Recenzje

Recenzja #34 W Cieniu Tronu

Recenzja 34 W cieniu tronu

W Cieniu Tronu to lekka gra karciana od wydawnictwa Fox Games. Gra posiada dobrze znaną i lubianą mechanikę Press Your Luck. Czy zaryzykujesz, by wygrać? Intrygi, szantaż i groźby, to w tej grze chleb powszedni.

Informacje o grze:

Autor gry: Oleksandr Newskij i Oleg Sidorenko

Ilustracje: Denis „CrativeD” Martyniec

Wydawnictwo: Fox Games

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 30 minut

Ranking BGG: Ogólny – 4952,

Wiek: 8+

Mechaniki w grze: Card Drafting, Line Drawing, Press Your Luck, Set Collection, Take That

Cena gry to około: 22 zł (według serwisu Ceneo.pl) – kliknij i zobacz oferty sklepów.

Zarys fabularny/krótki opis z pudełka:

Tajne stowarzyszenia działające w cieniu królewskiego tronu chcą przejąć władzę nad Starym Państwem. Intrygi, szantaż i groźby stanowią dla nich chleb powszedni. Im większa liczba sług, szlachty i dostojników znajduje się pod ich kontrolą, tym większa szansa na osiągnięcie ostatecznego celu.

W Cieniu Tronu (1)

Wykonanie/elementy gry:

Po otwarciu niewielkiego pudełka gry ujrzymy tylko i wyłącznie karty, które oprócz instrukcji stanowią całość komponentów. Jak widać pudełko mogłoby być dwukrotnie mniejsze, ale zostało dopasowane do rozmiarów instrukcji.

W Cieniu Tronu (2)

Instrukcja po pierwszym przeczytaniu pozostawiała kilka wątpliwości. Jednak zaraz po pierwszej partii i ponownym jej przeczytaniu, zasady gry wydały się banalnie proste. Po prostu należy zapamiętać kilka praw jakimi rządzi się ta mała karcianka.

Do gry będziemy używali 82 karty, w tym kartę zakończenia gry.

Cała talia dzieli się na 9 kart postaci, po 9 sztuk każda. W grze spotkamy takie postacie jak: Generał, Prorok, Błazen, Skrytobójca, Sędzia, Minstrel, Alchemik, Król i Królowa.

W Cieniu Tronu (8)

Do naszej dyspozycji trafiają również 4 karty pomocy z opisem zdolności wszystkich postaci.

W Cieniu Tronu (6)

Rozgrywka:

Zasady gry W Cieniu Tronu są bardzo proste. Przed rozgrywką musimy odpowiednio przygotować talię kart w zależności od liczby graczy. Jeśli udział biorą tylko dwie osoby, to odrzucamy po 4 karty z każdej postaci, natomiast jeśli gramy we trójkę, to odrzucamy po dwie takie karty. Kartę końca gry ustawiamy niedaleko talii i już możemy zaczynać zabawę. W Cieniu Tronu będziemy kolekcjonowali karty, które pod koniec gry będą dla nas punktować, a w jej trakcie pozwolą na skorzystanie ze specjalnych umiejętności, ale od początku. W swojej turze, gracz będzie po kolei, karta za kartą dobierał je z talii i układał jedna za drugą. Każda kolejna karta musi mieć mniejszą wartość od poprzedniej, w innym przypadku gracz może stracić wszystkie wyciągnięte karty. Jeśli dopisze mu szczęście, to może maksymalnie pobrać ich 5.

Gracz w trakcie wyciągania kart, może skorzystać z umiejętności postaci, ale tylko wtedy, gdy liczba kart danej postaci jest większa od dwóch i jednocześnie stanowi największą grupę spośród wszystkich graczy zawierających tą samą postać. Karty po nieudanym doborze trafiają na stos kart odrzuconych, natomiast gdy w porę zaprzestaliśmy dobierania kart, trafiają do naszej kolekcji. W naszym polu możemy przechowywać 5 różnych kolumn postaci, maksymalnie po 5 sztuk w każdej. W przypadku gdy nie będziemy mieli więcej miejsca, możemy albo odrzucić właśnie dobrane karty, albo zamienić je z jednym lub więcej stosów, w którego posiadaniu jesteśmy.

W Cieniu Tronu (17)

Karty układamy w sposób schodkowy – jedna na drugiej, tak aby inni gracze widzieli ile kart posiadamy. Dzięki temu wiemy też, czy dana klasa postaci jest dominująca w grze i jej umiejętność jest aktywna. Z każdej dostępnej umiejętności możemy skorzystać tylko raz na turę, umiejętności te mogą być wykorzystywane na jedną lub wiele kart. Na koniec gry liczymy punkty za wszystkie postaci, których liczba jest większa od dwóch. Dostajemy tyle punktów, ile dana postać ma wartość, czyli za 5 królowych i tak dostaniemy tylko 8 punktów (bo jej wartość to 8, ważne, że udało się przekroczyć próg dwóch kart). Instrukcja mówi nam, że jeśli nasza postać nie jest dominująca w grze, bądź w danej turze skorzystaliśmy już z jej zdolności – należy taką kartę odwrócić poziomo. Ułatwia to i przypomina nam o użytych  i niedostępnych umiejętnościach.

W Cieniu Tronu (15)

Istnieją jeszcze dwie zasady. Jeśli w trakcie dobierania kart, kolejna karta, którą właśnie dobraliśmy jest taka sama jak poprzednia, to możemy zniszczyć jedną kartę u przeciwnika. Możemy również skorzystać z możliwości wymiany – czyli karty, które aktualnie wyciągnęliśmy, oddać naszemu przeciwnikowi, a w zamian za to pobrać z jego obszaru jedną z kart i dodać do naszej kolekcji (może to być tylko jedna karta ze środku stołu) gracz ten w zamian pobiera jedną kart, z tych które właśnie odkryliśmy. W ten oto sprytny sposób gracze będą starali się zebrać jak największą liczbę najbardziej wartościowych kart. Niestety te najbardziej wartościowe mogą w trakcie gry, nieco nam ją utrudniać.

Warto wcześniej zastanowić się na których kartach się skupimy i konsekwentnie realizować obraną strategię oraz zmieniać ją w miarę rozwoju gry. Gdy stos dobierania skończy się, to z odrzuconych kart i karty końca gry, tworzymy nowy stos dobierania. Tym razem w momencie dobrania karty końca gry, rozgrywka natychmiastowo dobiega końca i przechodzimy do podliczania punktów.

W Cieniu Tronu (20)

Jakie umiejętności posiadają nasze postacie:

 1. Generał – zmniejsza wartość nominalną, aktualnie wyciągniętej karty.
 2. Prorok – pozwala podejrzeć wierzchnią kartę przed jej dobraniem.
 3. Błazen – zmniejsza lub zwiększa o jeden wartość nominalną karty.
 4. Skrytobójca – zmniejsza wartość nominalną karty o 2.
 5. Sędzia – pozwala skorzystać z jednej z mocy ofensywnych, która jest nieaktywna, albo która została już wykorzystana w danej turze.
 6. Minstrel – kiedy przeciwnik chce dokonać wymiany za twoją kartę, to musi zabrać Minstrela.
 7. Alchemik – chroni przed eliminacją naszych kart, gdy na środku pojawią się obok siebie dwie karty o tej samej wartości nominalnej.
 8. Królowa – ogranicza zdolność eliminowania kart w zależności od posiadanej liczby Królowych.
 9. Król – ogranicza możliwość wymiany kart w zależności do posiadanej liczby Królów.

Podsumowanie:

W Cieniu Tronu to gra, która stara się nawiązać swoim klimatem do jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat – Gry o Tron. Niestety gra jest całkowicie pozbawiona klimatu, ale na szczęście broni się całkiem przyjemną i sprytną mechaniką. Zacznijmy od wykonania gry, które jak na grę w tak niskiej cenie, jest bardzo w porządku. Do gry otrzymujemy pudełko niewielkich rozmiarów, które na dobrą sprawę, mogłoby być jeszcze mniejsze. Karty są standardowe, a grafiki na nich bardzo ładne. W zasadzie w grze mamy tylko 10 grafik (9 postaci i grafika rewersu), jednak są one bardzo przyjemne dla oka. Szkoda, że nie są nieco ciemniejsze i mroczniejsze, gdyż tego spodziewałem się przed otworzeniem ciemnego i tajemniczego pudełka.

W Cieniu Tronu (12)

Gra opiera się głównie na dwóch znanych mechanizmach: Press Your Luck i  Set Collection („napieraj na szczęście” i zbieranie zestawów kart). Dobieranie kart, to świetne zarządzanie ryzykiem, całe szczęście jest ono kontrolowane przez umiejętności niektórych z naszych postaci. Jednak jeśli na początku nie przypisze nam choć odrobina szczęścia, to możemy zostać daleko w tyle za naszymi przeciwnikami, ale nadal mamy szanse na zwycięstwo. Czas rozgrywki oscyluje w granicach 15 minut w wariancie dwuosobowym i do 30 minut w wariancie pełnym. Dlatego też zawsze istnieje szansa odegrania się, a w tej grze często zdarzał się syndrom jeszcze jednej partii. Gra idealnie sprawdza się w roli szybkiego, ale jednocześnie ciekawego fillerka między większymi tytułami albo podczas przerwy obiadowej.

W Cieniu Tronu (10)

Raczej nie jest to pozycja dla planszówkowych wyjadaczy, ale warto ją wcześniej sprawdzić, ponieważ mechanika gry potrafi wciągnąć i może się spodobać nawet tym bardziej zatwardziałym graczom. Uważam, że W Cieniu Tronu przeznaczone jest szczególnie dla familijnych i niedzielnych graczy, którzy lubią od czasu do czasu usiąść przy prostej grze i nie czuć natłoku zasad, a jednocześnie mieć wiele możliwości kombinowania. Gra skaluje się dobrze, ale przy większej liczbie osób ciężej jest skorzystać z umiejętności postaci, przez co jest większa nutka rywalizacji, co oczywiście jest plusem. Gra jest dynamiczna ponieważ downtime jest praktycznie nieodczuwalny, zwłaszcza przy dwóch graczach. Największą zaletą gry jest jej niepewność, zwłaszcza w drugiej połowie gry, gdy do talii trafia karta z krukiem. Od tego momentu nie wiemy kiedy gra dobiegnie końca, co podnosi to poziom pozytywnej adrenaliny, która i tak jest duża w momencie doboru kart.

Dużą zaletą gry jest prostota jej zasad i łatwość tłumaczenia. Aby jeszcze bardziej ułatwić grę graczom, dodatkowo otrzymują oni po jednej karcie pomocy, na której opisane są umiejętności naszych postaci, dzięki czemu zawsze w chwili zagubienia możemy z niej skorzystać. Gra posiada sporą dozę negatywnej interakcji, która potrafi nie raz zniweczyć plany przeciwnika. Ciekawym zamysłem jest król i królowa, którzy pomimo największych wartości, nie zawsze są najbardziej opłacalnymi kartami. Ich umiejętności ograniczają nas, przez co nasi przeciwnicy mają większe pole do popisu. W grze istniej możliwość wykonania pewnych kombinacji, np podejrzenia karty z talii, dobrania jej, odświeżenia umiejętności proroka i ponownego podejrzenia kolejnej karty. Umiejętności postaci można łączyć, co sprawia, że możemy stworzyć wiele ciekawych rozwiązań. Cieszy też możliwość podebrania kart przeciwnikowi, ale i tutaj twórcy stworzyli pewien mechanizm obronny.

Rozgrywka W Cieniu Tronu wytwarza wiele pozytywnych emocji, a jeśli lubisz negatywną interakcję i możliwość ciągłego knucia – gra jest dla ciebie. Musisz jednak wiedzieć, że czasami losowość może mieć dominujące znaczenie w rozgrywce, ale nie było to częste i bardzo odczuwalne. Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony tym tytułem i mimo, że nie jestem wielbicielem mechaniki press your luck – gra bardzo przypadła mi do gustu. W Cieniu Tronu z pewnością jeszcze nie raz wyląduje na moim stole.

W Cieniu Tronu (11)


Zalety:

 • stosunek ceny do jakości,
 • ładne grafiki,
 • ciekawa wciągająca mechanika,
 • dobrze się skaluje,
 • mechanika press your luck w małej karciance,
 • niski próg wejścia,
 • emocjonująca rozgrywka,
 • niepewność końca gry,
 • sporo kombinowania dzięki umiejętnościom postaci,
 • syndrom jeszcze jednej partii.

Wady:

 • pozbawiona klimatu,
 • całkowicie pozbawione sensu nawiązanie do Gry o Tron,
 • czasami losowość dominuje nad naszymi umiejętnościami,

Neutralne:

 • spora doza negatywnej interakcji,
 • kompaktowe pudełko, które mogłoby być jeszcze mniejsze.

W Cieniu Tronu (18)

Przydatne linki:

Kliknij i znajdź najtańszą ofertę

*Otwierając okienka kolejnych sklepów na Ceneo sprawiasz, że otrzymujemy drobną bonifikatę, z której utrzymujemy serwer i domenę. Nic cię to nie kosztuje, a dokładasz małą cegiełkę w rozwoju serwisu, który jest całkowicie wolny od reklam.

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Dziękujemy wydawnictwu Fox Games za przekazanie gry do recenzji.

foxgames

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *