Recenzja #607 Emocje
Jedną z ważniejszych życiowych umiejętności jest znajomość samego siebie i swoich uczuć. Dbanie o rozwój emocjonalny dzieci to zadanie rodziców i to im z pomocą przychodzi gra Emocje! Zagraj razem z dziećmi, porozmawiajcie o tym, co czujecie i spędźcie wspaniałe chwile, dobrze się bawiąc!
Informacje o grze
Wydawnictwo gry Emocje: Kukuryku
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 20 minut
Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Kukuryku. Wydawnictwo Kukuryku nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.
Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Przegląd elementów
Emocje to ładnie prezentująca się, średniej wielkości gra. Zajmuje poręczne, kwadratowe pudełko, a wieczko zdobi sympatyczna grafika przedstawiająca dzieci. Od razu widać, że to gra o uczuciach, gdyż na okładce mamy zarówno roześmianą, jak i rozłoszczoną dziewczynkę oraz zmartwionego/zmęczonego chłopca. Opakowanie zostało dobrze dobrane do zawartości, a my nie przechowujemy na półce powietrza.
W środku pudełka znajdziemy sporą liczbę elementów, która prezentuje się bardzo ładnie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę cenę, za jaką możemy kupić grę (około 40 zł). Wszystko zostało wykonane z należytą starannością, grafiki przypadły mi do gustu, a emocje na nich przedstawione są wyraziste i zróżnicowane.
Plansza, po której będziemy przesuwać nasze pionki to nie gotowa składana tekturka, ale duże puzzle, które przed rozgrywką musimy złożyć. Nie jest to trudne zadanie, a bardzo podoba się najmłodszym! Karty z pytaniami są różnorodne, ciekawe i pozwalają się lepiej poznać. Do gry dołączono również krótką, dobrze napisaną instrukcję.
Zarys Rozgrywki
Emocje to gra o bardzo prostych zasadach. Świetnie przedstawia ją cytat:
„Liczy się jedynie droga. To ona trwa, a nie cel, który jest złudzeniem wędrownika, kiedy idzie od jednego grzbietu góry ku drugiemu.”
(Antoine de Saint-Exupéry, „Twierdza”)
Mechanika gry to typowy wyścig, czyli rzucamy kostką i przesuwamy się o tyle pól, ile wypadło oczek. Po drodze czekają na nas drabiny, które mogą zarówno przyspieszyć, jak i opóźnić drogę. Cały sens gry zawiera się w przystankach, które będziemy robić po drodze. Plansza jest naszpikowana specjalnymi miejscami, na których będziemy dobierać różne karty i odpowiadać na wskazane przez nie pytania.
Recenzja
Rozmawianie o emocjach jest bardzo ważne i niesie dużo korzyści zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dzięki takim rozmowom poznajemy lepiej zarówno członków rodziny, jak i samego siebie. Myślę, że Emocje to świetna gra rodzinna, która pomaga nam się otworzyć. Dzięki niej dowiemy się, czego tak naprawdę boją się nasze dzieci, co w sobie lubią, czego się boją, jakie mają skojarzenia, Również dzieci będą mogły się przekonać, że rodzice również mają uczucia i na przykład smucą się, czy złoszczą z powodu pozostawionego bałaganu, czy cieszą się, kiedy ich dzieci są szczęśliwe…
Emocje to nie jest skomplikowana w gra, a raczej pretekst do rozmów i do spędzenia wspólnego czasu. To idealna planszówka na rodzinny obiad z dziadkami, czy na spokojną grę przed snem. Pytania są ciekawe i zrozumiałe i myślę, że świetnie sprawdzą się już dla najmłodszych dzieci. Rodzice mogą czytać wszystkie teksty, więc umiejętność czytania nie jest tutaj konieczna.
Niektóre pytania wymagają, wskazania różnych stanów emocjonalnych. Pomogą w tym duże żetony, z nadrukowanymi obrazkami przedstawiającymi dzieci. Nie zawsze łatwo jest określić, co czujemy, jak również nie zawsze łatwo ocenić, co tak naprawdę czują inni. Myślę, że gra emocje może w tym pomóc, więc polecam ją jako grę edukacyjną, która uczy poprzez zabawę.
Podsumowanie
Emocje to przyjemna gra dla najmłodszych dzieci, która uczy rozpoznawania uczuć-zarówno własnych, jak i u innych. Stanowi również przyjemny pretekst do rozmów i wspólnego spędzania czasu. Polecam, jeśli chcecie się lepiej poznać i dowiedzieć się o sobie czegoś nowego.
Mocne Strony:
- uczy rozpoznawania emocji,
- przyjemna gra rodzinna,
- ciekawa plansza-puzzle,
- ładnie wykonana,
- niewygórowana cena,
- uczy poprzez zabawę.
Słabe Strony:
- szkoda, że rozgrywka nie jest kooperacyjna, niektórzy chcą „wygrać” i, jak najszybciej lecieć do mety.