Recenzja #402 Zakodowany Zamek

W tajemniczym zamczysku Czarodziej próbuje odszukać dawno zaginiony skarb… Pomóż mu znaleźć najlepszą drogę, uważaj jednak na przerażającego ducha, który depcze Ci już po piętach! Emocje i nauka kodowania w jednym? Oto Zakodowany Zamek!


Informacje o grze

Autor gry Zakodowany Zamek: Hubert Bobrowski

Ilustracje: Justyna Hołubowska-Chrząszczak

Liczba graczy: 1+

Wydawnictwo: Kapitan Nauka (Edgard)

Czas gry: 15-20 minut

Wiek: 4-10 lat

Mechaniki w grze: gra kooperacyjnaJak wiadomo, najlepszą nauką jest ta poprzez zabawę… Na szczęście powstaje coraz więcej gier edukacyjnych, które w łatwy i przyjemny sposób pomagają zrozumieć dzieciom najprzeróżniejsze zagadnienia. Kapitan Nauka, czyli marka, którą stworzyło Wydawnictwo Edgard, specjalizuje się właśnie w takich grach i pomaga rodzicom i nauczycielom w przyjaznej edukacji. Dzisiaj przedstawię grę wyjątkową – Zakodowany Zamek. Jest to pozycja, która pomaga w nauce… kodowania. Wykorzystuje STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Maths), czyli nowoczesne podejście do edukacji, które łączy zagadnienia z różnych obszarów nauki. Zapraszam do zapoznania się z recenzją.


Przegląd elementów

Zakodowany Zamek zajmuje średniej wielkości pudełko, które zdobi ciekawa grafika przedstawiająca zamczysko, czarodzieja, ducha oraz drogę z symboli prowadzącą do skarbu. Po otwarciu wieczka naszym oczom ukaże się dość duża, składana plansza, karty, spora liczba żetonów oraz instrukcja.

Wszystko zostało wykonane z należytą starannością. Karty są dość dużego formatu, dzięki czemu będą dobrze widoczne dla wszystkich graczy biorących udział w zabawie. Dwustronne żetony wydrukowano na grubej tekturze, podobnie jak planszę, która ładnie prezentuje się na stole.

Instrukcja w jasny sposób przedstawia zasady gry, po jednorazowym przeczytaniu nie powinno być problemu ze zrozumieniem zasad rozgrywki.


Zarys Rozgrywki

Zakodowany Zamek jest grą kooperacyjną, wobec czego wszyscy gracze stanowią jedną drużynę. Waszym zadaniem jest pomóc Czarodziejowi zebrać cztery magiczne skarby. Na drodze do zwycięstwa stanie Wam jednak brzęczący łańcuchami duch, który w szybkim tempie będzie chciał dostać się na zamkową wieżę. Kiedy dotrze na sam szczyt, przegrywacie….

Gracze po kolei wyciągają po trzy karty ruchu i przemieszają Czarodzieja po planszy. Wśród kart znajdują się: strzałki, które można (ale nie trzeba) obrócić o 90 stopni w dowolnym kierunku, karty zapętlenia, które nakazują powtórzenie ruchów od lewej strony, karty Czarodzieja, które umożliwiają ruch o jedno pole w dowolnym kierunku oraz karty Ducha, które oznaczają przesunięcie żetonu w górę wieży.

Jeśli Czarodziej uzbiera wszystkie skarby, zanim Duch znajdzie się na szczycie wieży – wygrywacie!


Recenzja

Muszę przyznać, że mam słabość do gier kooperacyjnych dla dzieci. Uważam, że świetnie uczą współpracy, empatii i stanowią świetny trening umiejętności społecznych! Zakodowany Zamek to gra, w której gracze ze sobą nie walczą, nie ma tutaj negatywnej interakcji, wygranych ani przegranych. Wygrać może z nami jedynie Duch.

Karty w grze dobieramy losowo, nie mamy więc wpływu na to, jak się ułożą w talii. Zdarzyło nam się parę razy, że Duch pojawiał się już na początku dociągu kart, w związku z czym przemieścił się błyskawicznie na wieżę i wygrał. Jednak zdecydowaną większość razy udawało się nam go pokonać i zdobyć wszystkie skarby.

Gra uczy logicznego myślenia, dokonywania wyborów i kombinowania. Musimy podjąć decyzję, po który skarb udać się najpierw, a które zostawić na dalszy czas rozgrywki. Gracze mogą ze sobą dyskutować i wspólnie zastanawiać się nad najlepszą strategią. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dziecko, o ile czuje się na siłach, zagrało w grę samo.

Zakodowany Zamek jest niezwykle regrywalny, za każdym razem losujemy inne skarby, które zostają umieszczone na planszy, a w związku z losowym doborem kart liczba możliwych kombinacji ruchów jest ogromna. Gra w przyjazny sposób uczy kodowania, stosowania sekwencji, pętli. Bez użycia komputera można postawić pierwsze kroki w nauce „języka przyszłości” jakim jest kodowanie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. A wszystko w przyjaznej oprawie graficznej, przy miłej zabawie.

Gra jest dynamiczna, pojedyncza partia jest dość krótka i mogę zagwarantować, że nigdy nie skończy się na jednej…


Podsumowanie

Zakodowany Zamek to mądra gra, która w przyjemny sposób przybliży dzieciakom podstawy kodowania. Proste zasady, staranne wykonanie, niska cena (ok. 40 zł) oraz edukacyjny charakter gry czynią z niej obowiązkową pozycję dla wszystkich małych fanów planszówek i nie tylko – gra sprawdzi się również dla początkujących dzieci (i rodziców). Jeśli chcecie miło i wartościowo spędzić czas, Zakodowany Zamek pasuje wprost idealnie!


Mocne strony:

  • edukacyjny charakter,
  • staranne wykonanie,
  • proste zasady,
  • niska cena,
  • kooperacyjna!

Słabe strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Kapitan Nauka (Edgard). Bardzo dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *