Recenzje

Recenzja #562 Batman: Wszyscy Kłamią

Gry detektywistyczne to w ostatnim czasie zdecydowanie hit wśród gier planszowych. Pozwalają nie tylko na chwytanie złoczyńców czy rozwiązywanie strasznych tajemnic. Dzięki nim mamy szanse zagrać praktycznie z każdym i świetnie się bawić. Nic więc dziwnego, że wydawnictwo Portal Games przygotowało dla nas kolejny tytuł z serii hitowego Detektywa – Batman: Wszyscy Kłamią. Czy tylko wielbiciele DC się tutaj odnajdą? Przekonajmy się!


Informacje o grze Batman: Wszyscy Kłamią

Autor gry Batman: Wszyscy Kłamią: Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek

Wydawnictwo: Portal Games

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 120-180 min

Wiek: 14+Autor zdjęcia: Portal Games

Łapanie złoczyńców i odkrywanie zagadek, jakie kryje w sobie Gotham City to z pewnością kusząca propozycja dla wielu graczy, nie tylko tych mocno związanych ze światem DC. W końcu czasem przydaje się mała ucieczka w zupełnie inny świat, w którym musimy bardzo dobrze zinterpretować wskazówki, które daj nam los, aby wygrać i doprowadzić sprawę do końca. Jako detektywi pracujący dla Jima Gordona mamy szansę nie tylko poprowadzić bardzo ciekawe śledztwa, ale też doszukać się wielu smaczków czy odwiedzić samego Batmana! Czyż nie brzmi to fascynująco?


Recenzja gry Batman: Wszyscy Kłamią


W grze planszowej Batman: Wszyscy Kłamią, Wasze zadanie jest jedno. Doprowadzić sprawę do końca i nie dać się zwieść sztuczką, jakie mają dla Was przygotowane mieszkańcy Gotham City. W końcu tytuł gry mówi sam za siebie, prawda? Być może w naszym świecie nie wszyscy są skorumpowani, ale to miasto rządzi się swoimi prawami. Jeśli więc nie jesteście zaznajomieni z tym uniwersum, to ostrzegam – miejcie oczy dookoła głowy! Z tego też powodu, jak na prawdziwych detektywów przystało, warto mieć coś do pisania, aby notować nawet najmniejsze szczegóły. Możecie się również pokusić o prawdziwą tablicę i zaznaczać nowo zdobyte tropy. W końcu bycie detektywem nie jest łatwe i wymaga użycia wszelkich dostępnych środków!

Mroczny Klimat Gotham City stoi przed Wami otworem!

Zacznijmy jednak od początku… Co oferuje nam nowa gra detektywistyczna od samego Ignacego Trzewiczka? Z pewnością wiele godzin dobrej zabawy, świetnie grafiki, które każdego wprowadzą w mroczny klimat Gotham City, jak również ciekawe zwroty akcji, czy proste i intuicyjne zasady. Jak pewnie znacie z pierwowzoru, do gry potrzebny będzie Wam sprzęt z dostępem do internetu, gdzie zalogujecie się do bazy danych Antares. Korzystając z dostępnych tam danych, będziecie przechodzić kolejne etapy śledztwa, aby na końcu złożyć raport i sprawdzić, jak Wam poszło.

W grze mamy możliwość odwiedzać różne lokacje i tak jak w przypadku Detektywa, niektóre z nich wymagają opłacenia odpowiedniego kosztu w żetonach, które możecie zdobywać, odkrywając odpowiednie poszlaki podczas gry. Każda postać w którą się wcielimy, ma swoje własne umiejętności, a więc grupa czterech graczy jest tutaj jak najbardziej polecana. W końcu im więcej głów do myślenia tym większa szansa, że nam się powiedzie, prawda? Moje serce zdobyła Kobieta Kot, ale możecie wybrać Harvey’a Bullocka, Vicki Vale lub Warrena Spacey’ego. Z taką ekipą nie ma szans na nudę!

Batman: Wszyscy Kłamią to gra, gdzie po przejściu wszystkich czterech scenariuszy (w tym prologu) będziecie musieli ze smutkiem odłożyć ją na półkę. Czy jest to minus tej produkcji? Zdecydowanie nie. Dzisiaj tego typu gry są bardzo popularne, a przecież nawet jednorazowe doświadczenie, jeśli daje nam ogrom zabawy i jest warte zapamiętania, to coś, w co warto zainwestować. Kto wie, może w przyszłości pojawią się kolejne scenariusze, które pozwolą nam jeszcze bliżej poznać mieszkańców Gotham City.

Duża część rozgrywki w Batman: Wszyscy Kłamią to oczywiście rozmowa i snucie wspólnych strategii. Omawiając kolejne ruchy mamy szanse poznać punkt widzenia innych graczy, ale również przekonywać ich do swojego planu, który jak się okazuje, może mieć na celu wykonanie naszego własnego, tajemnego celu scenariusza. W końcu każdy z nas jest inny i rządzą nami różne pobudki, prawda? Ten zabieg z pewnością wprowadza do gry ciekawą nutką napięcia między graczami. Sprawia, że nawet wśród „swoich” zaczynamy mieć pewne podejrzenia. Klimat Gotham City czuć w powietrzu!

Podsumowanie

Batman: Wszyscy Kłamią to zdecydowanie kolejna pozycja z serii gier detektywistycznych, po którą warto sięgnąć. Przyznam, że jako fan tego typu pozycji nie mogłam się doczekać, aż trafi w moje ręce. Dodajmy do tego świetnie wykonanie, klimatyczne grafiki i szansę na intensywnie spędzony czas ze znajomymi, a mamy pozycję obowiązkową dla każdego typu gracza. Nie ważne czy wolicie ciężkie euro, czy planszówkę przy rodzinnym stole – ten tytuł sprawdzi się wszędzie. Jeśli więc jesteście fanami kina DC lub zdarzyło Wam pomarzyć o byciu detektywem – teraz macie swoją szansę!

Autor zdjęcia: Portal Games

Mocne Strony:

  • klimatyczne grafiki,
  • proste zasady,
  • osobiste cele,
  • ciekawe zwroty akcji,
  • interakcja między graczami,

Słabe Strony:

  • brak,

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Portal Games. Bardzo dziękujemy!

Portal

Katarzyna Dzierżęga

Gry planszowe są naszą pasją. Zapytasz co u nas słychać? – Gry planszowe. Jak tam w Poznaniu? – Gry planszowe. Co robicie w Sylwestra? – you-know-what! Każde z nas zaczęło osobno. Kasia od Talizmana, Adrian od… Monopoly Deal. I to w dużej mierze właśnie gry nas połączyły. Jesteśmy zdecydowanie freak-ami. Na naszej drodze szybko zaczęły pojawiać się coraz to cięższe euro i ameritrashe. Im bardziej nietypowo – tym lepiej. Staramy się grać jak najczęściej, co chwilę odnajdując pozycje godne naszej uwagi. Szukamy tych, które urzekną nas na długie godziny. Nie znaczy to jednak, że odmawiamy sobie krótkich i lekkich gier. W naszej kolekcji mamy już ponad 300 tytułów. Chcielibyśmy wskazać kilka konkretnych, tych ulubionych, ale może zamiast tego podzielimy się z Wami tym, co jest na naszej półce:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *