Planszowy Express

Planszowy Express #71

Planszowy Express 71

13 maja 2018 roku

Witaj w Planszowym Expressie! Przygotowaliśmy dla Ciebie najciekawsze wiadomości ze świata gier planszowych.

W tym tygodniu: Enchanters: Overlords, Fotosynteza, Escape Tales: Rytuał Przebudzenia, Roll Player: Potwory i Sługusy, Strażnicy Xobos, Lincoln, Sagrada, najpopularniejsze gry tygodnia na BGG i wiele innych.


Zajrzyjcie koniecznie do naszej najnowszej recenzji:

Recenzja #132 Royals

Nikt z nas nie ma szansy tego pamiętać, jednak historia uczy nas, że walka o wpływy w Europie na przestrzeni dziejów nigdy nie słabła. Niekiedy efektem tego były konflikty zbrojne, innym razem wszystko odbywało się potajemnie. Intrygi, zabójstwa, obsadzanie ważnych stanowisk swoimi ludźmi. O to właśnie chodzi w “Royals”!


Kickstarter: Enchanters: Overlords (Gindie)

 

Enchanters: Overlords to niezależny dodatek do znakomitej rodzimej gry, która w Polsce ukazała się pod nazwą Zaklinacze. Dodatek ten wnosi do gry jeszcze więcej dobrego, ale przede wszystkim nikczemnych Zwierzchników, 6 zupełnie nowych talii, a pudełko pomieści zarówno podstawową wersję gry, jak i dodatek. Zwierzchnicy, czyli nikczemni władcy Podziemia sami poprowadzą inwazję na Twoją wioskę. Konsekwencje ich obecności mogą być dla nas groźne, dlatego też dla tych, którzy wykażą się nie lada odwagą i staną z nimi oko w oko, czekają wspaniałe nagrody.

overlords

Link do kampanii na Kickstarterze


Premiera: Fotosynteza (2 Pionki)

Fotosynteza

W małym, pełnym życia lesie kilka gatunków drzew rywalizuje o możliwość wzrostu i rozsiewania swoich nasion. Pokryte liśćmi korony drzew, muśnięte czułym pocałunkiem promieni słońca chłoną jego energię, rzucając cień na otaczające je niższe rośliny. A gdy cykl życia drzewa dobiega końca, zgromadzone przez nie substancje mineralne powracają do środowiska, użyźniając glebę dla jego następców.

Fotosynteza to przepiękna gra rodzinna, w której promienie słoneczne pozwalają drzewom rosnąć i rozwijać się w bujne zagajniki. Posadź swoje drzewa mądrze, spraw by cień Twojego lasu spowalniał plantacje innych graczy i nie zapomnij, że w ciągu dnia słońce krąży wokół planszy! Celem gry jest przeprowadzenie swoich drzew przez cały cykl ich życia (od nasionka po majestatyczne drzewo) i zbieranie żetonów punktacji zależnych do żyzności gleby, na której wyrosła nasza roślinność.

IS Fotosynteza (19)

Grę można już kupić w sklepach

Link do naszej recenzji gry


Zapowiedź: Escape Tales: Rytuał Przebudzenia (Board&Dice)

awaking1

Escape Tales: Rytuał Przebudzenia to wciągająca gra karciana bazująca na idei escape roomów z mocnym naciskiem na aspekt fabularny. W przeciwieństwie do tradycyjnych pokojów zagadek, w tym przypadku nie jesteśmy ograniczeni czasem, skupiamy się na tym, aby porwała nas opowieść, przeszukiwania, odkrywanie nowych zagadek i podejmowanie wielu ważnych decyzji. A jeżeli wspominamy o fabule – zacznijmy od wstępu:

Gracze wcielają się w rolę Sama, którego córka 2 miesiące temu zapadła w śpiączkę. Żaden z lekarzy i specjalistów nie jest w stanie wyjaśnić, co spowodowało śpiączkę i dlaczego się ona utrzymuje. Według nich dziewczyna jest okazem zdrowia i nie powinna być w takim stanie. Sam, jak każdy ojciec w takiej sytuacji, jest zdesperowany i poszukuje odpowiedzi, gdzie tylko się da. Desperacja ta doprowadziła go do dziwnego spotkania z Markiem. Mark był kiedyś w podobnej sytuacji, gdy jego syn zapadł w śpiączkę bez wyjaśnień i był w stanie pomóc swojemu synowi do tego stopnia, że wyszedł on z tego cało. Mark przekazał Samowi dziwnie wyglądającą książkę, informując go przy tym, że w środku znajdzie rytuał zwany Przebudzeniem. Ostrzegł go jednak, żeby przed przystąpieniem do rytuału przygotował się mentalnie, ponieważ zostanie przeniesiony do innego wymiaru, w którym powinien odnaleźć córkę i poznać powód jej stanu. Jeżeli będzie miał szczęście, być może będzie w stanie ją obudzić. Sam przyjął książkę i trzyma ją od tygodnia, teraz jest w końcu gotów zejść do piwnicy i odprawić rytuał. A czy Ty jesteś gotów?

awaking2

Premiera gry w IV kwartale 2018 roku


Wspieram.to: Roll Player: Potwory i Sługusy (Ogry Games)

Wezwanie do broni! Potwór terroryzuje wioski w całym królestwie, pozostawiając po sobie tylko śmierć i zniszczenie. Król wzywa wszystkich poszukiwaczy przygód, by powrócili do stolicy i przygotowali plan uwolnienia królestwa od niebezpieczeństwa! 

W grze Roll Player: Potwory i Sługusy, będziecie konkurować między sobą nie tylko o to, kto stworzy najwspanialszego awanturnika, ale także o to, kto zbierze najwięcej informacji o zbliżającym się zagrożeniu i kto lepiej przygotuje się do finałowej potyczki z Potworem.

Potwory i Sługusy dają do Waszej dyspozycji szeroki wachlarz nowych możliwości. W pudełku znajdziecie między innymi nowe kości, karty i znaczniki, a sam proces tworzenia postaci zostanie urozmaicony także o elementy przygodowe. Wasi bohaterowie będą polować na Sługusy Potwora, zbierać punkty doświadczenia, które przydadzą się w każdej kolejnej potyczce.

Link do kampanii na wspieram.to


Już wkrótce: Strażnicy Xobos (Imagine Realm)

Strażnicy Xobos Planszowy Express #69

W grze Strażnicy Xobos przyjdzie Wam kierować klanami tytułowych Strażników w walce o przetrwanie na planecie Xobos. Celem gracza jest zebranie największej liczby Kryształów Energii i zbudowanie jak największej liczby Reaktorów (bez Reaktorów zebrane kryształki nie są wliczane do wyniku końcowego). Z końcem 15-tej rundy gry (ostatniej) następuje podliczenie zebranych Kryształków i pomnożenie ich przez liczbę wybudowanych Reaktorów. Uzyskany wynik stanowi punktację końcową gracza. Cel można osiągnąć na kilka sposobów: przez rozbudowę gospodarczą lub zbieranie kryształków ze źródła. Jednak najwięcej tych zasobów pozyskacie, niszcząc Strażników przeciwnika…

Więcej informacji znajdziecie tutaj

Za kilka dni, a dokładniej 17 maja gra startuje ze swoją kampanią na platformie Zagramw.to – śledźcie nasz serwis, gdyż będziemy informować Was na bieżąco o nowych ciekawostkach dotyczących gra jak i samej kampanii.

Start kampanii już 17 maja 2018 roku


Kickstarter: Lincoln (Phalanx)

Lincoln to niezwykle dynamiczna gra strategiczna przeznaczona tylko i wyłącznie dla dwóch osób. Jej autorem jest bardzo popularny projektant gier planszowych – Martin Wallace. Opiera się ona w głównej mierze na kartach. Akcja gry osadzona została podczas Amerykańskiej Wojny Domowej.

Podczas rozgrywki będziemy poruszali się po planszy, przejmowali kolejne terytoria oraz karty. Nie znajdziecie tutaj żadnych kostek. Dwie strony konfliktu, czyli Unia i Konfederaci posiadają swoje indywidualne talie, które odzwierciedlają ich siły i słabości. Osoba grająca Unią musi zmierzyć się z upływającym czasem i wygrać grę, zanim trzykrotnie przewinie swoją talię. Punkty zdobywać będziemy dzięki przejmowaniu zajętych przez Konfederatów lokacji, jak również dzięki blokadom morskim. Natomiast celem Konfederatów jest utrzymanie się i udaremnienie zwycięstwa przeciwnika.

 

Lincoln's components.

Link do kampanii gry na Kickstarterze


Zapowiedź: Sagrada (Fox Games)

Sagrada to gra o wyjątkowej mechanice draftu kości. Tak! Draftujemy kości. Dzięki handlowi będziemy mogli zaprojektować swoje witrażowe dzieło. Każdy z graczy stara się zbudować swoje witrażowe okno, poprzez stworzenie siatki kości na planszy (kości reprezentują szkło). Jednak nie będzie to takie proste, gdyż na naszych płytkach znajdą się różne ograniczenia. Najważniejsza zasada mówi, że podobne kości nie mogą się znaleźć nigdy obok siebie. W grze istnieją również specjalne narzędzia, które naginają podstawowe zasady gry. Rozgrywka jest przeznaczona dla od 1 do 4 graczy i trwa około 30 minut. Czy zostaniesz sławnym projektantem witraży w Barcelońskiej Sagrada Familia?

sagrada demo

Premiera gry w 2018 roku (bliżej nieustalona)


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność:

 1. Four Against Darkness skok z 3131 na 2598 miejsce, obecnie 2446.
 2. Space Base – skok z 3922 na 3311 miejsce, obecnie 2986.
 3. Thanos Rising: Avengers Infinity War skok z 4853 na 4109 miejsce, obecnie 3924.
 4. The Mind skok z 1423 na 1257 miejsce, obecnie 1169.
 5. Ganz schön clever – skok z 3940 na 3546 miejsce, obecnie 3241.

Szybkie informacje:

 • Zostały wydane takie gry jak: Tajniacy: Obcy Agenci, Dominion (2. edycja), Mundial, Zero (nowa edycja).
 • Amazonki (Lucrum Games) – premiera w III kwartale 2018 roku, 
 • Seria „Czy wiesz, który zwierz?” (Lucrum Games) – premiera w III kwartale 2018 roku,
 • Fikolo (Lucrum Games) – premiera w III kwartale 2018 roku, 
 • Robin Hood (Hobbity.eu) – premiera w 2018 roku,
 • Rycerzy Pustkowi (druga edycja) (Galakta) – premiera w III kwartale 2018 roku,
 • Wysokie napięcie: Gra karciana  (Lacerta) – premiera w czerwcu 2018 roku,
 • Puerto Rico: Gra karciana (Lacerta) – premiera w czerwcu 2018 roku,

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.


Zapraszamy również na kanał Krainy Gier Planszowych, gdzie znajdziecie wideo-recenzje i unboxingi gier planszowych:

Kraina Gier

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *