Notowanie BGG

Notowanie BGG #15 – Sierpień 2018

Piętnaste notowanie rankingu Board Game Geek – sierpniowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.


Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a jakiś czas temu całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Gloomhaven. Jest to gra typu dungeon-crawler z przebogatą zawartością i jednym z największych pudełek w historii gier planszowych. A jeszcze do niedawna pierwsze miejsce zajmowała gra Pandemic: Legacy, która również stała się prekursorem nowej formy planszówek – posiadających system „Legacy”. To właśnie dzięki temu systemowi planszówki otrzymały ciekawą i często niezwykle wciągającą historię, co niestety bezpośrednio wiąże się z jednorazowością danej produkcji. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec pełnego roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

[su_heading size=”20″ margin=”30″]Zestawienie nr #15: Sierpień 2018[/su_heading]

(zakres analizy: 28 czerwca 2018 roku – 1 sierpnia 2018 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

[jtrt_tables id=”11837″]
 [su_heading size=”20″ margin=”30″]Największy wzrost i spadek GR:[/su_heading]

Spirit Island (+0,046)

Twilight Imperium (Czwarta Edycja) (+0,038)

Projekt Gaja (+0,030)

Azul (+0,025)

Pandemic Iberia (+0,020)

[su_divider top=”no” style=”dotted” size=”2″ margin=”10″]

Charterstone (-0,024)

The 7th Continent (-0,014)

Santorini (-0,011)

Tajniacy (-0,010)

Cywilizacja: Poprzez Wieki 3ed. (-0,010)


Co wypadło?/Co nowego?

[su_heading size=”20″ margin=”30″]Analiza[/su_heading]

Na przestrzeni 31 dni lipca, 5 gier zanotowało całkiem niezły wzrost wskaźnika GeekRatio. Na największe uznanie zasługuje po raz kolejny gra Spirit Island, która zyskała w tym miesiąc jeszcze więcej niż w ubiegłym. Tuż za nią uplasowały się takie gry jak: Twilight Imperium (Czwarta Edycja), Projekt Gaja, Azul i Pandemic Iberia. W tym miesiącu wskaźnik większości z tych tytułów przyśpieszył, co jednoznacznie przełożyło się na ich pozycję w tabeli. W poprzednim miesiącu Projekt Gaja trafiła do pierwszej dziesiątki gier, a w tym (zgodnie z naszymi przewidywaniami) postanowiła pójść o krok dalej i zepchnąć z dziewiątego miejsca Great Western Trail (aż wstyd przyznać, że GWT wciąż po zakupie stoi na półce i nie miałem przyjemności w niego zagrać). Jeśli dobrze przyjrzeliście się obecnemu notowaniu, to zauważycie, że Projekt Gaja i Terra Mystica są już koło siebie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w kolejnym miesiącu napiszę o długo wyczekiwanej zamianie miejsc tych dwóch bliźniaczych tytułów.

Warto zauważyć, że również czwarta edycja Twilight Imperium pędem gna przed siebie i taranuje kolejne tytuły. Być może w kolejnym miesiącu zobaczymy ją już w pierwszej dwudziestce najlepszych gier. The 7th Continent kolejny miesiąc notuje spadek i tym razem jeszcze bardziej oddalił się od pierwszej dziesiątki. Czyżby gracze zauważyli wady tego tytułu i teraz po tym, jak minął „hype” nie boją się ocenić go na chłodno? Concordia tym razem nie wyprzedziła żadnej gry w rankingu, ale zanotowała minimalny wzrost wskaźnika BGG. To tytuł, który do tej pory mnie zaskakuje, jeśli chodzi o nasze notowania.

Ogromnym zaskoczeniem tego zestawienia jest bardzo duży spadek gry Charterstone, którego premiera już wkrótce w Polsce. Jak myślicie, co mogło być tego przyczyną? Rozczarowanie, niezadowolenie, a może zbyt płonne nadzieje? Tak czy inaczej, ten tytuł chyba nie zawojuje już na tej liście. Kolejnymi grami, które zanotowały spadki, są: wcześniej wspomniany siódmy kontynent, kolejny miesiąc z rzędu Santorini, Cywilizacja (3ed.) oraz jak co miesiąc Tajniacy. W tym notowaniu nie zobaczyliśmy żadnego nowego tytułu, co sprawia, że również z żadnym się nie pożegnaliśmy. Myślę, że już wkrótce w pierwszej setce dużo się zmieni…

[su_heading size=”20″ margin=”30″]Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG: [/su_heading]

Pierwszy tydzień lipca:

  1. Founders of Gloomhaven – skok z 5184 na 4315 miejsce.
  2. Century: Cuda Wschodu– skok z 3418 na 2853 miejsce.
  3. The Island of El Dorado– skok z 3716 na 3275 miejsce.
  4. Big Trouble in Little China: The Game– skok z 4830 na 4309 miejsce.
  5. Black Rose Wars  – skok z 4830 na 4309 miejsce.

Drugi tydzień lipca:

  1. Rise of Tribes– skok z 4370 na 3309 miejsce.
  2. Founders of Gloomhaven – skok z 4315 na 3516 miejsce.
  3. Century: Cuda Wschodu– skok z 2853 na 2351 miejsce.
  4. Lowlands – skok z 4273 na 3760 miejsce.
  5. Coimbra – skok z 3992 na 3606 miejsce.

Trzeci tydzień lipca:

  1. Lowlands – skok z 3760 na 3184 miejsce.
  2. Century: Cuda Wschodu– skok z 2351 na 1991 miejsce.
  3. Founders of Gloomhaven – skok z 316 na 2991 miejsce.
  4. Big Trouble in Little China: The Game– skok z 3963 na 3610 miejsce.
  5. Rise of Tribes– skok z 3309 na 3024 miejsce.

Czwarty tydzień lipca:

  1. Ticket to Ride: New York  – skok z 4813 na 3754 miejsce.
  2. Rise of Tribes– skok z 3024 na 2437 miejsce.
  3. Century: Cuda Wschodu– skok z 1991 na 1627 miejsce.
  4. Founders of Gloomhaven– skok z 2991 na 2513 miejsce.
  5. Lowlands – skok z 3184 na 2764 miejsce.

Początek sierpnia:

  1. Everdell – skok z 3854 na 2232 miejsce.
  2. Container: 10th Anniversary Jumbo Edition! – skok z 4148 na 3171 miejsce.
  3. Ticket to Ride: New York  – skok z 3754 na 3007 miejsce.
  4. My Little Scythe– skok z 6224 na 5220 miejsce.
  5. Founders of Gloomhaven– skok z 2513 na 2097 miejsce.


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *