Recenzje

Recenzja #830 Kocia Klątwa

Czy uda Ci się przekazać innym tajne hasło za pomocą określonej liczby wskazówek? Kocia Klątwa to zabawna gra słowna, w której nieprecyzyjny gracz może zostać ukarany przez pozostałych uczestników zabawy! Czy jesteś gotowy podjąć wyzwanie?


Informacje o grze

Autor gry Kocia Klątwa: Laurent Prin, Nathalie Saunier, Rémi Saunier

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 3-6

Czas gry: 30 minut

Wiek: 12+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Rebel. Wydawnictwo Rebel nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plPrzegląd elementów

Kocia Klątwa zajmuje małe, eleganckie, otwierane na magnes pudełeczko, które będziemy wykorzystywać podczas rozgrywki. Gracze będą podawać sobie opakowanie między turami, a podczas odgadywania hasła, będą mogli zasłonić karty klapką. Graficznie gra przedstawia się bardzo ładnie, chociaż nie znajdziemy w niej zbyt wiele obrazków. Przez całą zabawę będzie nam jednak towarzyszył uroczy kociak, który znalazł się również na okładce gry.

Kocia Klątwa została bardzo starannie wykonana, a na szczególną uwagę zasługuje liczba kart z hasłami. Na kartach znajduje się aż 880 słów, co zapewnia ogromną regrywalność, tym bardziej że każde z haseł może zostać przedstawiane za pomocą różnej liczby wskazówek! To oznacza, że w zależności od układu kart, to samo hasło można przedstawić za pomocą 2, albo na przykład 3, 4, czy 5 wskazówek! Warto również wspomnieć o dobrze napisanej instrukcji, która w jasny sposób przedstawia zasady rozgrywki.

Zarys Rozgrywki

Zabawa w Kocią Klątwę jest bardzo prosta, a wytłumaczenie zasad rozgrywki zajmuje parę chwil. W swojej turze gracz odwraca wierzchnią kartę z lewej strony i przekłada ja na stronę prawą. Następnie decyduje się na przedstawienie jednego z dwóch możliwych haseł. Na lewej karcie mamy listę słów, a na prawej dwa symbole wraz z liczbą wskazówek, za pomocą których należy przedstawić dane hasło. Mamy do wyboru powiedzmy kot 2 lub drzewo 4 wraz z dodatkowym bonusowym zaklęciem (które możemy później podrzucić innemu graczowi i odjąć mu cenny punkt).

Następnie podajemy po jednej wskazówce pozostałym graczom, a oni muszą odgadnąć nasze hasło dokładnie po tylu słowach, ile wskazuje karta. Jeśli nam się uda i hasło zostanie odgadnięte zarówno my, jak i gracz, który powiedział właściwe słowo, otrzymujemy punkty (w postaci kart). Jeśli hasło zostanie wskazane po mniejszej niż wymagana liczbie wskazówek, punkty otrzymuje jedynie gracz odgadujący i to w liczbie równej podpowiedziom. W przypadku kot 2 wskazówki mogłyby brzmieć np. drapieżnik i wąsy.

Recenzja

Kocia Klątwa spodobała nam się już od pierwszej rozgrywki! To bardzo zabawna gra słowna, w której mamy do czynienia z lekką negatywną interakcją. Kiedy gracz nie przedstawi precyzyjnie wskazówki, pozostali uczestnicy zabawy mogą go ukarać kocią klątwą, która przynosi aż 4 ujemne punkty! Kocia klątwa jest przechodnia i jeśli kolejny gracz na nią zasłuży, zmienia ona swojego właściciela. Zarówno dzieciakom, jak i dorosłym bardzo podoba się ta możliwość karania innych graczy (co ciekawe, jak gracz zbyt długo się zastanawia, możemy ukarać go także kartą zaklęcia!). Gra idealnie sprawdza się więc jako imprezówka lub jako gra dla młodzieży.

Gra jest bardzo regrywalna, haseł mamy całe mnóstwo! Każda tura stawia nas przed ciekawymi wyzwaniami i ćwiczy logiczne myślenie. Jak przedstawić truciznę w trzech podpowiedziach? Albo fotografa w pięciu? Kocia Klątwa sprawdza naszą kreatywność i precyzyjność. To doskonała zabawa nawet dla młodszych graczy. Wiek określony na pudełku to 12+, ale my z powodzeniem graliśmy z 8-latką. Hasła nie są skomplikowane i dzieci spokojnie dają sobie z nimi radę.

Podsumowanie

Kocia Klątwa to świetna gra słowna, która zapewni wiele godzin dobrej zabawy! Sprawdzi się zarówno jako gra familijna, jak i pozycja imprezowa! Bardzo ciekawym twistem jest możliwość ukarania innych graczy za nieprecyzyjne hasło, czy… zbyt długie zastanawianie się nad wskazówką. To sprawia, że gra jest pełna interakcji i zabawnych sytuacji, które w połączeniu ze zgadywaniem haseł zapewniają doskonałą zabawę! Polecamy!

Mocne Strony:

  • bardzo przyjemna gra słowna,
  • sprawdza się już od 3 graczy,
  • zawiera dużą bazę haseł,
  • zabawna rozgrywka,
  • ćwiczy kreatywność i logiczne myślenie,
  • możliwość „ukarania” współgraczy,
  • ciekawe wykorzystanie opakowania.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *