Recenzje

Recenzja #312 Fits Travel

Jeśli pamiętacie czarno-białą grę ze spadającymi klockami, które należało dopasować w odpowiednie miejsca, oznacza to, że mieliście fajne dzieciństwo. Jeśli nie pamiętacie… to nic straconego, ponieważ jest Fits Travel! Nowoczesny tetris w kompaktowym wydaniu.


Informacje o grze

Autor gry: Reiner Knizia

Ilustracje: Piotr Kania

Wydawnictwo: Egmont

Liczba graczy: 1-4

Czas gry: 30 minut

Wiek: 8-108

Mechaniki w grze: Pattern Building, Tile Placement


Fits Travel to podróżna wersja gry stworzonej przez Reiner’a Knizia, autora wielu gier planszowych. Twórca inspirował się tetrisem, przyjemną i prostą grą polegająca na właściwym dopasowywaniu spadających klocków. Gra pobiła szturmem świat i zdobyła mnóstwo prestiżowych nagród. Nie miałam okazji zagrać w pełnowymiarową wersję gry, z chęcią więc podjęłam się przetestowania wersji podróżnej. Jako fanka przeróżnych układanek logicznych rozpoczęłam zmagania z Fits Travel solo. Później wciągnęłam do rozgrywek męża, a na końcu dzieci. Czy gra nam się spodobała? Czy rzeczywiście sprawdza się w podróży? Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją!


Przegląd elementów gry

Fits travel zajmuje dość małe pudełko, które jest po brzegi wypełnione kolorowymi elementami. Grafika na pudełku jest niemal identyczna z pełnowymiarową wersją gry.

Po otwarciu wieczka naszym oczom ukazał się prawdziwy ogrom elementów. Nie przesadzając, mogę stwierdzić, że ledwo mieszczą się one wszystkie do opakowania. Miłym akcentem jest dołączenie do gry woreczków strunowych, dzięki którym można łatwo uporządkować wszystkie karty i klocki.

Najważniejszym elementem gry są 52 klocki (po 13 w każdym z czterech kolorów). Klocki są wydrukowane na dość cienkiej tekturce, trzeba więc delikatnie się z nimi obchodzić podczas wypychania. Klocki są staranne i dobrze dopasowane, podczas układania ich w rampach dokładnie się uzupełniają.

W opakowaniu znajdziemy również rampy, w których będziemy układać kafelki. Zostały one wykonane w cienkiego plastiku, trzeba więc uważać, aby się nie zgięły czy nie złamały.

Dodatkowo do gry potrzebne nam będzie 13 kart, wskazujących na kafelki, które mamy dokładać oraz 4 karty startowe.

W opakowaniu Fits travel znajdziemy również krótką instrukcję, która w jasny sposób przedstawi zasady gry.


Zasady gry

Grę rozpoczynamy od przygotowania gry. Każdy gracz wybiera kafelki w ulubionym kolorze, 1 rampę oraz 1 dwustronną planszę. Pojedyncza rozgrywka składa się z 2 rund. W pierwszej z nich każdy całkowicie zapełniony rządek daje 1 punkt. W drugiej oprócz podstawowego wypełniania rządków dochodzą symbole, za których odkrycie otrzymamy dodatkowe 3 punkty. Należy uważać również na pola, które mogą nam punkty odjąć!

Podczas gry każdy gracz umieszcza planszę na rampie, a następnie na podstawie kart dokłada kolejne klocki. Pobrany element kładzie się na górze rampy, następnie dowolnie obraca i zsuwa w prostej linii w dół.


Recenzja

Rozgrywka w Fits Travel jest bardzo przyjemna i przypomina wspomniany wcześniej tetris. Na podstawie wylosowanego kafelka, dokładamy kolejne elementy układanki i staramy się jak najlepiej uzupełnić dostępną przestrzeń. Gra jest mocno losowa, ponieważ nie mamy wpływu na to, jakie klocki przyjdzie nam wpasować w następnych kolejkach. Nie możemy tutaj niestety za wiele zaplanować. Oczywiście losowość, daje równocześnie dużą regrywalność- każda rozgrywka jest inna i nieprzewidywalna.

Gra jest wykonana poprawnie, elementy są ładne i staranne, ale dość cienkie. W wersji podróżnej zaliczamy to oczywiście na plus, gdyż taka gra musi być lekka. Fits Travel skaluje się dobrze w każdym gronie, wynika to po części z tego, że brak tutaj interakcji między graczami, każdy gra na siebie. Również wersja jednoosobowa działa bardzo dobrze, można się przy niej porządnie zrelaksować.

Zasady gry są banalne i nawet początkujący gracze powinni sobie z nimi poradzić. Gra zalecana jest od 8 lat, ale myślę, że 6-latki mogą już próbować dopasowywać klocki. Uwaga, ponieważ młodszych graczy kusi przestawianie ustawionych już na planszy klocków.

Fits Travel przypomina nieco Patchwork oraz Ubongo. Gracze lubiący logiczne łamigłówki poczują się tu jak u siebie! W Fits Travel nie gra się pod presją czasu, więc myślę, że manualna wersja tetrisa sprawdza się lepiej niż cyfrowa, szczególnie dla dzieci.

Podsumowanie

Fits Travel to wersja podróżna dobre znanej gry Reiner’a Knizia. Rozgrywka jest właściwie identyczna, jak w pełnowymiarowej wersji. Gra pomaga ćwiczyć logiczne myślenie i świetnie sprawdzi się w zabawie z dziećmi. Jeśli lubicie układanki i puzzle, a dodatkowo chcecie oszczędzić miejsce i portfel bierzcie Fits Travel w ciemno. To naprawdę ciekawa i przyjemna gra, w którą można zagrać nawet samemu.


Mocne strony:

  • niewielkie rozmiary,
  • duża regrywalność,
  • duża liczba elementów,
  • wariant jednoosobowy gry,
  • ćwiczy logiczne myślenie,
  • świetnie sprawdza się w podróży.

Słabe strony:

  • mocno losowa,
  • nie tak dopracowana jak pełnowymiarowa wersja.

Przydatne linki:

Grę kupisz między innymi tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Egmont. Bardzo dziękujemy!

egmontpolska

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *