Recenzje

Recenzja #766 Kryminalne zagadki: Niefortunny spadek & Escape Room: W krainie czarów

Jesteście gotowi na prawdziwe wyzwanie? Przed Wami dwie gry, dzięki którym sprawdzicie swoje zdolności dedukcyjne i poczujecie się niczym prawdziwi detektywi! Co więcej, Kryminalne zagadki: Niefortunny spadek & Escape Room: W krainie czarów to pozycje, w które możecie zagrać zarówno sami, jak i w gronie przyjaciół.


Informacje o grach

Autorzy gier: Martino Chiacchiera, Silvano Sorrentino

Wydawnictwo: FoxGames

Liczba graczy: 1-6

Czas gry: 60 minut

Wiek: 12+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa FoxGames. Wydawnictwo FoxGames nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plKryminalne zagadki: Niefortunny spadek oraz Escape Room: W krainie czarów to dwie nowe gry ze znanych i lubianych w Polsce serii. Kryminalne zagadki to gry, w których gracze podejmują się tajemniczego śledztwa i na podstawie poszlak próbują odpowiadać na zadane pod koniec rozgrywki pytania. Escape Room to natomiast gra, w której na bieżąco rozwiązujemy łamigłówki i staramy się uzyskać, jak najwięcej poprawnych odpowiedzi w jak najkrótszym czasie. Dużą zaletą tych karcianek jest to, że można bawić się w nie zarówno samemu, jak i w gronie przyjaciół. Specjalnie dla Was porównaliśmy obie gry, zapraszamy więc do recenzji…

Escape Room: W krainie czarów

Escape Room: W krainie czarów to gra zajmująca dość małe pudełko, w którym znajdziemy talię 64 kart. Zostały one ułożone w specjalnej kolejności, musimy więc pamiętać, żeby z rozpędu ich nie potasować… Ciekawym dodatkiem do gry jest małe, foliowe lusterko, które rzeczywiście dobrze pełni swoją funkcję! Najbardziej spodobało mi się jednak to, że na wyposażeniu gry znalazło się również jedno… nic! Czym to „nic” jest, okazało się podczas rozgrywki, ale nie będę psuć Wam niespodzianki.

Gra zawiera sporą ilość ciekawych, nieoczywistych zagadek. Niektóre są dość proste, ale większość jest szalenie podchwytliwa i wiele razy dałam się złapać! Podoba mi się fabularne połączenie Alicji w Krainie Czarów z grą, gdyż podczas zabawy mamy wrażenie, że uczestniczymy w znanych z książki przygodach. W grę zagrałam z córkami, które były zachwycone zabawą! Co prawda większość zagadek była jeszcze dla nich nieco zbyt trudna, ale świetnie się bawiły, odkrywając Krainę Czarów. Myślę, że to dobry Escape Room, żeby zapoznać dzieciaki z takim typem gry. Rozgrywka jest bardzo sympatyczna i pełna przygód!

Kryminalne zagadki: Niefortunny spadek

Teraz gra wskazana tylko dla starszych graczy. Kryminale zagadki to już niewesoły spacerek, ale wymagające śledztwo w sprawie morderstwa. Gra zajmuje identyczne pudełko, jak Escape Room, a znajdziemy w nim 60 kart oraz spinacze do zaznaczania właściwych odpowiedzi pod koniec gry. Rozgrywka będzie wyglądała teraz inaczej, gdyż pytania do gry otrzymamy pod koniec śledztwa. Gracze będą dobierać poszlaki i decydować, które warto zaprezentować innym graczom, a które nadadzą się tylko do archiwum. Warto starać się zapamiętać, co zostaje odłożone, gdyż później może się okazać, że w archiwum znajduje się jakiś najważniejszy dowód w sprawie…

Spodobało mi się ułożenie miejsca zbrodni z kart, nadaje to zabawie trochę klimatu i pozwala wczuć się w swoją rolę. Według mnie Kryminale zagadki to gra, w którą lepiej grać w grupie niż solo i wymieniać się swoimi uwagami i przemyśleniami. To gra szalenie podchwytliwa, pełna fałszywych poszlak, w której trzeba uważać na każde słowo… Nam niestety nie udało się rozwiązać śledztwa i nie wskazaliśmy ŻADNEJ poprawnej odpowiedzi… Kiepscy z nas detektywi, nie przeszkadzało nam to jednak w dobrej zabawie i snuciu różnych domysłów i przypuszczeń.

Należy pamiętać, iż Kryminalne zagadki: Niefortunny spadek & Escape Room: W krainie czarów to gry jednorazowe. Po przejściu całej zabawy będziemy już znać odpowiedzi na wszystkie zagadki, które spotkaliśmy w grze. Warto więc później przekazać grę dalej, gdyż po odpowiednim ułożeniu kart, talie będą ponownie gotowe do zabawy dla nowych detektywów. Polecamy!

Podsumowanie

Kryminalne zagadki: Niefortunny spadek & Escape Room: W krainie czarów to ciekawe niewielkie gry, które możemy rozegrać, jeśli mamy około godziny wolnego czasu. Rozgrywka jest naprawdę wciągająca, a zagadki są świetnie przemyślane i ciekawe. Polecamy zarówno do gry solo, jak i wspólnej rozgrywki w gronie rodziny czy znajomych.


Mocne Strony:

  • niewielkie rozmiary gry,
  • dobrej jakości karty,
  • ciekawe zagadki,
  • rozwija logiczne myślenie,
  • możliwość gry solo, jak i w grupie.

Słabe Strony:

  • po przejściu gry, zna się już wszystkie odpowiedzi.

Przydatne linki:

Grę Niefortunny Spadek najtaniej kupisz tutaj

Grę W Krainie Czarów najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *