Recenzje

Recenzja #667 Marvel United: X-Men

Wciel się w rolę legendarnych X-Menów i staw czoła niebezpieczeństwu niczym prawdziwy bohater z uniwersum Marvela!


Informacje o grze Marvel United: X-Men

Autor gry Marvel United: X-Men: Andrea Chiarvesio, Eric M. Lang, Francesco Rugerfred Sedda

Wydawnictwo: Portal Games Polska

Liczba graczy: 1-5

Czas gry: 40-60 minut

Wiek: 14+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Portal Games Polska. Wydawnictwo Portal Games Polska nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plMarvel United: X-Men to kooperacyjna gra planszowa, w której gracze wcielą się w rolę superbohaterów, by stawić czoła niebezpieczeństwu. W tytuł ten możemy zagrać zarówno w grupie, jak i również w wariancie jednoosobowym. Ponadto twórcy tej pozycji wprowadzili całkiem nowy tryb, w którym jeden z graczy może wcielić się w rolę arcyłotra!


Przegląd elementów

Pudełko Marvel United: X-Men jest zgrabne, a kolorystycznie przyciąga uwagę już na starcie. Podczas rozpakowywania, znajdziemy przede wszystkim tekturowe żetony oraz instrukcję, jednak nie to jest tym, co skupia wzrok. Otóż królową balu zostają tutaj figurki, których wykonanie jest na zadowalającym poziomie. W komplecie znaleźć można również planszetki lokacji i łotrów.


Zarys Rozgrywki Marvel United: X-Men

W Marvel United: X-Men rozgrywka zaczyna się od tury Arcyłotra, który inicjuje oś zdarzeń. To właśnie tu będą zagrywane karty bohaterów i ich wrogów. W zależności od tego, jakie karty zagrają bohaterowie, będą oni mieć dostępne poszczególne akcje: heroiczna, atak, ruch, dowolna.

Naszym głównym celem jest pokonanie Arcyłotra. Aby to zrobić, musimy zadać mu odpowiednią liczbę obrażeń, jednakże by w ogóle móc atakować zbira, pierw trzeba ukończyć dwie z trzech misji głównych. Tymczasem, aby nie było zbyt prosto, na każdej lokacji jest umieszczona karta zagrożeń łotra, która dodatkowo utrudnia robotę super bohatera.

Podczas rozgrywki możemy zatem zadecydować, jaki jest nasz plan działania. Czasu za wiele nie ma, ponieważ jeżeli nie pokonamy łotra, nim jego talia się wyczerpie, przegramy. Podczas partii naszym celem będzie uratowanie cywili, walka z poplecznikami lub likwidowanie kart zagrożeń łotra. Wszystkie działania wykonujemy przy użyciu żetonów, które otrzymamy dzięki zagrywanym wcześniej kartom.


Recenzja Marvel United: X-Men

Marvel United: X-Men to całkiem przyzwoita gra, która podpasuje fanom serii. Osobiście lubię filmy, komiksy, oraz gry inspirowane MCU, dlatego tytuł ten bardzo mnie zainteresował. Niewątpliwie gra oddaje dobrze klimat i jest całkiem ładnie wykonana. Jednakże jest coś, co mnie rzuciło się w oczy i jest to wykonanie planszetek łotrów, lokacji oraz planu misji. Te elementy są wykonane z cieniutkiej tektury, przez co są newralgicznym punktem w pudełku.

Jest coś, czemu chciałbym poświęcić oddzielny akapit. Mianowicie mowa oczywiście o figurkach, które są wykonane na naprawdę dobrym poziomie. Fani malowania będą zdecydowanie zadowoleni, w szczególności, że to głównie tym elementem będziemy operować w dużej mierze. Na plus jest także to, że wszystkie modele są dobrze zabezpieczone wypraską.

Rozgrywka wprowadza wariant solo, wieloosobowy, a także pozwala wcielić się w rolę arcywroga. W związku z tym Marvel United: X-Men jest rozmaite pod kątem regrywalności. Zwłaszcza, że poza kilkoma trybami rozgrywki, mamy do dyspozycji kilku bohaterów, a także aż czterech asymetrycznych arcyłotrów, z którymi możemy się zmierzyć. Ta pozycja jest także kompatybilna z innymi produkcjami linii Marvel United. Co więcej, Portal Games Polska w swej ofercie ma dla nas różne dodatki, które dodatkowo urozmaici zabawę.

Poza kompatybilnością, mamy również proste zasady. W efekcie możemy szybko przystąpić do walki z przestępczością naszymi ulubionymi bohaterami. Sama rozgrywka nie trwa długo, zaś poszczególne rundy graczy przebiegają względnie szybko. Niewątpliwie regrywalność wspiera także pewna losowość wynikająca z dociągu kart bohaterów i łotra. Rozstawienie lokacji oraz kart planu łotra także za każdym razem będzie inne, jednakże jest to raczej plus, ponieważ każda rozgrywka będzie się różnić od pozostałych.


Podsumowanie

Reasumując, Marvel United: X-Men to prawdziwa gratka dla fanów, która dostarczy nam mnóstwo przyjemnych chwil. Bezsprzecznie proste zasady nie oznaczają jednak, że gra jest łatwa, nic bardziej mylnego. Niewątpliwie trzeba podejść do tej gry strategicznie, ponieważ czasem źle podejmowane decyzje mogą dać niepożądane efekty. Niewątpliwie na niektóre elementy trzeba uważać, lub ewentualnie rozpatrzyć laminowanie – sprawiają wrażenie podatnych na uszkodzenia. Tytuł ten mogę gorąco polecić, ponieważ zaprojektowano go z myślą o szerokim gronie odbiorców. Jeżeli zatem jesteś fanem Marvela – spokojnie możesz dać tej grze szansę.


Mocne Strony:

 • przystępność zasad,
 • różnorodne tryby rozgrywki,
 • wariant solo,
 • mnóstwo rozszerzeń,
 • ładne figurki,
 • klimat,
 • regrywalność,
 • losowość, która wynika z rozmieszczenia planszy,
 • mechanika postaci wierną inspiracją ze znanych serii,
 • kompatybilna z innymi grami linii Marvel United,
 • asymetryczność łotrów i postaci,
 • nie musisz znać Marvela, by zagrać,
 • szybki setup,
 • Juggernaut i Wolverine.

Słabe Strony:

 • cienkie planszetki łotrów, planu misji oraz lokacji,
 • po wyjęciu modeli ciężko je potem dopasować do swoich miejsc,
 • rozgrywka z czasem staje się nużąca i monotonna.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Łukasz Małek

Na ogół pogodny i twardo stąpający po ziemi człowiek, który lubi od czasu do czasu pobujać w obłokach. Nie pogardzi Tiramisu lub partią w grę planszową oraz dobrą premierą kinową. W wolnym czasie warto szukać go w kuchni, gdzie w towarzystwie swojej ukochanej pisze rozmaite kulinarne rozdziały. Choć lubi jeść, ciężko trawi spóźnialstwo, ale gdy tylko odpali mu się tryb działaj - niejednokrotnie traci poczucie czasu, dopóki nie uzna, że uzyskał zadowalające rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *