Recenzje

Recenzja #558 Wszystkie dzieci świata

Wybierz się wraz ze swoim dzieckiem w podróż dookoła świata… na planszy. Poznawajcie inne kultury, odkryjcie piękno przyrody i przede wszystkim wspaniale się razem bawcie! Poznajcie Wszystkie dzieci świata – rodzinną grę kooperacyjną, która skradnie wasze serca!


Informacje o grze

Wydawnictwo gry Wszystkie dzieci świata: Tactic

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: ok 30 minut

Wiek: 5-10
Przegląd elementów gry

Wszystkie dzieci świata zajmują zgrabne kwadratowe pudełko wypełnione po brzegi! Grafiki w grze są bardzo sympatyczne i przyjemne w odbiorze, dzięki czemu ta pozycja ślicznie prezentuje się na stole i zdecydowanie można powiedzieć, że przyciąga dzieci! Poza dużą, porządną planszą i kartami elementy w grze są raczej niestandardowe. Bardzo podoba mi się pomysł z paszportem i zbieraniem pieczątek za właściwe odpowiedzi. Śliczne są również bilety, które „kasujemy” odmierzając upływający czas.

Wrażenie robią również pionki graczy, czyli sympatyczne, duże postacie dzieci pochodzących z różnych stron świata. Moje córki oczywiście chciały chodzić po planszy dziewczynkami, ja wybrałam dla równowagi chłopca. Bardzo przyjemnie „chodziło się” tymi ludzikami po planszy. Gra jest naprawdę dopracowana, brawo!

Do gry dołączono również czytelną instrukcję, która w jasny sposób przedstawia zasady gry.


Zarys Rozgrywki

Wszystkie dzieci świata to gra kooperacyjna, nie ma w niej wygranych i przegranych. Sprawdzi się to świetnie w przypadku młodszych dzieci, które niezbyt dobrze znoszą porażki. Wszyscy pracują wspólnie i mogą sobie podpowiadać. W tak przyjaznej atmosferze łatwiej skupić się na kartach, obrazkach i poznawaniu świata.

Zadaniem graczy jest odpowiadanie na pytania, warunkiem podjęcia próby jest skojarzenie grafiki na rewersie karty z miejscem na mapie. Jeśli dobrze obstawiliśmy, możemy odpowiedzieć na pytanie i za dobrą odpowiedź dostać pieczątkę do paszportu.

Podczas gry losujemy również żetony podróży, które odmierzają czas rozgrywki. Jeśli trafimy na żeton kontrolera – nie ma rady, musimy skasować bilet. A kiedy skasujemy wszystkie (zanim uzbieramy pełny paszport) gra się kończy porażką graczy. Szczerze mówiąc, podczas naszych rozgrywek miałyśmy wrażenie, że czas nas goni i nie zdążymy odpowiedzieć na wymaganą liczbę pytań. Na szczęście zawsze kończyło się tylko na strachu i za każdym razem udało nam się wygrać, czasem o włos.


Recenzja

Wychowanie dzieci otwartych na świat i jego piękno to jedna z ważniejszych rzeczy, które powinni przekazać dzieciom rodzice. Dostrzeganie, że wszyscy ludzie są równi i mają cechy, które ich upodobniają, a także różnią. Pokazanie różnych kultur, ważnych miejsc na świecie, języków… To wszystko możecie przekazać najmłodszym, grając we Wszystkie dzieci świata. Rozgrywka jest kooperacyjna, więc wszyscy próbują wygrać razem, nad planszą nie ma kłótni i nieporozumień, jest tylko współpraca. Myślę, że ta gra naprawdę zbliża ludzi, którzy w nią grają. Czuć tutaj, że mamy do wykonania wspólne zadanie i głos każdego człowieka jest ważny.

Gra powstała w Finlandii, gdzie według wielu opinii jest najlepszy system nauczania na świecie. Czuć tutaj tego „fińskiego ducha”, gdyż w grze przemyconych jest wiele naukowych faktów i ciekawostek. Na kartach mamy sporą dawkę wiedzy, nasze pionki przeskakują pomiędzy kontynentami, nawet na pieczątkach są nazwy krajów, których możemy później wyszukiwać na mapie.

Gra jest dość regrywalna dzięki sporej liczbie kart. W pojedynczej rozgrywce używa się tylko kilkunastu. Czas nas tutaj dość mocno goni, losowanie żetonów z woreczka często kończy się skasowaniem kolejnego biletu… Bardzo podoba mi się oprawa graficzna gry, zarówno mapa, jak i karty są dopracowane, nie mówiąc już o pieczątkach, czy biletach. Gra idealnie sprawdzi się dla prezent dla przedszkolaka i wczesnoszkolnych dzieci, myślę, że będą mogły się dzięki niej dość sporo nauczyć.

Pojedyncza rozgrywka nie jest długa, gra jest płynna i dynamiczna. Wszyscy są zaangażowani w odpowiadanie na pytania, można również sobie pomagać, dzięki czemu nawet młodsze dzieci mogą poczuć, że ich decyzje mają w zabawie znaczenie. Wszystkie dzieci świata mają proste zasady, losowości jest stosunkowo mało, jak na grę dla dzieci i obecność kostki.

Polecam Wam Wszystkie dzieci świata, gdyż według mnie to najlepsza gra edukacyjna dla tego przedziału wiekowego. Powinna być w każdej szkolnej świetlicy!


Podsumowanie

Wszystkie dzieci świata to ślicznie wydana gra kooperacyjna, która z pewnością spodoba się dzieciom (rodzicom zresztą również). Przekazuje ważne wartości, uwrażliwia na innych ludzi i piękno świata. Można ją kupić za niewygórowaną cenę i spędzić przy niej wspaniałe, wspólne chwile. Jako edukator domowy bardzo lubię gry, które oprócz zabawy przemycają jakąś wiedzę. W tej grze mamy solidną porcję zabawy oraz solidną porcję wiedzy! Polecam.


Mocne Strony:

  • śliczne wykonanie,
  • kooperacyjna rozgrywka,
  • pokazuje inne kultury,
  • proste zasady gry,
  • brak negatywnej interakcji,
  • sporo ciekawostek i faktów o świecie.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Tactic. Bardzo dziękujemy!

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *