Artykuły i Reportaże

Gry planszowe jako prezent – gry dla początkujących.

Gry dla poczatkujacych

Gry planszowe jako prezent – to seria artykułów polecających gry, które sprawdzą się doskonale jako prezent na każdą okazję. Pierwszy artykuł poświęcony będzie grom dla początkujących. W naszym zestawieniu postanowiliśmy pominąć bardzo dobrze znane tytuły, które są często polecane na różnego rodzaju forach. Nie znajdziecie tu więc „Wsiąść do Pociągu”, „Carcassonne”, „Osadników z Catanu” czy też „Epoki Kamienia”. Zdecydowaliśmy się przybliżyć wam mniej rozpowszechnione tytuły, które również mogą się idealnie sprawdzić w roli prezentu dla początkujących planszówkowiczów. Dzięki nim w przyszłym roku na pewno będziecie musieli poszukać czegoś bardziej złożonego.

Piotr

Wybuchowa Mieszanka (wyd. Rebel)

Wybuchowa mieszanka

„Wybuchowa Mieszanka” –  jest to gra, która urzeka już od momentu otworzenia pudełka. Każdy z nas wie jak ważna to składowa dobrego prezentu. Gra jest pięknie wykonana i oprócz ładnej oprawy graficznej zawiera też liczne szklane kulki, które przedstawiają składniki używane do sporządzania eliksirów. Właśnie o tym opowiada gra. Wcielimy się w uczniów szkoły magii, którzy staną do końcowego egzaminu z warzenia różnego rodzaju mikstur. Każdy z graczy będzie miał za zadanie zdobyć jak najwięcej punktów za ukończone wywary. Oczywiście im będą one bardziej skomplikowane, tym trudniej je wykonać. Dodatkowo mamy możliwość otrzymania żetonów biegłości, dających bonusowe punkty za wykonanie trzech płynów tego samego rodzaju lub pięciu różnych. Do przygotowania eliksirów będziemy jednak potrzebowali składników, które pozyskamy ze specjalnego podajnika. Wyjmując jeden z nich możemy doprowadzić do serii wybuchów, które pozwolą nam pozyskać więcej elementów, potrzebnych do ukończenia mikstur, podczas jednej tury.

Gra jest pięknie wykonana, ma proste zasady, jednak zmusza nas do dokładnego przemyślenia każdego ruchu. Jest to idealna pozycja na początek przygody z grami planszowymi oraz zaszczepienie naszej pasji nowym graczom.

Pełną recenzję gry znajdziecie tutaj

Grę w najlepszej cenie dostaniecie tutaj


Morze Chmur (wyd. 2 Pionki)

Morze Chmur 2

„Morze Chmur” – to najmłodsza z polecanych gier. Nowość od wydawnictwa „2 Pionki” prezentuje się znakomicie. Piękne grafiki i nienaganne wykonanie cieszą wzrok przy każdej kolejnej partii. W grze staniemy się jednym z piratów żeglujących po nieboskłonie od jednej do drugiej wyspy w poszukiwaniu skarbów. W swojej turze będziemy mogli przejrzeć po kolei jedną z trzech kryjówek na każdej wyspie i zdecydować czy chcemy zachować skarb czy szukać dalej. Jednak każdy pozostawiony skarb staje się obfitszy dla następnego gracza. To co znajdziemy może zarówno nas wzbogacić jak i przysporzyć nam problemów. Kilka możliwości zdobywania punktów, spora doza interakcji, dynamiczna i szybka rozgrywka to niewątpliwe zalety tej gry. Po otrzymaniu takiego prezentu nikt nie powinien czuć się rozczarowany.

Pełną recenzję gry znajdziecie tutaj

Grę w najlepszej cenie dostaniecie tutaj


Steam Park (wyd. Trefl-Kraków)

„Steam Park” – Gra od wydawnictwa Trefl jest dość nietypowa. Zarówno pod względem tematu jak i mechaniki gry. Otóż przyjdzie nam budować kosmiczny park rozrywki, w którym naszymi gośćmi będą roboty. Na początku każdej tury gracze będą równocześnie przerzucać sześć kości z symbolami pozwalającymi na wykonanie różnych akcji. W momencie gdy wyrzucimy pożądane przez nas wyniki odkładamy kości na płytkę świnki i bierzemy kafelek kolejności o najniższej wartości. Wraz z nim otrzymamy pewien bonus lub karę oraz ustalimy kolejność wykonywania akcji w rundzie.

W grze będziemy mogli wznosić kolejne rollercoastery, pozyskiwać nowych klientów, budować usprawnienia w postaci budek, czy wypełniać karty z celami. Jednak prowadzenie biznesu to nie sielanka. Każdy z naszych gości oraz niektóre z naszych akcji powodują powstanie nieczystości, które powinniśmy usunąć. Gra nie zmusza nas do tego, aczkolwiek na koniec gry otrzymamy karę za każde pozostałe nieczystości, włącznie z automatyczną porażką jeśli utoniemy we własnych śmieciach. Punkty otrzymujemy po każdej rundzie za gości w naszym parku rozrywki oraz za wykonane karty celu. Wygrywa gracz z największą ilością punktów.

„Steam Park” to pozycja, która ma wiele zalet. Jest szybka, dynamiczna,  wywołująca wiele emocji szczególnie podczas fazy przerzucania kości. Zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Temat, humorystycznie napisana instrukcja, elementy rywalizacyjne i walka z czasem sprawiają, że doświadczenia płynące z gry możemy określić po prostu jako dobrą zabawę. Ładne grafiki i trójwymiarowe makiety naszych atrakcji  tworzą przyjemny  efekt wizualny. Gra jest nieskomplikowana i dość losowa, co do pewnego stopnia ograniczy nasze możliwości planowania, jednak jeśli nie będziemy podchodzili do niej przesadnie poważnie odwdzięczy nam się mile spędzonym czasem i dobrą zabawą.

Grę w najlepszej cenie dostaniecie tutaj


Adrian

Capital (wyd. Granna)

Jeśli macie dość polecających Carcassonne, a uwielbiacie mechanikę dokładania kolejnych kafelków, to stanowczo powinniście zwrócić uwagę na doskonałą polską produkcje ukrywającą się pod tytułem Capital. Jest to gra o budowaniu jednej z dzielnic naszej stolicy – Warszawy. Przyjdzie nam zmierzyć się z konsekwencjami  zarówno I jak i II Wojny Światowej. Będziemy tworzyli dzielnice mieszkalne, parki, dzielnice handlowe i obiekty przemysłowe. Przyjdzie nam również rozważyć bardzo trudne decyzje o budowie transportu miejskiego, czy też unikalnych budynków kulturalnych. Gra została przepięknie wydana, zawiera proste i zrozumiałe zasady oraz pozwala cieszyć się w pełni rozgrywką od pierwszej partii. Capital to gra, która posiada wiele dróg zwycięstwa i tylko umiejętne planowanie pozwoli nam osiągnąć sukces w tej bardzo ciekawej i wciągającej pozycji.

Grę w najlepszej cenie dostaniecie tutaj


Potwory w Tokio (wyd. Egmont)

Potwory w Tokio to gra, która zachwyca starannością wykonania oraz unikatową tematyką. Zawiera przepięknie wykonane kości, które stanowią trzon rozgrywki. W tej grze przyjdzie nam się wcielić w jednego z 5 tytułowych potworów m.in. w Godzillę czy Krakena, a naszym zadaniem będzie sianie spustoszenia w mieście i próba unicestwienia go. Jednak w pierwszej kolejności na naszej drodze staną inne potwory (gracze), których musimy się pozbyć. Będziemy rozwijali umiejętności naszego podopiecznego, by ostatecznie doprowadzić do klęski pozostałych graczy. Mechanika gry wciąga od pierwszych chwil, a różnorodność kart pozwala na każdorazowe stworzenie unikalnej postaci. Dzięki kościom będziemy mogli zdecydować się na atak, leczenie jak również zbieranie cennej energii, niezbędnej do zakupu kolejnych kart. Tylko od ciebie zależy czy od pierwszych chwil będziesz agresywny, czy postawisz na spokojny rozwój, dzięki któremu wyhodujesz nieśmiertelnego i zabójczego potwora.

Grę w najlepszej cenie dostaniecie tutaj

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *