Recenzje

Recenzja #57 – Bystre główki

Recenzja 57

Bystre Główki to gra firmy Trefl z linii Joker Line. Schludne białe pudełko w kratkę z dumającym uczniem od razu sugeruje grę pamięciową. Gra przeznaczona jest dla dzieci od lat 6-ciu, dla 2 do 6 graczy, a czas rozgrywki to około 15 minut.

Informacje o grze

Autor gry: Martin Nedegaard Andersen

Ilustracje: Ewa Baran, Olesya Shynkarevych

Wydawnictwo: Trefl

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 15 minut

Mechanika: Memory, Co-operative Play

Wiek: 6+

Kliknij i zobacz oferty najtańszych sklepów

Bystre-Glowki

Wykonanie/elementy gry

Grafika gry jest bardzo prosta. Dominuje w niej biel, a kratkowane pudełko z zamyślonym uczniem  przenosi  nas z powrotem do szkolnej ławki. W środku znajdziemy instrukcję, 110 kart z obrazkami przedstawiającymi  przedmioty, zwierzęta i ludzi oraz 6 kart pomocy. Jakość tektury z której wykonane są karty nie jest na najwyższym poziomie – mogłyby być twardsze, zwłaszcza jeżeli przeznaczone są głównie na użytek najmłodszych.

Bystre-Glowki

Zasady gry

Zasady gry są proste do zrozumienia i szybko można wytłumaczyć je współgraczom. Gracze układają kolejne karty na stosie, a następnie wymieniają je w odpowiedniej kolejności. Gdy ktoś nie wymieni ich w prawidłowej kolejności, karty ze stosu zostają rozdane konkurentom. Osoba, która zbierze największą liczbę kart, zwycięża. Bystre-Glowki

W rozgrywce trafimy także na karty z symbolami specjalnymi. Otwarta dłoń oznacza, że zostawiamy sobie dobraną kartę i nie musimy wymieniać kart leżących już na stosie w odpowiedniej kolejności. Strzałka informuje nas, że po odpowiednim wymienieniu kolejności kart, zmienia się kierunek kolejki. Tłum kolorowych ludzików pozwala nam na wybranie konkretnej osoby, tak by to ona musiała wymienić wszystkie karty we właściwej kolejności. Dociągając kartę przedstawiającą stos kart z liczbami -1, -2, -3 musimy wymienić 3 ostatnie karty w odwrotnej kolejności.  Gra kończy się w momencie, gdy ze stosu zostanie dobrana ostatnia karta.

Bystre-Glowki

Jest to wariant podstawowy gry, który według mnie jest najlepszy. Wariant kooperacyjny może się przydać gdy do rozgrywki zasiądą najmłodsi gracze, którzy mogą potrzebować pomocy. Wspólnie wymieniamy karty w prawidłowej kolejności. Po popełnieniu błędu, gracze zbierają stos wyłożonych kart, spośród których trzy trafiają na kontro gry, a reszta – na konto graczy. Na koniec rozgrywki należy porównać liczbę zebranych kart i ustalić komu udało się zebrać więcej kart – graczom czy grze.

Podsumowanie

Bystre Główki to gra przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Znany wszystkim schemat gry pamięciowej został urozmaicony o specjalne karty zmieniające chwilowo zasady. Mimo tego, że partie były rozgrywane tylko w gronie osób dorosłych i tak mieliśmy problem z zapamiętaniem kolejno pojawiających się kart. Śmiechu więc było co niemiara. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że zdarzyć się mogą karty z obrazkami, których nazwy zaczynają się na tą samą literę. Wtedy naprawdę trudno jest zapamiętać ich prawidłową kolejność (np. żaba, żaglówka, żarówka, żyrandol…). Wprowadza to dodatkowe utrudnienie do gry jeżeli przytrafi się taka sytuacja podczas rozgrywki.

Grafiki na kartach przedstawione są w sposób prosty i nieskomplikowany więc nawet najmłodsze dzieci nie będą miały problemu z rozpoznaniem i dopasowaniem ich do przedmiotów znajdujących się w domu, czy wizerunków osób publicznych. Bystre Główki nie są niczym nowym, ani odkrywczym – to kolejna gra pamięciowa przeznaczona dla dzieci, w którą możemy zagrać wspólnie i nie zanudzić się na śmierć. Dodatkowe karty zmieniające na moment zasady dodają grze kolorytu, a sama rozgrywka może okazać się interesująca i niełatwa dla starszych graczy. Polecam każdemu rodzicowi, który szuka wspólnej rozrywki dla siebie i swojej pociechy za przystępną cenę.

Bystre-Glowki

 


Zalety:

  • Szybka rozgrywka.
  • Proste zasady.
  • Czytelne grafiki.
  • Rozwija pamięć.
  • Niska cena.
  • Gra przeznaczona nawet dla dzieci niewtajemniczonych w świat planszówek.

Wady:

  • Zbyt cienkie karty (gra przeznaczona głównie dla dzieci).

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

*Otwierając okienka kolejnych sklepów na Ceneo sprawiasz, że otrzymujemy drobną bonifikatę, z której utrzymujemy serwer i domenę. Nic cię to nie kosztuje, a dokładasz małą cegiełkę w rozwoju serwisu, który jest całkowicie wolny od reklam.

Link do strony wydawnictwa


Dziękujemy wydawnictwu Trefl za przekazanie gry do recenzjiTrefl Joker Line

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *