Recenzje

Recenzja #677 Dixit

Wybierz się ze swoją rodziną do magicznej krainy wyobraźni w tej klasycznej i niezwykle inspirującej grze planszowej. Dixit to gra w której każda ilustracja jest warta więcej niż 1000 słow.


Informacje o grze Dixit

Autor gry Dixit: Jean-Louis Roubira

Wydawnictwo: Rebel

Liczba graczy: 3-8

Czas gry: 30 minut

Wiek: 8+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od księgarni TaniaKsiazka.pl. Księgarnia nie miała wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.Recenzja Dixit

Dixit to niesamowicie prosta gra karciana oparta na niezwykle abstrakcyjnych ilustracjach. Są one tajemnicze, baśniowe, wywołują przeróżne emocje i są wieloznaczne. Zawartość pudełka to pula dość dużych kart, plansza, specjalne znaczniki do głosowania, króliczki do oznaczania punktacji oraz oczywiście – instrukcja. Całość zamknięta w przepięknym pudełku, ze specjalną wypraską. Wygląda to ślicznie.

Narrator musi użyć swojej wyobraźni

Rozgrywka w Dixit polega na wyborze przez narratora jednej z kart dostępnych na ręce i wymyśleniu skojarzenia z nią. Pozostali gracze muszą wybrać ze swojej ręki kartę, która również pasuje do tego hasła. Wszyscy gracze włącznie z narratorem zagrywają karty zakryte, a następnie są one tasowane. Teraz zadaniem graczy jest próba odgadnięcia karty, którą wybrał narrator. Cały myk w rozgrywce opiera się na punktacji. Otóż jeśli wszyscy lub nikt nie odgadną na karty narratora, ten nie otrzymuje żadnych punktów. Dlatego też hasło nie może być zbyt trudne ani zbyt proste. Całe wyzwanie narratora polega na znalezieniu złotego środka. Również głosujący mają szansę na zdobycie punktów zarówno za wskazanie prawidłowej karty, jak i za to, gdy ktoś zagłosuje na ich kartę. Koniec zasad!

Gry planszowe w bardzo dobrych cenach kupisz w internetowej księgarni TaniaKsiazka.pl

Klasyk posiadający wielu fanów na całym świecie

Recenzując Dixit, warto wspomnieć, że gra podstawowa doczekała się wielu niesamowitych rozszerzeń, a w każdym z nich znajdziemy mnóstwo kreatywnych ilustracji, co znacząco wydłuża żywotność gry. Dixit to klasyczna gra rodzinna i zdobywca najważniejszej nagrody w świecie planszówek. Ta gra posiada wielu fanów na całym świecie i tak naprawdę możemy ją pokazać każdemu, nawet osobie nieobcującej na co dzień z planszówkami. Świetna dla dzieci, bo posiada walor edukacyjny i pobudza wyobraźnię, świetna dla dziadków, bo ma proste zasady i wciągającą mechanikę, świetna dla zaawansowanych graczy, gdy Ci mają ochotę odetchnąć od cięższych tytułów.

Najpiękniejsze w Dixit jest to, że każda osoba będzie miała inne skojarzenie z tą samą kartą, dlatego też w Dixit warto grać w różnych grupach. Największą wadą omawianego dziś tytułu jest to, że nie działa w duecie i słabiej skaluje się przy 3 graczach. Prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero, gdy do stołu usiądzie 4 i więcej graczy.

Obowiązkowa pozycja w kolekcji?

Słowem podsumowania. Dixit to jedna z najlepszych i najpewniejszych propozycji dla rodzin. Absolutny klasyk, który powinien znać każdy. Piękne ilustracje, niski próg wejścia, przyjemność z obcowania z grą, mnóstwo frajdy i możliwość rozszerzenia gry. Dixit nagradza graczy kreatywnych i wywołuje sporo najróżniejszych emocji. Pozycja obowiązkowa w kolekcji każdego gracza i osób, które na co dzień nie grają. Jeśli jeszcze jakimś cudem Dixita nie znacie, to warto dać tej grze szansę. Polecam!


Mocne Strony:

  • piękne, tajemnicze i inspirujące ilustracje,
  • gra dla każdego o niesamowicie prostych zasadach,
  • walory edukacyjne,
  • pobudza wyobraźnię,
  • świetne wykonanie,
  • możliwość rozszerzenia gry o kolejne wspaniałe ilustracje.

Słabe Strony:

  • bez wariantu dla dwóch graczy, działa gorzej w mniejszym składzie.

Przydatne linki:

Grę w bardzo dobrej cenie kupisz tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *