Notowanie BGG #21 – Luty 2019

21 notowanie rankingu Board Game Geek – lutowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych.


Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. Jest to najpopularniejsza na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a jakiś czas temu całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Gloomhaven. Jest to gra typu dungeon-crawler z przebogatą zawartością i jednym z największych pudełek w historii gier planszowych. A jeszcze do niedawna pierwsze miejsce zajmowała gra Pandemic: Legacy, która również stała się prekursorem nowej formy planszówek – posiadających system “Legacy”. To właśnie dzięki temu systemowi planszówki otrzymały ciekawą i często niezwykle wciągającą historię, co niestety bezpośrednio wiąże się z jednorazowością danej produkcji. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec pełnego roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #21: Luty 2019

(zakres analizy: 7 stycznia 2019 roku – 1 luty 2019 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Gloomhaven8,6178,620-0,003
2Pandemic Legacy: Sezon 1 8,4938,494-0,001
3Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,2728,275-0,003
4Terraformacja Marsa8,2298,2290,000
5Zimna Wojna8,1828,183-0,001
6Star Wars: Rebelia8,1638,164-0,001
7Scythe8,1158,116-0,001
8Projekt Gaja8,1128,1030,009
9Great Western Trail8,0718,0690,002
10Terra Mystica8,0588,061-0,003
11+1Twilight Imperium (Czwarta Edycja)8,0298,0070,022
12+1Wojna o Pierścień (Druga Edycja)8,0158,0060,009
13-2Zamki Burgundii8,0118,0110,000
147 Cudów Świata: Pojedynek7,9988,001-0,003
15The 7th Continent7,9717,982-0,011
16Spirit Island7,9537,9390,014
17Puerto Rico7,9297,931-0,002
18+1Viticulture Essential Edition7,9227,9200,002
19+1Arkham Horror: Gra Karciana7,9207,9170,003
20+1Concordia7,9177,9130,004
21+3Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9177,922-0,005
22Agricola7,8987,901-0,003
23+1Brass: Lancashire7,8977,8910,006
24-1Mage Knight7,8947,895-0,001
25+4Brass: Birmingham7,8847,8380,046
26-1Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8817,883-0,002
27-1Orleans7,8747,8740,000
28-1Blood Rage7,8537,856-0,003
29-1Food Chain Magnate7,8527,8500,002
30Uczta dla Odyna7,8447,8370,007
31Mechs vs. Minions7,8317,833-0,002
32+1Kingdom Death: Monster7,8237,8220,001
33-1Star Wars: Imperium Atakuje7,8197,823-0,004
34+2Pandemic Legacy: Sezon 27,8167,8100,006
35-1Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,8127,815-0,003
36-1Wysokie Napięcie7,8097,810-0,001
37Azul7,7907,793-0,003
38Eclipse7,7867,789-0,003
39Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7817,782-0,001
40Le Havre7,7637,764-0,001
41Robinson Crusoe7,7537,757-0,004
42The Voyages of Marco Polo7,7347,7330,001
43Android: Netrunner7,7157,718-0,003
44Klany Kaledonii7,7097,7030,006
457 Cudów Świata7,6987,700-0,002
46Keyflower7,6847,686-0,002
47Caylus7,6697,671-0,002
48Race for the Galaxy7,6687,6670,001
49Dominant Species7,6617,6600,001
50Rising Sun7,6567,6560,000
51+1Pola Arle7,6557,6540,001
52-1Twilight Imperium (Trzecia Edycja)7,6527,655-0,003
53Lords of Waterdeep7,6507,652-0,002
54+2Pięć Klanów7,6447,646-0,002
55Tajniacy7,6437,647-0,004
56-2Eldritch Horror7,6437,648-0,005
57El Grande7,6357,636-0,001
58+2Anarchrony7,6257,6150,010
59-1Dominion: Intryga7,6167,619-0,003
60-1Patchwork7,6157,616-0,001
61+1Brzdęk: Nie drażnij smoka!7,6127,6120,000
62+1Mombasa7,6017,6010,000
63-2T.I.M.E Stories7,6017,612-0,011
64+2The Gallerist7,5997,5960,003
65Battlestar Galactica7,5967,597-0,001
66-2Roll for the Galaxy7,5967,598-0,002
67+1Troyes7,5787,579-0,001
68-1Sherlock Holmes Consulting Detective7,5787,583-0,005
69Rosyjskie Koleje7,5707,5700,000
70+1Tygrys i Eufrat7,5647,567-0,003
71-1Star Wars: X-Wing7,5617,567-0,006
72Martwa Zima: Gra Rozdroży7,5567,561-0,005
73Trajan7,5557,5550,000
74+1Pandemic7,5517,553-0,002
75-1Dominion7,5517,554-0,003
76Crokinole7,5277,5270,000
77Kemet7,5267,5260,000
78Pandemic Iberia7,5177,518-0,001
79Descent: Wędręwki w Mroku (Druga Edycja)7,5047,506-0,002
80Epoka Kamienia7,5027,504-0,002
81Zakazane Gwiazdy7,5007,501-0,001
82+2Lisboa7,4977,4880,009
83-1Santorini7,4927,497-0,005
84+10Root7,4917,4620,029
85-2Alchemicy7,4917,494-0,003
86-1Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,4847,4840,000
87Legendary Encounters7,4827,4820,000
88-2Zamki Szalonego Króla Ludwika7,4797,483-0,004
89-1Star Realms7,4767,478-0,002
90+1Yokohama7,4757,4740,001
91+2Agricola (odświeżona edycja)7,4717,4700,001
92Istanbul7,4717,473-0,002
93-3Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,4717,474-0,003
94-4The Resistance: Avalon7,4707,474-0,004
95+1Najeźdźcy z Pónocy7,4647,4540,010
96-1Wojownicy z Midgardu7,4557,4550,000
97Ora et Labora7,4517,453-0,002
98Wsiąść do Pociągu: Europa7,4517,453-0,002
99+1Chaos w Starym Świecie7,4467,447-0,001
100-1Arcadia Quest7,4467,452-0,006

Największy wzrost i spadek GR:

Brass: Birmingham (+0,046)
Root (+0,029)
Twilight Imperium (Czwarta Edycja) (+0,022)
Spirit Island (+0,014)
Najeźdźcy z Północy (+0,010)
Anachrony (+0,010)


TIME Stories (-0,011)
The 7th Continent (-0,011)
Arcadia Quest (-0,006)
Star Wars: X-wing (-0,006)


Co wypadło?/Co nowego?

Nowości: brak

Spadki: brak


Tygodniowe wzrosty w ramach całego BGG

2 stycznia 2019

9 stycznia 2019

16 stycznia 2019

23 stycznia 2019

30 stycznia 2019


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.

Leave a Reply