Recenzja #1048 Ubongo Travel

Ubongo Travel to podróżna wersja znanej i lubianej gry, w której zadaniem graczy jest jak najszybsze rozwiązywanie łamigłówek. Wykorzystaj swoje kafelki i spróbuj ułożyć podany na karcie wzór. Komu uda się uzbierać najwięcej kart i zostać mistrzem logicznego myślenia?
Informacje o grze Ubongo Travel
Autor gry: Grzegorz Rejchtman
Wydawnictwo: Egmont
Liczba graczy: 1-4
Czas gry: 20 minut
Wiek: 7+
Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii.
Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Ubongo Travel to najnowsza odsłona popularnej gry Ubongo, w której na czas rozwiązujemy najprzeróżniejsze łamigłówki. Do tej pory mieliśmy przyjemność przetestować kilka wersji gry (m.in. Ubongo Lines, Ubongo Junior, Ubongo Extreme) i wszystkie okazały się warte uwagi! Nic dziwnego, że autor serii Grzegorz Rejchtman dalej ją rozwija i wciąż wymyśla nowe zagadki dla graczy uwielbiających logiczne myślenie. W tej recenzji przyjrzymy się bliżej wersji Travel, którą zgodnie z przeznaczeniem będziemy mogli zabrać ze sobą praktycznie wszędzie!
Przegląd elementów i zarys rozgrywki
Ubongo Travel rzeczywiście zajmuje niewielkie opakowanie, które na dobrą sprawę mogłoby być jeszcze mniejsze... W środku pudełka znajdziemy kartonowe kafelki oraz dwustronne karty z zagadkami. Znalazło się również miejsce dla krótkiej instrukcji. Co może zdziwić miłośników Ubongo – nie znajdziemy tutaj kolorowych, błyszczących kryształków, czy klepsydry. Gra nie zachwyca wykonaniem, szczególnie jeśli porównamy ją do innych części, chociażby do wersji 3D. Musimy jednak pamiętać, że gry podróżne rządzą się swoimi prawami: muszą być lekkie oraz nie powinny zajmować zbyt wiele miejsca.

Zasady rozgrywki są bardzo proste i pozwalają na sporą kreatywność. Tym razem nie otrzymamy gotowych propozycji klocków, które są wymagane do danej łamigłówki. Sami musimy wydedukować, które kształty będą nam potrzebne, aby zapełnić miejsce na karcie! Zadania podzielono na dwa stopnie trudności. Strona A wymaga wybrania 3 klocków, strona B 4. Co ciekawe, jeśli chcemy zwiększyć poziom trudności, wystarczy odłożyć pionowy kafelek. Z taką zasadą możemy zagrać również w sytuacji, kiedy mierzą się z nami młodsi gracze. Kiedy komuś uda się ukończyć swoją zagadkę, woła Ubongo i rozpoczyna odliczanie. To czas, jaki pozostał na rozwiązanie zadań. Po kilku rundach wygra gracz, który zgromadził najwięcej kart, na których udało mu się rozwiązać łamigłówki.

Recenzja gry
Ubongo Travel nieco zaskoczyło mnie odmienionymi zasadami. Spodobała mi się dowolność w wyborze klocków, z których chcę ułożyć dany układ! Zadania nie były dla mnie zbyt skomplikowane, szczególnie na stronie A. Również moje dzieci dość szybko rozwiązywały łamigłówki i stwierdziły, że łatwiej jest ułożyć figury z dowolnych kafelków. Strona B była nieco trudniejsza, ale również bez przesady. To gra, która ma bawić w podróży, a zagadki powinny być na podobnym stopniu trudności. W końcu gracze w jednym czasie rozwiązują różne zadania, więc raczej nie powinno się zdarzać, że ktoś trafi na o wiele trudniejszą zagadkę.

Ubongo Travel zdecydowanie sprawdza się w podróży i da się w nie zagrać nawet podczas jazdy samochodem, czy pociągiem. Klocki i karty nie zajmują zbyt wiele miejsca, więc da się prowadzić rozgrywkę nawet „na kolanie”. Zasady są proste, a rozgrywka szybka i dostarczająca sporo emocji. Warto wspomnieć również o możliwość zabawy solo. Próbujemy wtedy w jak najkrótszym czasie rozwiązać, jak najwięcej łamigłówek. Nie jest to może moja ulubiona wersja Ubongo (wolę nieco trudniejsze wyzwania), ale to udana gra podróżna, która dobrze spełnia swoją funkcję!

Podsumowanie
Ubongo Travel to niewielka gra podróżna, która idealnie sprawdzi się dla graczy lubiących umysłowe wyzwania w każdym miejscu i czasie! Zasady są proste, a rozgrywka jest dynamiczna i emocjonująca. Zagadki podzielono na dwa poziomy trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Gra rozwija koncentrację, logiczne myślenie i zapewnia świetną zabawę! Polecamy.
Mocne Strony:
- dwa poziomy trudności,
- interesujące łamigłówki,
- możliwość rozwiązania zadania dowolnymi klockami,
- dynamiczna rozgrywka,
- zajmuje niewiele miejsca,
- możliwość gry solo.
Słabe Strony:
- dość proste zadania,
- kafelki mogłyby być nieco solidniejsze.