Notowanie BGG #7 – Grudzień 2017

Notowanie BGG 7 Notowanie BGG #7   Grudzień 2017

Siódme notowanie rankingu Board Game Geek – grudniowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.

Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz rzadziej pojawiają się nowe tytuły, a ostatnio całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Pandemic: Legacy, która wyznaczyła nowy trend nowoczesnych planszówek. Jak długo będzie dominować na pierwszej pozycji? Będziemy to śledzić w comiesięcznym notowaniu. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #7: Grudzień 2017

(zakres analizy: 1 listopada 2017 roku – 2 grudnia 2017 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Pandemic Legacy: Sezon 18,4968,4940,002
2↑2Gloomhaven8,3708,2040,166
3↓1Cywlizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,3288,3280,000
4↓1Zimna Wojna8,2148,215-0,001
5Star Wars: Rebelia8,1608,1590,001
6Terraformacja Marsa8,1568,1460,010
7Terra Mystica8,1348,142-0,008
8Scythe8,0828,086-0,004
97 Cudów Świata: Pojedynek8,0118,014-0,003
10Zamki Burgundii7,9997,9980,001
11↑1Great Western Trail7,9847,9780,006
12↓1Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9797,986-0,007
13Wojna o Pierścień (Druga Edycja)7,9737,9720,001
14Puerto Rico7,9667,969-0,003
15Agricola7,9447,946-0,002
16Mage Knight7,9277,933-0,006
17Blood Rage7,9117,914-0,003
18↑1Arkham Horror: Gra Karciana7,8937,8880,005
19↓1Cywlizajca Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,8917,896-0,005
20Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8807,883-0,003
21↑1Mechs vs. Minions7,8747,876-0,002
22↓1Star Wars: Imperium Atakuje7,8697,876-0,007
23Power Grid7,8447,848-0,004
24Orleans7,8427,8410,001
25↑2Viticulture Essential Edition7,8387,8260,012
26↓1Eclipse7,8367,840-0,004
27↑1Concordia7,8337,8210,012
28↓2Food Chain Magnate7,8237,829-0,006
29Robinson Crusoe7,8127,819-0,007
30Brass: Lancashire7,8027,805-0,003
31Le Havre7,7907,795-0,005
32Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7907,791-0,001
33↑1Uczta dla Odyna7,7867,7840,002
34↓1Android: Netrunner7,7807,789-0,009
35↑1Tajniacy7,7457,754-0,009
36↓1T.I.M.E Stories7,7417,757-0,016
37↑2The Voyages of Marco Polo7,7367,7320,004
38↓1Keyflower7,7347,7340,000
39↓17 Cudów Świata7,7297,734-0,005
40↑6The 7th Continent7,7167,6760,040
41↓1Caylus7,7047,709-0,005
42↓1Twilight Imperium (Third Edition)7,6977,701-0,004
43↓1Eldritch Horror7,6927,694-0,002
44↓1Race for the Galaxy7,6797,682-0,003
45↓1Lords of Waterdeep7,6757,677-0,002
46↓1Dominant Species7,6727,677-0,005
47Patchwork7,6687,673-0,005
485 Klanów7,6667,671-0,005
49El Grande7,6627,664-0,002
50↑1Roll for the Galaxy7,6607,663-0,003
51↓1Martwa Zima: Gra Rozdroży7,6527,663-0,011
52Dominion: Intrigue7,6527,655-0,003
53Pola Arle7,6487,651-0,003
54 ↑46Kingdom Death: Monster7,641NowośćNowość
55↓1Star Wars: X-Wing7,6397,644-0,005
56Clank!: Smocza Furia7,6347,6210,013
57↓2Battlestar Galactica7,6257,628-0,003
58↓1Mombasa7,5987,5980,000
59↓1Sherlock Holmes Consulting Detective7,5987,5970,001
60↓1Rosyjskie Koleje7,5897,592-0,003
61↓1Dominion7,5877,591-0,004
62↓1Trajan7,5847,586-0,002
63↓1Tygrys i Eufrat7,5827,583-0,001
64↓1Troyes7,5817,5800,001
65↓1Pandemic7,5747,575-0,001
66↓1Santorini7,5657,566-0,001
67↓1Crokinole7,5547,561-0,007
68↓1Descent: Wędrówki w Mroku (Druga Edycja)7,5517,555-0,004
69↓1The Gallerist7,5517,5490,002
70Kemet7,5417,544-0,003
71↓2Zamki Szalonego Króla Ludwika7,5387,547-0,009
72↓1Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,5327,536-0,004
73↓1Epoka Kamienia7,5297,531-0,002
74↓1The Resistance: Avalon7,5227,527-0,005
75↓1Alchemicy7,5217,527-0,006
76↓1Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,5217,525-0,004
77↓1Arcadia Quest7,5167,520-0,004
78↑1Zakazane Gwiazdy7,5107,5020,008
79↓2Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game7,5057,510-0,005
80↓2Ora et Labora7,5007,504-0,004
81↓1Star Realms7,4957,497-0,002
82Suburbia7,4847,487-0,003
83↓2Nations7,4817,488-0,007
84↓1Commands & Colors: Ancients7,4767,480-0,004
85Wsiąść do Pociągu: Europa7,4747,475-0,001
86↓2Railways of the World7,4727,477-0,005
87↓1Chaos w Starym Świecie7,4727,473-0,001
88↓1Istanbul7,4717,4690,002
89↓1Paths of Glory7,4617,466-0,005
90↓1Cosmic Encounter7,4487,454-0,006
91↓1Combat Commander: Europe7,4447,449-0,005
92↓1Captain Sonar7,4397,443-0,004
93Goa7,4267,431-0,005
94↓2Steam7,4257,431-0,006
95↓1Władca Pierścieni: Gra Karciana7,4207,422-0,002
96↓1Jaipur7,4187,421-0,003
97La Granja7,4177,419-0,002
98↓2Age of Steam7,4157,420-0,005
99↓1Hansa Teutonica7,4137,415-0,002
100Zombicide Black Plague7,4117,412-0,001
 
Największy wzrost i spadek GR:

Kingdom Death: Monster (Nowość)

Gloomhaven (+0,166)

The 7th Continent (+0,040) 

Clank! Smocza Furia (+0,013) 

Concordia (0,012) 

Viticulture: Esenstial Edition (+0,019) 

T.I.M.E Stories (-0,016)

Martwa Zima: Gra Rozdroży (-0,011) 

Android Netrunner (-0,009)

Tajniacy (-0,009)

Zamki Szalonego Króla Ludwika (-0,009)


Co wypadło?/Co nowego?

Nowość – Kingdom Death Monster

Poza top 100 – Viticulture

Analiza

Aż 5 gier zanotowało ogromny wzrost wskaźnika GeekRatio: Kingdom Death: Monster, Gloomhaven, The 7th Continent, Clank! Smocza Furia, Concordia, Viticulture: Esenstial Edition. W pierwszej dziesiątce Gloomhaven w końcu wskoczył na podium przeskakując aż o dwa oczka z czwartej na drugą pozycję, tym samym Cywilizacja Poprzez Wieki i Zimna Wojna spadły o jedno oczko w dół. Jednak daleko jeszcze do deklasacji rywala, który od dłuższego czasu niezmiernie króluje na pierwszej pozycji i nic nie wskazuje na to (nawet premiera drugiego sezonu gry), aby coś w tej kwestii miało ulec zmianie. Terraformacja Marsa w tym miesiącu dużo zyskała i jest bliska wyprzedzenia Star Wars: Rebelii, prawdopodobnie premiera dodatków sprawiła, że gra wciąż zyskuje w rankingu.

W pierwszej dziesiątce największy spadek notuje Terra Mystica, która powoli będzie zmierzać ku dołowi tabeli. Wynikiem tego spadku jest prawdopodobnie premiera gry Gaja Projekt, czyli ulepszonej Terra Mystica, której akcja tym razem przenosi nas w klimaty sci-fi. Zauważyłem też duży spadek Geek Ratio większość tytułów w ramach rankingu top 100 i zastanawiam się czym to może być spowodowane, jeśli ktoś wie, to niech da znać w komentarzu. Dziwi duża utrata GR Kawerny: Rolnicy z Jaskiń, która ustąpiła miejsca ciągle pnącemu się ku górze Great Western Trail. Jednak by udało się wyprzedzić Zamki Burgundii potrzeba jeszcze 2-3 miesięcy.

Zaskakujący wynik osiągnął w tym miesiącu Kingdom Death: Monster, który nie dość że w poprzednim notowaniu nawet nie był w pierwszej setce, to dziś zajmuje już 54-tą pozycję. Spoza top 100 wypadła starsza edycja Viticulture i zapewne już nie zagości wśród najlepszych. Największe spadki zanotowały T.I.M.E Stories, po raz kolejny Martwa Zima: Gra Rozdroży, Android Netrunner, Tajniacy i Zamki Szalonego Króla Ludwika. Natomiast The 7th Continent wskoczył aż o 6 oczek w górę rankingu i jeśli utrzyma takie tempo, to w przyszłym miesiącu znajdzie się na 35 pozycji.

Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień listopada:

  1. Pandemic Legacy: Sezon 2 – skok z 2237 na 919 miejsce, obecnie 236.

  2. Azul – skok z 2790 na 1452 miejsce, obecnie 532.

  3. Clans of Caledonia – skok z 1086 na 591 miejsce, obecnie 157.

  4. Projekt Gaja – skok z 1877 na 1245 miejsce, obecnie 474.

  5. Queendomino – skok z 4397 na 2969 miejsce, obecnie 1414.

Drugi tydzień listopada:

  1. Clans of Caledonia – skok z 591 na 340 miejsce, obecnie 157.

  2. Pandemic Legacy: Sezon 2 – skok z 919 na 583 miejsce, obecnie 236.

  3. Projekt Gaja – skok z 1245 na 846 miejsce, obecnie 474.

  4. Azul – skok z 1452 na 1070 miejsce, obecnie 532.

  5. Rajas of the Ganges – skok z 3236 na 2479 miejsce, obecnie 1492.

Trzeci tydzień listopada:

  1. Clans of Caledonia – skok z 340 na 229 miejsce, obecnie 157.

  2. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 2014 na 1370 miejsce, obecnie 681.

  3. Pandemic Legacy: Sezon 2 – skok z 583 na 423 miejsce, obecnie 236.

  4. Altiplano – skok z 2862 na 2108 miejsce, obecnie 1662.

  5. Azul – skok z 1070 na 813 miejsce, obecnie 532.

Czwarty tydzień listopada:

  1. Twilight Imperium: 4 edycja – skok z 1370 na 885 miejsce, obecnie 681.

  2. Gloomhaven – skok z 3 na 2 miejsce, obecnie 2.

  3. Pandemic Legacy: Sezon 2 – skok z 423 na 307 miejsce, obecnie 236.

  4. Diamant – skok z 808 na 591 miejsce, obecnie 592.

  5. Projekt Gaja – skok z 676 na 546 miejsce, obecnie 474.


Do zobaczenia w przyszłym miesiącu w kolejnym podsumowaniu zestawienia BGG, a tymczasem wróć do posta, skomentuj i zostaw kciuka – dzięki.

Facebook Pulub nas Notowanie BGG #7   Grudzień 2017

Dodaj komentarz