Recenzje

Recenzja #858 Cykle życia

Cykle życia to piękna gra planszowa, w której zadaniem graczy jest zdobycie wszystkich stadiów rozwojowych danego zwierzęcia. Podczas rozgrywki gracze używają aplikacji i odpowiadają na pytania dotyczące przyrody. Sprawdź swoją wiedzę i połącz naukę ze świetną zabawą!

Autor gry Cykle życia: Michalina Wilkowska, Weronika Andrzejewska

Wydawnictwo: Science Boards

Liczba graczy: 1-6

Czas gry: 60-90 minut

Wiek: 3-99Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Science Boards. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Cykle życia to kolejna gra od polskiego wydawnictwa Science Boards, która łączy edukację z dobrą zabawą. Mieliśmy przyjemność zagrać już w ich tytuły takie, jak Chemiczny detektyw oraz Dookoła Świata, których recenzje możecie również przeczytać na naszej stronie. Tym razem gra stricte przyrodnicza, w której gracze będą się ścigać w układaniu cyklu życia wybranego przez siebie gatunku. Komu uda się najszybciej odpowiedzieć na wszystkie pytania i najsprawniej poruszać się po planszy? Zapraszamy do naszej recenzji.

Cykle życia to gra o bardzo nietypowych rozmiarach, która zdecydowanie przyciąga wzrok. Zajmuje ogromne, płaskie pudełko, które dość ciężko pomieścić na regale. W środku znajdziemy mnóstwo pięknie wykonanych, kolorowych elementów. Zdecydowanie najbardziej wyróżniają się planszetki gatunków, w których będziemy umieszczać heksagonalne karty rozwojowe. Planszetki są dwustronne, dzięki czemu możemy dostosować poziom trudności gry (na rewersie nie mamy kolorowych ramek, które podpowiadają, gdzie umieścić dany element). Obrazki są bardzo czytelne i świetnie przedstawiają kolejne stadia rozwojowe.

Ale dlaczego pudełko jest takie wielkie, skoro same planszetki gatunków nie zajmują aż tyle miejsca? Wszystko za sprawą OGROMNEJ planszy, po której będziemy poruszać się naszymi uroczymi, drewnianymi znacznikami. Myślę, że ta plansza mogłaby być spokojnie nieco mniejsza, gdyż aby odpowiedzieć na pytanie musimy zeskanować za pomocą aplikacji kartę danego zwierzaka, a nie pole, na którym staniemy.

W pudełku znajdziemy również dobrze napisaną instrukcję, która w jasny sposób przedstawia zasady gry. Możemy zdecydować się na któryś z wariantów rozgrywki, ale w każdym z nich, jeśli uda nam się odpowiedzieć poprawnie na pytanie, mamy kolejną szansę ruchu. Oznacza to, że jeśli zagramy z kimś, kto świetnie zna cykl rozwojowy danego zwierzaka, może on w trakcie swojego pierwszego ruchu… wygrać całą grę. W praktyce jest to jednak bardzo trudne do zrealizowania, gdyż pytania są raczej szczegółowe (w aplikacji możemy wybrać poziom danego gracza, więc w jednej rozgrywce możemy mieć osoby, które mają różną trudność pytań). Zwykle nie zdarzało nam się, że ktoś za bardzo wysuwał się na prowadzenie, gdyż zwykle trafił na jakieś pytanie, na które nie znał odpowiedzi.

Warto wspomnieć, że w pudełku znajdziemy również kolorowe filtry, które pozwolą naszym dzieciom poznać technikę graficzną RGB i poszukać zwierzaków na specjalnie przygotowanej grafice na wieczku gry.

Cykle życia to edukacyjna gra quizowa, którą można wykorzystać w edukacji na kilka sposobów. Moje dzieci uwielbiają układać cykle rozwojowe zwierząt, a potem skanować za pomocą aplikacji środek planszetki i obserwować zwierzaki w 3D. To świetna pomoc dla dzieci, które zaczynają naukę przyrody, a nawet starsze dzieciaki dowiedzą się czegoś ciekawego o kolejnych stadiach rozwojowych.

Aplikacja jest dość dobrze przygotowana, chociaż czasem natrafialiśmy na błędy, typu nie mogliśmy zeskanować danej karty, bądź w pytaniu pojawiał się błąd ortograficzny (kamuflarz zamiast kamuflaż). Myślę jednak, że to drobne przeoczenia, a sama aplikacja działa sprawnie i zawiera sporą bazę pytań. Nieco przeszkadzała nam też ozdobna czcionka, musiałam niekiedy pomagać dzieciom przeczytać pytania.

Wybierając na początku gry dany gatunek zwierzęcia, odpowiadamy na pytania związane dokładnie z nim. Dowiemy się wielu ciekawostek, które poszerzą naszą wiedzę przyrodniczą. Co więcej, w grę możemy zagrać całą rodziną (nawet w 6 osób!). Czas rozgrywki jest dosyć długi, szczególnie z trudniejszym wariancie gry, gdzie, żeby odpowiedzieć na pytanie, musimy znaleźć się na konkretnym polu. W grze nie czuje się ducha rywalizacji, to raczej przyjemny spacer i podziwianie różnych zwierzaków.

Podsumowując, Cykle życia to bardzo przyjemna gra quizowa, która spodoba się szczególnie dzieciom kochającym przyrodę i zwierzęta. To mądra gra edukacyjna, która pokazuje piękno natury i łączy pokolenia. Będą się przy niej dobrze bawić zarówno młodsze dzieci, młodzież, jak i dorośli, którzy również dowiedzą się wielu ciekawostek o zwierzętach odpowiadając na pytania. Polecamy!


  • piękne planszetki z cyklami rozwojowymi zwierząt,
  • ciekawe pytania w aplikacji,
  • ukazuje piękno przyrody,
  • filtry do obserwacji obrazków na wieczku,
  • łączy naukę z zabawą.
  • małe błędy w aplikacji.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *