Recenzje

Recenzja #532 Uczmy się: Sprytna karuzela

Uczmy się: Sprytna karuzela to kolorowa gra dla młodszych dzieci, dzięki której poćwiczą percepcję wzrokową oraz logiczne myślenie. Zakręć karuzelą tak, aby dopasować obrazki i zdobywaj żetony słodkości. Przyjemna zabawa i nauka w jednym!


Informacje o grze

Wydawnictwo gry Uczmy się: Sprytna Karuzela: Tactic

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 15 minut

Wiek: 5-8


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Tactic. Wydawnictwo Tactic nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Przegląd elementów

Uczmy się: Sprytna Karuzela zajmuje średniej wielkości, kolorowe pudełko. Wieczko zdobi sympatyczna grafika, a wszystkie ilustracje w grze wykonano w pastelowych, przyjemnych dla oka barwach. Najważniejszym elementem gry jest oczywiście składana, dwustronna karuzela. Kiedy po raz pierwszy ją zobaczyłam, obawiałam się składania jej przed każdą rozgrywką, ale moje obawy okazały się zupełnie bezpodstawne. Nie dość, że złożenie karuzeli jest banalnie proste (polega na nałożeniu na siebie poziomów i kilku żółtych nakładek), to jeszcze gotowa karuzela mieści się w całości w pudełku!

Oprócz karuzeli w pudełku znajdziemy 13 dwustronnych dysków z obrazkami, które będziemy starali się ułożyć podczas rozgrywki oraz 13 grubych żetonów słodkości (jednym z nich jest popularny w Finlandii słony cukierek Salmiakki, ciekawe co powiedziałby dzieci z Polski, gdyby go spróbowały). W pudełku znajdziemy również krótką, lecz dobrze przedstawiającą zasady gry instrukcję.


Zarys Rozgrywki

Rozgrywka w Uczmy się: Sprytna Karuzela polega na układaniu obrazków. Na początku zabawy możemy wybrać stronę, na której chcemy grać. Żeby zmienić stronę, nie trzeba rozkładać całej karuzeli, wystarczy ją odwrócić do góry nogami! Sprytne prawda? Następnie gracze po kolei kręcą wybranymi przez siebie poziomami. Jeśli uda się ułożyć jakiś obrazek w całości gracz dostaje punkt. Jeśli będzie to obrazek „należący” akurat do innego gracza (będzie on posiadał dysk z tym obrazkiem) to właściciel również otrzymuje punkt. Natomiast jak komuś uda się ułożyć „swój” obrazek z dysku otrzymuje w nagrodę aż 2 żetony słodkości. Wygrywa oczywiście gracz z największą liczbą punktów-żetonów.


Recenzja

Uczmy się: Sprytna Karuzela to kolejna propozycja gry łączącej naukę z dobrą zabawą od pochodzącego z Finlandii wydawnictwa Tactic. Jak wiadomo, Finowie mają jeden z najlepszych, najbardziej przyjaznych systemów edukacyjnych na świecie. Uczmy się: Sprytna Karuzela to gra przeznaczona dla dzieci od 5 do 8 lat. Jeśli chodzi o dolną granicę wieku, to myślę, że została dobrze wyznaczona, a jeśli chodzi o górną… ja też się przy Karuzeli dobrze bawiłam! To bardzo ładna, niezbyt skomplikowana gra, przy której przede wszystkim trzeba miło spędzić razem czas.

Zasady gry są wyjątkowe proste i można je wytłumaczyć w minutę. Dzięki dwóm poziomom trudności można dopasować grę do wieku graczy (z tym że układanie słodkości jest duuużo bardziej wymagające od poprzebieranych dzieci). Sama rozgrywka jest dynamiczna, gracze starają się kręcić karuzelą na milion różnych sposobów. Ułożenie całych postaci (czy słodyczy) daje dzieciakom dużo satysfakcji i radości.

Dzieci przy okazji zabawy rozwijają cały szereg umiejętności, od małej motoryki (wyczucie, z jaką siłą popchnąć poziom karuzeli wcale nie jest takie proste), przez spostrzegawczość aż po koncentrację. Gra świetnie sprawdzi się jako pozycja do wspólnych rodzinnych rozgrywek, u nas bardzo przypadła do gustu również dziadkom, którzy ucieszyli się, że nie muszą znowu wkuwać skomplikowanych zasad, no bo jak tu odmówić wnukom wspólnej zabawy?


Podsumowanie

Uczmy się: Sprytna karuzela to propozycja dla najmłodszych graczy, którzy uwielbiają dobrą zabawę, lekki dreszczyk emocji i oryginalne elementy w grach planszowych. Gra wyróżnia się wykonaniem, na stole prezentuje się wprost prześlicznie! Rozgrywka jest bardzo przyjemna, uczy koncentracji i trenuje spostrzegawczość. Polecam!


Mocne Strony:

  • sprytna karuzela,
  • świetne wykonanie,
  • karuzela mieści się całości do pudełka,
  • przyjemna rozgrywka,
  • proste zasady,
  • niezależna językowo,
  • ćwiczy spostrzegawczość, percepcję wzrokową i koncentrację,
  • dwa poziomy trudności.

Słabe Strony:

  • kiedy gra się w wersję ze słodyczami, od razu nachodzi ochota na jakąś małą przekąskę…

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *