Recenzje

Recenzja #740 Kakao: Czekolada i Diamenty

Kafelkowa gra Kakao doczekała się dwóch dodatków: Czekolada oraz Diamenty. Oba modułowe rozszerzenia pozwalają dodać do gry w sumie 8 różnych pomniejszych mechanik. Wszystko po to, aby cieszyć się i odkrywać grę na nowo.


Informacje o dodatkach do Kakao

Autor gry Kakao: Phil Walker-Harding 

Wydawnictwo: G3

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 60 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa G3. Wydawnictwo G3 nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plRecenzja dodatków do Kakao: Czekolada i Diamenty

Kakao: Czekolada

Zarówno rozszerzenie Czekolada, jak i Diamenty posiada w sobie 4 modularne dodatki, które możemy w dowolny sposób ze sobą łączyć. Oba dodatki zostały zamknięte w dwukrotnie mniejszych pudełkach, aniżeli gra podstawowa. Obie części są spójne z podstawką i zawierają kilka ciekawych elementów rozszerzających rozgrywkę. Pierwszy dodatek Mapy pozwala graczom na większy wybór kafelków, a tym samym zwiększa nasze możliwości planowania i dobierania takich kafelków mapy, na jakich akurat najbardziej nam zależy. Drugi dodatek System Irygacyjny urozmaica podstawowy element rozgrywki, jakim był nosiwoda. Tym razem mamy do dyspozycji nowe kafelki, z których możemy uzyskać aż 4 surowce Kakao, lecz decyzja ta będzie nas kosztować. Nasz nosiwoda w każdym takim przypadku musi cofnąć się o jedno pole.

Tytułowa Czekolada to trzeci moduł pozwalający nam na przetwarzanie naszego Kakao na bardziej wartościowy surowiec, jakim jest znany i uwielbiany przez wszystkich deser. Możemy sprzedawać go po bardziej atrakcyjnych cenach na rynku. Ostatnie, bardzo ciekawe, a jednocześnie najbardziej złożone rozszerzenie to Szałasy. Te niepozorne kafelki sprawiają, że możemy punktować teraz na najróżniejsze sposoby i poszerzają nasze możliwości. Płacimy za nie zdobytym złotem, ale są one zawsze warte więcej. Przykładem jednego z kafelków jest ten, który pozwala punktować za robotników znajdujących się na obrzeżach naszej mapy. Prawda, że ciekawy pomysł?

Większa głębia, a zarazem przyjemność z rozgrywki.

Ogólnie rzecz biorąc, dodatek Czekolada bardzo mi się spodobał i ciekawie urozmaicił podstawkę o nowe mechaniki i elementy. Nasze rozgrywki zaczęliśmy ze wszystkimi modułami naraz i tak też bawiliśmy się przednio. Pojedynczy moduł nie wnosił dla mnie aż tak wielu zmian do rozgrywki, by dokładać je po kolei. Natomiast zastosowanie ich wszystkich na raz było bardzo przyjemne i odświeżające. Oczywiście potrzebujemy dodatkowego czasu na konfigurację, ale otrzymujemy za to dodatkową głębię, której szukałem w tej grze od samego początku. Gra stała się bardziej strategiczna. Niestety sama podstawka mi już nie wystarczy, a gdy znudzi mi się gra z tymi modułami, to mam do dyspozycji jeszcze jedno rozszerzenie, jakim są Diamenty.


Kakao: Diamenty

Najciekawszym modułem nowego dodatku są tytułowe Diamenty, które zamieniają dość schematyczne świątynie z podstawki. Tym razem gracze, odkrywając specjalne kopalnie kamieni szlachetnych, będą losować diamenty w różnych kolorach. Zebranie całego zestawu pozwoli nam zdobyć maski, a te dostarczą nam punkty na koniec gry. Bardzo spodobał mi się ten moduł, bo jest czymś zupełnie innym niż dotychczasowe elementy rozgrywki i wprowadza dodatkową interakcję oraz rywalizację między graczami. Drzewo Życia to dość mały dodatek, składający się z zaledwie 3 kafelków, ale pozwala nam zdobywać teraz punkty za kafelki, na których bokach nie znajdują się nasi pracownicy. Zastępują one schematyczne kopalnie, więc zawsze na plus.

Najbardziej niepozorne rozszerzenie ze wszystkich to Łaska Cesarza. W zasadzie otrzymujemy teraz specjalny pionek, który będzie przemieszczał się po mapie. Gdy tylko umieścimy nasz kafelek w rzędzie/kolumnie, w którym stoi cesarz, to przemieszcza się on na nasz kafelek. Zdobywamy dzięki temu dodatkowe złoto. Co więcej, jeśli w kolejnej turze nasz przeciwnik nie zrobi tego samego, to w kolejnej rundzie na starcie naszej tury uzyskamy kolejne złoto. To bardzo ciekawe rozszerzenie sprawia, że dokładanie nowych kafelków nie jest już tak oczywiste. Ostatni modularny dodatek zmienia nasze kafelki robotników, możemy wybierać sobie kafelki, na które tylko mamy ochotę. Dzięki temu modułowi ponownie zwiększamy różnorodność rozgrywki.

Drugie rozszerzenie jest jeszcze lepsze.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym rozszerzeniem. Jest od zgoła inny niż omawiana wcześniej Czekolada i wpływa na rozgrywkę jeszcze bardziej. A im więcej zmiennych w rozgrywce, tym większa regrywalność. Z pewnością każdy gracz znajdzie swoje ulubione moduły, które możemy w dowolny sposób łączyć ze sobą. Można również połączyć wszystkie moduły z obu dodatków, ale wydaje mi się, że wtedy rozgrywka stałaby się zbyt chaotyczna. Być może kiedyś spróbujemy, czemu nie? Oba rozszerzenia są warte polecenia, więc jeśli lubicie Kakao, to moim zdaniem jest to inwestycja obowiązkowa. Dzisiaj nie wyobrażam już sobie rozgrywek bez dołączania modułów do tej gry. Gdybym miał jednak zdecydować się tylko na jedno z rozszerzeń, to wybrałbym raczej Diamenty.


Mocne Strony:

  • urozmaicenie rozgrywki podstawowej,
  • moduły możemy łączyć ze sobą w dowolny sposób,
  • jeszcze większa regrywalność,
  • nowy poziom głębi i interakcji między graczami,
  • nie zmienia podstawowych założeń rozgrywki.

Słabe Strony:

  • wydłużony set-up gry,

Przydatne linki:

Dodatek Czekolada najtaniej kupisz tutaj

Dodatek Diamenty najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *