Diceland obserwuje Kicstarter

Diceland obserwuje Kickstarter #79

diceland-obserwuje-kickstarter

Nowości na Kickstarterze: Everdell: Spirecrest & Bellfaire, Donning the purple, Godspeed.


Liczba graczy: 1-6

Czas rozgrywki:  40-120 minut

Mechaniki: Card Drafting, Hand Management, Set Collection, Worker Placement

Spodziewany czas realizacji zamówienia: Luty 2020 roku

Koniec kampanii: 3 październik 2019 roku

Cena gry: od 25 $

Koszt wysyłki: od 18 $

Czy ktoś z Was nie słyszał o Everdell? Ja zakochałem się w podstawce tylko i wyłącznie na bazie samych ilustracji (recenzja podstawki dla chętnych: https://dicelandblog.pl/recenzja-151-everdell/ ).

Na szczęście za grafikami szła wyśmienita mechanika, w którą zagrywamy się wraz z żoną i przyjaciółmi do dzisiaj. Czekając na dostawę dodatku o nazwie Pearlbrook, Starling Games rozpoczęło kolejną kampanię dwóch nowych dodatków.

Everdell Spirecrest – dzięki niemu będziemy mieć możliwość odkrycia przygody, która czeka w niezbadanych dotychczas terenach Everdell. Odnajdziemy w nim karty odkryć, które wybierane będą na koniec każdego sezonu podróżowania.

Każda karta spersonalizowana jest do występującej pory roku. Odnajdziemy w nich ścieżki oraz miasta, a także wielkie stworzenia, które będą użyteczne w odkrywaniu nowych przygód. Przy okazji nie zapomnijmy o kolekcjonowaniu kafelków mapy, które odkrywać będą miejsca położone daleko za górami.

Dodatkowo karty pogody odkrywane podczas każdego sezonu będą mogły wpływać na decyzje podejmowane przez graczy.

Everdell Bellfaire – przez ostatnie 99 lat budowniczy Everdell ciężko pracowali nad wyglądem ich ukochanej doliny. Na setną rocznicę król i królowa zapraszają wszystkich do wspólnego świętowania! Dodatek ten zawiera planszę, która może zastąpić drzewo Everdell, nowe wydarzenia, specjalne zdolności dla każdego stworzenia, dodatkowe zasoby oraz możliwość gry w 5-6 osób.

Link do gry na Kickstarterze


Liczba graczy: 1-4

Czas rozgrywki: 70-90 minut

Mechaniki: Variable Player Powers, Area Control / Area Influence, Dice Rolling, Hand Management, Worker Placement

Spodziewany czas realizacji zamówienia: sierpień 2020 roku

Koniec kampanii: 3 października 2019 roku

Cena gry: od 50 $

Koszt wysyłki: od 12 Euro

Podstawowa wersja gry dzieje się w 193 roku. Imperium Rzymskie nie jest tak potężne, jak niegdyś było. Wrogowie przekraczają granice z każdej strony, a głód i intrygi polityczne rozrywają imperium od wewnątrz. Poprzedni cesarz zginął tragicznie, wiec potężne rody starają się wypełnić powstałą pustkę. Czy jesteś gotowy przywdziać fiolet i zostać nowym cesarzem? Pamiętaj jednak, ze współpraca rodów jest w tych czasach konieczna, inaczej Imperium Rzymskie upadnie.

Donning the purple to gra asymetryczna połączona z mechanizmem worker placement. Podczas 4 rund każda ze starożytnych, potężnych rodzin stara się zdobyć jak największą liczbę punktów. Jeżeli to właśnie Tobie uda się zostać cesarzem i utrzymać w tej roli, możesz zdobyć dodatkowe cenne punkty. Jednocześnie pamiętaj, że staniesz się celem współgraczy, których głównym celem będzie Cię zdetronizować.

Jak więc pokrótce wygląda rozgrywka? Każda runda symbolizuje jeden rok rzymski i jest podzielony na 8 faz:
1. Najazd wrogów na prowincje i stolice.

2. Zbiór zbóż z pól niekontrolowanych przez wrogów

3. Dobór kart wydarzeń, które wydarzą się w imperium

4. Gracze wykonują do dwóch akcji. Jeżeli ktoś został cesarzem, ma okazje wykonać jedna dodatkowa akcje.

5. Cztery budynki znajdujące się na początku toru zostają wybudowane

6. Następuje wyżywienie ludności wszystkich prowincji. Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości zboża, to w odpowiedni sposób modyfikujemy tor szczęścia

7. Zbiór podatków

8. Koniec roku, czyli przyznanie punktów w zależności od toru szczęśliwości.

W kampanii możemy zakupić dodatek o nazwie Votes & Virtue, który przyprawi o zawrót głowy rządzącego cesarza. W dodatku wcielimy się m.in. w role generała, który zdobywając popularność w prowincjach, może stać się cesarzem czy skorzystamy z nowej fazy senackiej, w której będziemy mieć możliwość glosowania nad ważnymi wydarzeniami mającymi wpływ na imperium.

Link do gry na Kickstarterze


Liczba graczy: 2-5

Czas rozgrywki: 45 – 90 minut

Mechaniki: 

Spodziewany czas realizacji zamówienia: kwiecień 2020 roku

Koniec kampanii: 19 października 2019 roku

Cena gry: 70$

Koszt wysyłki: prawdopodobnie poniżej 20$

Pandasaurus Games, a więc wydawca odpowiedzialny za m.in. Dinosaur Island, wystartowało z kampanią swojej kolejne gry – Godspeed. To średniej ciężkości worker placement osadzony w alternatywnej rzeczywistości wyścigu kosmicznego lat sześćdziesiątych XX w.

Okazuje się, że lądowanie na księżycu to tylko pokazowe działanie mające na celu usprawiedliwienie olbrzymich kosztów prowadzenia agencji kosmicznej. Tak naprawdę astronauci udali się dużo dalej wiele miesięcy wcześniej. Od jakiegoś czasu na odległej planecie rezydują ekspedycje m.in. USA, Rosji czy Japonii, jednak wyścig nadal trwa. Celem jest kolonizacja planety i odkrycie działania reliktów pozostawionych przez istoty starsze niż nasz świat.

Przyznacie, że temat brzmi zachęcająco? Dla mnie jak najbardziej! Dodatkowo o wyjątkowości tytułu świadczyć ma ciekawe podejście do pracowników. Otóż każdy z nich będzie posiadał dwie cechy wyróżniające go spośród tłumu – specjalizację oraz siłę wpływu. To zaś wpłynie na jego możliwości i wydajność.

Runda wydaje się naprawdę prosta! W pierwszej fazie każdy z narodów będzie musiał zareagować na kartę wydarzenia. Wskaże ona jakiego rodzaju pracownika trzeba będzie użyć, aby poradzić sobie z sytuacją. Określi również profity lub kary w zależności od podjętego przez nas działania.

Następnie przyjdzie nam stoczyć pojedynek o statki zaopatrzeniowe nadciągające z ziemi. Doświadczymy tu mechaniki licytacji, w której znaczenie będzie miała siła wpływów naszych astronautów.

W końcu dojdziemy do fazy akcji. W niej wykorzystamy pozostałą siłę roboczą, aby rozwinąć kolonie naszej nacji poprzez budowę nowych budynków, rozwój technologii, czy odrestaurowanie naszych reliktów.

Gra ma się wyróżniać sposobem punktowania, w którym znaczenie mieć będzie porównanie naszych wyników do osiągnięć pozostałych graczy. Dzięki temu powinniśmy doświadczyć sporo interakcji, czyli z reguły deficytowego składnika gier Euro. Zapowiada się bardzo intrygująco! Pozostaje czekać na premierę!

Link do gry na Kickstarterze

Jeśli chcesz zobaczyć wcześniejsze odcinki – zajrzyj tutaj.

Zapraszamy również do serii Planszowego Expressu – klik.


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

2 thoughts on “Diceland obserwuje Kickstarter #79

    • Nie tylko Ciebie 🙂 intrygujące pomysły, mam nadzieję że nadarzy się kiedyś okazja do wypróbowania 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *