Recenzje

Recenzja #690 Reakcja łańcuchowa

Zapoczątkuj prawdziwą lawinę zdarzeń! Dopasuj symbole na sąsiadujących kafelkach i zbieraj punkty za każde kolejne połączenie właściwych obrazków. Reakcja łańcuchowa to ciekawa gra logiczna na spostrzegawczość dla całej rodziny!


Informacje o grze

Autor gry Reakcja Łańcuchowa: Reiner Knizia

Wydawnictwo: Egmont

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 20 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont. Wydawnictwo Egmont nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl
Przegląd elementów

Reakcja łańcuchowa to kolejna propozycja z serii małych gier podróżnych od wydawnictwa Egmont. Zajmuje ona niewielkie opakowanie, które bez problemu zmieści się do każdego plecaka, czy torebki. Zawartość gry nie jest już jednak taka mała, a nawet powiedziałabym, że pudełko prawie pęka w szwach! Co znajdziemy w opakowaniu? Przede wszystkim 90 kwadratowych kafelków z cyframi oraz z połówkami kolorowych symboli.

Oprócz kwadratowych płytek znajdziemy również 20 żetonów z bonusowymi punktami oraz 4 tajne żetony koloru. Żetony wykonano z cienkiego papieru, są dość delikatne, a więc warto delikatnie podnosić je ze stołu. Kafelki natomiast są o wiele grubsze, wygodnie się je przekłada i ładnie prezentują się na stole.

Do gry załączono również krótką, lecz czytelną instrukcję popartą przykładami, która wyczerpująco przedstawia zasady rozgrywki.


Zarys Rozgrywki

Reakcja Łańcuchowa to gra, w której staramy się oczywiście zdobyć, jak najwięcej punktów. W tym celu układamy na stole prostokąt 5×8 kafelków, które następnie dopasowujemy odpowiednimi symbolami. W każdej rundzie dobieramy jeden kafelek, a następnie zaczynając od góry, staramy się go jak najlepiej dołączyć do pozostałych. Kolejno sprawdzamy prawą, lewą stronę, następnie dół płytki i zbieramy tworzące się połączenia.

Naszym celem jest utworzenie, jak najlepszej reakcji łańcuchowej. Jeśli odpowiednio umieścimy nasz kafelek, możemy w jednej rundzie zdobyć nawet kilkanaście płytek. Następnie możemy wymienić je na bonusowe punkty… Warto kombinować tak, aby dobrać pasujące kolory cyfr. Dodatkowo każdy z graczy otrzyma podwojoną liczbę punktów, za jeden, wylosowany na początku kolor. Kiedy kończy się gra? Gdy w którejś kolumnie braknie płytek lub gdy skończą się dostępne do dokładania kafelki.


Recenzja

Reakcja łańcuchowa to kolejna gra Reinera Knizii, która bardzo przypadła nam do gustu. W małym pudełku dostajemy ciekawą rozgrywkę, która zapewnia sporą dawkę kombinowania! Gra uczy spostrzegawczości, planowania ruchów oraz ćwiczy wyobraźnię przestrzenną. To świetna propozycja do rozwijania umiejętności matematycznych i logicznego myślenia.

Reakcja łańcuchowa to gra o bardzo prostych zasadach i szybkim czasie przygotowania. Sama rozgrywka zajmuje trochę więcej czasu, nam pojedyncza gra zajmowało około pół godziny. Opróżnienie chociaż jednej kolumny nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać! Dokładając nasz kafelek, zabieramy inny (lub inne), ale ten, który dołożyliśmy, zostaje przecież na miejscu…

Reakcja łańcuchowa przypomina mi nieco kolorowe gry komputerowe online, w których „zbija się” kolejne elementy. Dokładając płytkę, niemal słyszałam dźwięk „zderzających” się symboli… Gra spodobała się moim dzieciom i myślę, że będziemy często do niej wracać. Tworzenie najlepszych, dających najwięcej płytek połączeń daje sporo satysfakcji i zapewnia świetną zabawę!


Podsumowanie

Reakcja łańcuchowa to kolejna ciekawa gra od znanego matematyka i projektanta gier Reinera Knizia. Zajmuje niewielkie pudełko, a daje naprawdę sporą dawką kombinowania i dobrej zabawy! Rozgrywka nie jest skomplikowana, dzieci spokojnie wytłumaczą zasady gry kolegom i koleżankom, a i dorośli miło spędzą czas. Polecam!


Mocne Strony:

  • niewielkie opakowanie,
  • idealna do zabrania w podróż,
  • niewysoka cena,
  • nieskomplikowane zasady,
  • spora satysfakcja przy dokładaniu kafelków,
  • ćwiczy planowanie i spostrzegawczość.

Słabe Strony:

  • dość cienkie żetony bonusów i dodatkowej punktacji za kolory.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *