Recenzje

Recenzja #779 Tajemniczy Alias

Kooperacyjna gra słowna? Przedstawiamy Tajemniczy Alias! Podczas rozgrywki gracze zmierzą się z nieubłaganie mijającym czasem i spróbują rozwikłać wszystkie intrygujące tajemnice… Rozmawiajcie, współpracujcie i razem przechytrzcie grę!


Informacje o grze

Wydawnictwo gry Tajemniczy Alias: Tactic

Liczba graczy: 2+

Czas gry: 20 minut

Wiek: 12+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Tactic. Wydawnictwo Tactic nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plMieliście okazję zagrać w drużynową grę Alias? Powstało już całkiem sporo wersji tej
rodzinno-imprezowej gry, w tym między innymi Alias Polska, Alias Party, Alias wersja podróżna oraz wiele innych. Podczas rozgrywki gracze objaśniają i zgadują hasła, przy okazji rozwijając słownictwo oraz oczywiście świetnie się bawiąc. Tajemniczy Alias to pierwsza gra z serii, w której rozgrywka oparta jest na kooperacji graczy. Nie dzielimy się tutaj na drużyny, ale wszyscy gramy wspólnie, walcząc z czasem. Jesteście ciekawi, czy gra nam się spodobała? Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją!

Przegląd elementów

Tajemniczy Alias to solidnie wykonana gra, która może nie wyróżnia się oprawą graficzną, ale jest całkiem wygodna w obsłudze. W średniej wielkości pudełku znajdziemy wygodny insert, dzięki któremu możemy uporządkować aż 300 kart. Karty zostały podzielone na trzy kategorie trudności, które możemy rozpoznać po kolorze i liczbie haseł. Podczas rozgrywki możemy trzymać je w wygodnych pudełeczkach, które oprócz tego, że utrzymują porządek na stole, to jeszcze zasłaniają nam hasła, które będziemy odgadywać.

Oprócz kart, w pudełku znajdziemy planszę pełną kolorowych „kropek”, czyli pól, które wskazują nam kolor dobieranych haseł, małą figurkę-pionek, który będzie symbolizował graczy, klepsydrę oraz instrukcję do gry. Instrukcja mogłaby być nieco bardziej wyczerpująca, brakowało mi się nieco dokładniejszego opisu przemieszczania klepsydry podczas rozgrywki.

Zarys Rozgrywki

Tajemniczy Alias to gra kooperacyjna, w której gracze starają się dojść do mety, zanim dotrze do niej klepsydra odmierzająca czas… W swojej kolejce gracz dobiera kartę z danego poziomu i objaśnia znajdujące się na niej hasła. Musi użyć takich słów, aby jak najlepiej opisać to, co widzi, jednocześnie nie używając słowa-klucz. Za każde odgadnięte hasło gracze uzyskują jeden punkt. Kiedy piasek w klepsydrze się skończy, gracze mogą zdecydować się na kolejny ruch klepsydrą, ale wtedy otrzymają karne punkty, a ich pionek będzie musiał się „wrócić” na planszy.

Kiedy gracz skończy objaśniać hasła, wszyscy gracze starają się na ich podstawie odgadnąć tajemnicę wartą 3 punkty. Pierwszy poziom jest dość łatwy, na każdej karcie znajdują się tylko 3 hasła, ale drugi i trzeci stanowią już niezłe wyzwanie…

Recenzja

Tajemniczy Alias zaskoczył mnie intensywnością rozgrywki. To gra, przy której gracze świetnie się bawią i… dużo i szybko mówią. Aby odgadnąć, jak najwięcej haseł trzeba szybko myśleć i starać się, jak najlepiej ubrać swoje myśli w słowa. Im zwięźlej i dokładniej podamy wskazówki, tym więcej haseł uda się odgadnąć naszym towarzyszom i równocześnie zdobędziemy więcej punktów. Hasła nie są skomplikowane, ale ich opisanie może stanowić dla niektórych problem. Gra doskonale ćwiczy „mówienie na temat” i zwięzłe wypowiadanie swoich myśli.

Tajemniczy Alias sprawdzi się zarówno jako gra imprezowa, jak i pozycja familijna. Nie mamy tutaj syndromu dominującego gracza, wszyscy podczas rozgrywki są równi. Pudełkowo gra przeznaczona jest dla graczy od 12 roku życia, ale myślę, że młodsze dzieci (ok.10 lat) również sobie z grą poradzą i przy okazji rozwiną swoje słownictwo. Wspólne odgadywanie tajemnic jest zabawne i często zaskakujące.

Jeśli chodzi o regrywalność, jest całkiem nieźle. Mamy do dyspozycji 300 kart i 3000 haseł do odgadnięcia, gra powinna więc starczyć na długo. Każdy ma również inne pomysły na objaśnienie danego hasła, więc Tajemniczy Alias szybko się graczom nie znudzi. Dodatkowo plansza jest dwustronna, zawsze możemy więc utrudnić sobie rozgrywkę.

Podsumowanie

Tajemniczy Alias to bardzo dobra gra kooperacyjna, w której objaśniamy i odgadujemy hasła. Gra sprawdzi się zarówno na rodzinnych spotkaniach, jak i na imprezach, gdyż ma proste zasady, a zabawa jest bardzo emocjonująca i dynamiczna. Gra nie wyróżnia się oprawą graficzną, ale warto dać jej szansę. Polecamy!

Mocne Strony:

  • 300 kart z hasłami,
  • rozwija słownictwo,
  • dynamiczna i emocjonująca rozgrywka,
  • dwustronna plansza,
  • ciekawe tajemnice do odgadnięcia,
  • wygodne pudełeczka na karty,
  • bardzo dobry czas rozgrywki.

Słabe Strony:

  • oprawa graficzna,
  • instrukcja mogłaby być lepiej napisana.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *