Planszowy Express

Planszowy Express #66

Planszowy Express 66

7 kwietnia 2018 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Przygotowaliśmy dla Was najświeższe wiadomości ze świata gier planszowych.

Co w tym tygodniu? Coimbra, Fantastyczne Światy, Origami, Kto to zrobił? Dworzyszcze na trzęsawisku, SteamRolles: Maszyny Parowe, najpopularniejsze gry tygodnia i wiele wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszych najnowszych recenzji:

Recenzja #121 Szeryf z Nottingham

Szeryfie przecież ja nie mam nic wspólnego z Kontrabandą! Ktoś musiał podrzucić mi te towary! Szeryf z Nottingham to gra pełna blefu, w której jako kupiec starasz się wjechać z towarami na targ miejski. Jednak najpierw musisz zmierzyć się z Szeryfem, który nie przepuści okazji na dobry zarobek!

Recenzja #122 Nowe Pokolenia

Nowe Pokolenia to drugie podejście do tematu upływu czasu i śmierci w grach planszowych. Gra swoim klimatem nawiązuje do poprzedniej pozycji Markusa i Inki Brand gry Pokolenia. Tym razem główna mechanika opiera się w znacznym stopniu na wyborze odpowiednich kości.

Recenzja #123 Kwiatki

Kwiatki to nietypowa gra karciana, w której wcielimy się w rolę ogrodnika. Jego zadaniem będzie sadzenie tytułowych kwiatów i ścinanie ich w odpowiednim momencie, by ostatecznie stworzyć przepiękny bukiet. Zadanie to jednak nie jest takie proste, gdyż ogrodników jest dwóch i ich rywalizacja jest wyraźnie wyczuwalna.

Recenzja #124 Projekt Gaja

Projekt Gaja to kosmiczna gra o zasiedlaniu nieznanych planet przez najróżniejsze cywilizacje. Co najważniejsze, jest to następca znanej i lubianej przez wielu zaawansowanych graczy gry Terra Mystica. Tym razem klimat fantasy ustąpił miejsca sci-fi, ale czy był to krok w dobrym kierunku?


Zapowiedź: Coimbra (wyd. Rebel)

Coimbra to przepięknie ilustrowana gra średniego kalibru, która odkrywa nowe możliwości kryjące się w mechanice zarządzania kośćmi. Innowacyjny sposób ich dystrybucji i fakt, że nasze wybory wpływają na znaczną część gry sprawia, że koncentrujemy się przede wszystkim na optymalizacji użycia każdej rzuconej kostki. Wiele dróg do zwycięstwa a także wielokrotnie zmieniające się powiązania pomiędzy mieszkańcami, ekspedycjami i klasztorami sprawiają, że każda partia w Coimbrę będzie dostarczać nowych wrażeń i aby wygrać, będzie trzeba przyjąć inne strategie.

Premiera gry w październiku 2018 roku


Zapowiedź: Fantastyczne Światy (wyd. Rebel)

Wciel się we władcę i rozwijaj swoje królestwo najlepiej jak potrafisz! Którą drogę wybierzesz, na czym będziesz chciał się skupić? Czy zdecydujesz się podążać drogą siły, budując potężną armię i z jej pomocą zmiatać wrogów z powierzchni ziemi? A może zwrócisz się ku czarom, których źródło bije na niedostępnej, płonącej wyspie? Wybór należy do Ciebie, a dwie wybrane strategie nigdy nie będą takie same w tej prostej i niezwykle zmiennej karciance, jaką są Fantastyczne światy.

Data polskiej premiery gry jest jeszcze nie ustalona


Zapowiedź: Origami (wyd. Rebel)

Gra Origami jest szybką karcianką, którą łatwo wytłumaczyć nawet początkującym graczom, a jednocześnie pozostawia wiele przestrzeni do kombinowania. Każde z nas zaczyna z zestawem kart na ręku. W trakcie swojej kolejki, będziemy mogli zrobić jedną z trzech rzeczy: zagrać kartę do jednej z dwóch kolekcji, dobrać nowe karty lub użyć specjalnych zdolności zagranych wcześniej kart. Brzmi bardzo prosto, ale w praktyce możliwości jest bardzo wiele.

Data polskiej premiery gry nie jest jeszcze ustalona


Zapowiedź: Kto to zrobił? (wyd. Rebel)

Kto to zrobił? to dynamiczna i bardzo prosta karcianka, w której liczy się refleks, szybkość reakcji i zapamiętywanie. Cała sprawa dotyczy kupy, którą jakieś zwierzątko zrobiło na środku salonu. Poszukiwania winnego trwają i choć wiesz, że to nie jest sprawka Twojego pupila, jednego możesz być pewien – pozostali gracze z pewnością będą próbowali go obwinić, żeby zrzucić winę ze swoich podopiecznych.

Polska premiera gry w lipcu 2018 roku


Zapowiedź: Dworzyszcze na trzęsawisku (wyd. Rebel)

Dworzyszcze na trzęsawisku to klasyczna gra zręcznościowa, w której liczy się szybkość i precyzja ruchów. Naszym zadaniem jest poruszanie pudełkiem w taki sposób, by odpowiednio przemieścić znajdujące się w nim przedmioty. Gracze muszą działać dokładnie, biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje elementów i różnice między nimi. Już przy pierwszym kontakcie gra przykuwa wzrok jakością wykonania.

Data polskiej premiery gry jest jeszcze nieustalona


Premiera gry: SteamRollers (wyd. 2 Pionki)SteamRollers

Wyobraź sobie, że jesteś amerykańskim potentatem kolejowym działającym kilka lat po zakończeniu Wojny Secesyjnej (1861-1865). Synonimem tych czasów były prężne inwestycje w kiełkujący przemysł kolejowy oraz budowa dróg szynowych w całych Stanach Zjednoczonych. Rzucaj kością i twórz swoją sieć połączeń, ulepszaj lokomotywę i wyprzedzaj konkurencję w zdobywaniu najbardziej opłacalnych zamówień transportowych. Bądź najszybszy i najskuteczniejszy! Zasłuż na miano magnata kolejowego!

Stwórz imperium kolejowe i wyprzedź konkurencję w zdobywaniu zleceń transportowych! Wybierz jedną z dostępnych kości i zdecyduj się na jedną z akcji: narysuj tor na swojej planszy gracza albo przewieź towary pomiędzy miastami. Możesz też ulepszyć lokomotywę, by transportować towary na większe odległości albo wybrać kafelek Akcji i skorzystać z jego unikatowej zdolności. Efektywny rozwój firmy oraz przewóz jak największej liczby towarów to klucz do wygranej.

Gra jest już do kupienia w sklepach


Ruszył nowy projekt planszówkowy FB/KTOWYGRYWA!

Ktowygrywa

Co tydzień będziecie mogli powalczyć o gorące planszówkowe nowości. Na pierwszy rzut do wygrania AZUL!
Do tego możecie wziąć udział w zakręconych akcjach z grami w tle.

KTO WYGRYWA, O CO W TYM CHODZI

Fanpage założył Tomek Międzik, twórca Lucrum Games, który rozstał się z wydawnictwem w zeszłym miesiącu. Teraz proponuje kreatywny fanpage dla graczy skupiony na promocji gier.

„Będzie sporo konkursów z grami, gadżetami i rabatami. Do wygrania tylko gorące hity, które rozpalają graczy, stare sprawdzone klasyki, które nie doznały splendoru oraz gry, przy których wydawcy schrzanili promocję i chcę tym tytułom zrobić trochę frajdy na koniec ich marnego życia.
Nie zabraknie żartów, plotek, małych sensacji i skandali z naszego hobby. Znam tak wielu świetnych ludzi i obserwuję taki kawał planszówego świata, że chciałbym się tym z Wami podzielić. Będę mówić o ciekawych zjawiskach w naszym hobby i najlepszych akcjach promocyjnych, którymi niektórzy nie potrafią się pochwalić. Wyciągnę też za uszy najlepszych ludzi, którzy kręcą planszówkami w swoich środowiskach.” – mówi o projekcie Tomek Międzik

Ktowygrywa2
Na KTO WYGRYWA będzie teraz organizowna comiesięczna akcja JUBILACI, w których gracze wygrywają gry… ale nie dla siebie, tylko dla swoich przyjaciół na urodziny. To taka zabawa z twistem, że cieszysz się, że wygrałeś, ale nagrodę dostanie kto inny.

Ruszy też POCZTA PLANSZÓWKOWA, czyli wędrujące po Polsce wypożyczalnie gier. Obecnie Tomek pozyskuje partnerów do tego eksperymentu. Więcej o tym projekcie na fanpage’u.

Link znajdziecie tutajGry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność:

 1. The Mind skok z 2927 na 2371 miejsce, obecnie 2204.
 2. Feudum skok z 4111 na 3366 miejsce, obecnie 3144.
 3. The City of Kings – skok z 2011 na 1648 miejsce, obecnie 1580.
 4. Projekt Gaja – skok z 20 na 17 miejsce, obecnie 17.
 5. Barbarians: The Invasion skok z 4558 na 3897 miejsce, obecnie 3771.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: Legenda Pięciu Kręgów: Uczniowie Pustki, Food Truck, Game over, Gra o Tron: Gra karciana LCG – Piaski Dorne
 • Fruit Ninja: Combo Party (wyd. Rebel) – premiera w czerwcu 2018 roku,
 • Baobab (wyd. Rebel) – premiera w lipcu 2018 roku,
 • Blank (wyd. Rebel) – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • Gra o Tron: Gra karciana LCG – Wiara wojująca (wyd. Galakta) – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • Artefakty Obcych: Odkrycia (wyd. Portal) – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • Zamki Caladale (wyd. 2 Pionki) – premiera w kwietniu 2018 roku,
 • Inis (wyd. Portal Games) – premiera w maju 2018 roku,
 • Munchkin Grimm (wyd. Black Monk Games) – premiera w 2018 roku,
 • Klany Kaledonii (wyd. Czacha Games) – premiera w sierpniu 2018 roku,
 • Sherlook (wyd. Trefl Kraków) – premiera w II kwartale 2018 roku,
 • Munchkin Apokalipsa (wyd. Black Monk Games) – premiera w kwietniu 2018 roku.

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 10 lat (z małą przerwą), a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zastosowano się użyć mechanikę kości w unikatowy sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają w gronie najbliższych miło spędzić czas i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

2 thoughts on “Planszowy Express #66

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *