewnątrz są niepowtarzalne, ponieważ mamy tutaj do czynienia z metalowymi kulkami i pionami z magnesami umieszczonymi w podstawach. Co więcej, w trakcie rozgrywki będziemy wykorzystywać pudełko oraz wypraskę, dzięki którym zbudujemy bardzo interesujący mechanizm. Ten stanowi sedno rozgrywki. Poza wspomnianymi elementami, znajdziemy tam również: planszę, ramkę, drewniane ściany, żetony z magicznymi symbolami, płócienny woreczek oraz kostkę. Instrukcja jest krótka i w zwięzły sposób tłumaczy bardzo proste zasady gry.

Dwa warianty rozgrywki?

Zabawę możemy zacząć w jednym z dwóch wybranych wariantów skomplikowania labiryntu. Dla najmłodszych uczestników rozgrywki wybierzemy ten łatwiejszy, ustawiając drewniane ściany na ramce według ilustracji w opisie. Gdy budowa labiryntu zostanie ukończona gracze losują jeden z magiczny żeton z woreczka i umieszcza go na właściwym miejscu na planszy. Możecie zaczynać zabawę! Gracze będą poruszać się magikiem w swoim kolorze, pod którym znajdować się będzie metalowa kulka (patrz ilustracja poniżej). Gracz porusza swoim pionkiem o tyle pól po planszy, ile wskazała kostka, starając się omijać niewidzialne ściany. Gdy uda mu się dotrzeć do żetonu, zgrania go do swojej puli. Grę wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy uzbiera 5 magicznych symboli. Gdyby po drodze do żetonu metalowa kulka spadła, dlatego że gracz trafił na jedną z niewidzialnych ścian, to musi on zaczynać swoją wędrówkę od początku. W ten sposób musi on zapamiętywać układ pomieszczeń i barier na swojej drodze.

Bardzo ciekawy machanizm labiryntu i niewidzialnych ścian

Magiczny Labirynt to świetnie prezentująca się i bardzo dobrze działająca gra z niezwykle intuicyjnymi zasadami. Mechanizm poruszania się po labiryncie i wykorzystanie elementów pudełka i podstawki sprawdza się tutaj bardzo dobrze. Co więcej, gdy kulka odczepi się od pionka, spadnie ona do jednego z narożników, co znacząco ułatwia i przyśpiesza dalszą rozgrywkę. W instrukcji przedstawiono dwa warianty rozgrywki: łatwy i nieco trudniejszy, ale możemy sami kombinować z układem, pamiętając o tym, żeby z każdego pola było przynajmniej jedno wyjście.

Mechanizm magnesów od razu wzbudził zainteresowanie wśród najmłodszych i zachęcił do pierwszych rozgrywek. A te nie tylko zapewniają pozytywne emocje i rozrywkę samą w sobie, ale mają także mocno edukacyjnych charakter. Gra pobudza wyobraźnie przestrzenną, ponieważ dzieci muszą jak najlepiej zapamiętywać układy ścian. To również sprawia, że trenują koncentrację, logiczne myślenie oraz pamięć. Gra premiuje zdolność do skutecznego zapamiętywania, ale na szczęście mamy tutaj również trochę losowości, która nieco wyrównuje szanse. Dzieci, rodzice i dziadkowie będą się tutaj świetnie bawić bez konieczności podkładania, gdyż jak dobrze wiemy, zapamiętywanie działa na korzyść naszych pociech. Warto zwrócić uwagę, że gra trenuje również cierpliwość. Mniej cierpliwe dzieci mogą mieć problem z powrotem na pole startowe po nieudanej próbie przemieszczania się.

Zasłużona nagroda i jedna z najlepszych gier w swojej kategorii

Bardzo cieszę się, że poznałem Magiczny Labirynt, żałuję jedynie, że tak późno, bo tytuł ten często wraca na nasze stoły przy najróżniejszych okazjach. Świetny jako gra dla dzieci, ale również dla początkujących, jak i familijnych graczy. Świetnie sprawdzi się również w gronie rodzinnym przy niedzielnym obiedzie z dziadkami. Już wiem skąd ta prestiżowa nagroda. To bez wątpienia jedna z najciekawszych propozycji familijnych na rynku, która w ogóle się nie zestarzała. Polecamy!


Mocne Strony:

  • świetne wykonanie,
  • pomysł na stworzenie magicznego labiryntu z wykorzystaniem metalowych kulek i magnesów, pudełka i wypraski,
  • rozwija pamięć i wyobraźnię przestrzenną,
  • uczy logicznego myślenia i pozytywnie wpływa na koncentrację,
  • niski próg wejścia,
  • świetnie bawią się przy niej zarówno najmłodsi jak i najstarsi członkowie rodziny,
  • dwa warianty rozgrywki.

Słabe Strony:

  • mniej cierpliwe dzieci mogą mieć problem z powrotem na pole startowe po nieudanej próbie przemieszczania się.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *