Recenzje

Recenzja #721 Tafl King

Wiecie, że wikingowie brali udział nie tylko w krwawych pojedynkach, ale walczyli ze sobą również na planszy? Tafl King to dwuosobowa, asymetryczna gra strategiczna z wikińskich czasów, w której czuć ducha prawdziwych wojowników! Kto tym razem zostanie zwycięzcą?


Informacje o grze

Wydawnictwo gry Tafl King: Tactic

Liczba graczy: 2

Czas gry: 20 minut


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Tactic. Wydawnictwo Tactic nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plTafl King to gra oparta na popularnej już we wczesnym średniowieczu grze taflowej Hnefatafl. Pochodzenie gier taflowych nie jest znane, ale prawdopodobnie wywodzą się one od starych, rzymskich gier planszowych. Samo słowo tafl pochodzi prawdopodobnie z łaciny (tablum oznacza stół). Gry z tej rodziny były niesamowicie popularne wśród ludów północy, ale z czasem zostały wyparte przez bardziej popularne szachy… Teraz możemy na nowo cieszyć się grą, w którą kiedyś zagrywali się wikingowie, a wszystko dzięki wydawnictwu Tactic. Zapraszamy do recenzji Tafl King!

Przegląd elementów

Tafl King to pięknie wykonana gra, która fantastycznie prezentuje się na stole. Wszystkie elementy są niesamowicie klimatyczne! Zadbano tutaj o każdy szczegół, od płóciennego woreczka, w którym możemy przechowywać figurki po solidną planszę. Oczywiście najważniejsze jednak są nasze armie! Białe figury wraz z królem reprezentują broniących się, a czarne to atakujący. Piony są wykonane z drewna, dość ciężkie, dzięki czemu spokojnie można zagrać w Tafl King również na zewnątrz.

Do gry załączono również instrukcję w kilku językach oraz osobną broszurę z możliwymi do wykonania ruchami. Po jej lekturze miałam jednak kilka wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o zbijanie figur przeciwnika. Brakowało mi również nieco więcej przykładów.

Zarys Rozgrywki

Tafl King to gra asymetryczna. W zależności od armii, którą będziemy kierować, w inny sposób będziemy mogli osiągnąć zwycięstwo. Nasze wojska będą się różniły także liczbą wojowników. Bardziej liczna, czarna armia ma za zadanie okrążyć króla, a biała armia musi bezpiecznie doprowadzić władcę do jednego z czterech fortów, znajdujących się na rogach planszy. Podczas rozgrywki można oczywiście wzajemnie się zbijać. Żeby usunąć wrogi pion z planszy, wystarczy stanąć z jego dwóch przeciwnych stron. Figury mogą poruszać się zarówno w pionie, jak i w poziomie o dowolną liczbę pól.

Recenzja

Tafl King to ciekawa alternatywa dla szachów. To gra prostsza, bardziej przyjazna dla początkujących i młodszych graczy. Jestem już po kilkudziesięciu partiach i do tej pory nie znalazłam jeszcze najlepszej dla siebie strategii… Z początku wydawało mi się, że łatwiej grać białymi figurami, ale kiedy poznałam lepiej grę, zdarza mi się czasem również otoczyć króla i wygrać czarnymi. Ogromnym plusem Tafl King jest szybkość rozgrywki. Po skończonej partii czujemy pewien niedosyt i chcemy zagrać jeszcze raz, i kolejny…

Gra zapewnia ogromną regrywalność, a każda partia może wyglądać inaczej… Tafl King bardzo dobrze ćwiczy logiczne myślenie, zmusza do planowania swoich ruchów i analizowania gry przeciwnika. Wszystkie figury na planszy poruszają się tak samo, ale jest ich na tyle dużo, że trzeba cały czas kontrolować całą armię. My czasem gramy z nieco innymi zasadami, które nieco ułatwiają rozgrywkę czarnym, tzn. ustalamy, że króla można zbić, jak każdy inny pion.

Podsumowanie

Tafl King to ciekawa gra strategiczna, w którą można zagrać praktycznie z każdym. Zasady rozgrywki nie są skomplikowane, a pojedyncza partia nie jest zbyt długa. Gra spodoba się zarówno fanom szachów, jak i osobom, które uważają grę królów za zbyt wymagającą… Tafl King to pozycja szybsza, mniej złożona, ale umożliwiająca sporo kombinowania i dająca mnóstwo satysfakcji ze zwycięstwa! Polecamy!

Mocne Strony:

  • staranne wykonanie,
  • ciekawa alternatywa dla szachów,
  • duża regrywalność,
  • asymetria armii,
  • proste zasady rozgrywki.

Słabe Strony:

  • instrukcja mogłaby być bardziej szczegółowa.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *