Notowanie BGG #15 – Sierpień 2018

Notowanie BGG 15 Notowanie BGG #15   Sierpień 2018

Piętnaste notowanie rankingu Board Game Geek – sierpniowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.


Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a jakiś czas temu całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Gloomhaven. Jest to gra typu dungeon-crawler z przebogatą zawartością i jednym z największych pudełek w historii gier planszowych. A jeszcze do niedawna pierwsze miejsce zajmowała gra Pandemic: Legacy, która również stała się prekursorem nowej formy planszówek – posiadających system “Legacy”. To właśnie dzięki temu systemowi planszówki otrzymały ciekawą i często niezwykle wciągającą historię, co niestety bezpośrednio wiąże się z jednorazowością danej produkcji. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec pełnego roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #15: Sierpień 2018

(zakres analizy: 28 czerwca 2018 roku – 1 sierpnia 2018 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Gloomhaven8,6228,6220,000
2Pandemic Legacy: Sezon 1 8,5018,5010,000
3Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,2918,301-0,010
4Terraformacja Marsa8,2058,2030,002
5Zimna Wojna8,1958,198-0,003
6Star Wars: Rebelia8,1678,1660,001
7Scythe8,1068,107-0,001
8Terra Mystica8,0838,090-0,007
9↑1Projekt Gaja8,0608,0300,030
10↓1Great Western Trail8,0548,0460,008
11The 7th Continent8,0138,027-0,014
12↑1Zamki Burgundii8,0088,0070,001
13↓17 Cudów Świata: Pojedynek8,0078,0070,000
14Wojna o Pierścień (Druga Edycja)7,9947,9920,002
15Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9447,951-0,007
16Puerto Rico7,9447,947-0,003
17Agricola7,9187,923-0,005
18↑1Viticulture Essential Edition7,9187,9140,004
19↑1Arkham Horror: Gra Karciana7,9147,9120,002
20↓2Mage Knight7,9077,915-0,008
21Concordia7,8907,8880,002
22Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8857,8850,000
23Blood Rage7,8767,881-0,005
24↑5Twilight Imperium (Czwarta Edycja)7,8677,8290,038
25↓1Mechs vs. Minions7,8647,869-0,005
26↓1Orleans7,8567,8550,001
27↓1Star Wars: Imperium Atakuje7,8487,853-0,005
28Food Chain Magnate7,8487,8450,003
29↓2Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,8397,848-0,009
30↑1Uczta dla Odyna7,8317,8200,011
31↓1Wysokie Napięcie7,8237,826-0,003
32Pandemic Legacy: Sezon 27,8177,8120,005
33Eclipse7,8047,809-0,005
34Kingdom Death: Monster7,8027,8020,000
35Brass: Lancashire7,7917,7900,001
36↑2Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7817,7810,000
37↓1Robinson Crusoe7,7807,784-0,004
38↓1Le Havre7,7787,782-0,004
39Azul7,7677,7440,023
40↑2Spirit Island7,7667,7200,046
41The Voyages of Marco Polo7,7407,741-0,001
42↓2Android: Netrunner7,7377,742-0,005
437 Cudów Świata7,7097,713-0,004
44Keyflower7,7037,705-0,002
45Tajniacy7,6847,694-0,010
46Caylus7,6807,684-0,004
47Eldritch Horror7,6747,682-0,008
48↑1Race for the Galaxy7,6717,672-0,001
49↓1T.I.M.E Stories7,6697,678-0,009
50Twilight Imperium (Trzecia Edycja)7,6667,670-0,004
51↑5Klany Kaledonii7,6667,6530,013
52↑2Rising Sun7,6627,6550,007
53↓2Lords of Waterdeep7,6617,664-0,003
54↓2Pięć Klanów7,6557,656-0,001
55↓2Pola Arle7,6557,6550,000
56↓1Dominant Species7,6537,6530,000
57El Grande7,6447,648-0,004
58Patchwork7,6377,641-0,004
59Dominion: Intrigue7,6307,634-0,004
60Roll for the Galaxy7,6207,625-0,005
61Clank!: Smocza Furia7,6177,621-0,004
62Battlestar Galactica7,6077,610-0,003
63↑2Mombasa7,6017,6000,001
64↓1Star Wars: X-Wing7,5987,605-0,007
65↓1Martwa Zima: Gra Rozdroży7,5947,600-0,006
66Sherlock Holmes Consulting Detective7,5947,5930,001
67↑1The Gallerist7,5877,5820,005
68↓1Troyes7,5847,5830,001
69↑1Rosyjskie Koleje7,5777,5760,001
70↓1Tygrys i Eufrat7,5767,578-0,002
71Trajan7,5657,571-0,006
72Dominion7,5647,568-0,004
73Pandemic7,5617,562-0,001
74Anarchrony7,5607,5520,008
75↑1Crokinole7,5407,542-0,002
76↓1Santorini7,5347,545-0,011
77Kemet7,5317,532-0,001
78Descent: Wędrówki w Mroku (Druga Edycja)7,5227,526-0,004
79Epoka Kamienia7,5147,517-0,003
80↑1Zakazane Gwiazdy7,5097,5090,000
81↓1Alchemicy7,5037,509-0,006
82↑7Pandemic Iberia7,5017,4810,020
83Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,4997,505-0,006
84↓2Zamki Szalonego Króla Ludwika7,4987,506-0,008
85↓1Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,4937,498-0,005
86The Resistance: Avalon7,4897,493-0,004
87Star Realms7,4897,491-0,002
88↓3Arcadia Quest7,4877,494-0,007
89↓1Legendary Encounters7,4847,488-0,004
90Ora et Labora7,4727,480-0,008
91Istanbul7,4727,474-0,002
92Wsiąść do Pociągu: Europa7,4627,465-0,003
93Chaos w Starym Świecie7,4587,460-0,002
94Suburbia7,4547,459-0,005
95↑1Railways of the World7,4547,456-0,002
96↑1Commands & Colors: Ancients7,4497,452-0,003
97↑1Wojna Narodów7,4447,451-0,007
98↑2Yokohama7,4387,4280,010
99↓4Charterstone7,4357,459-0,024
100↓1Captain Sonar7,4317,439-0,008
 
Największy wzrost i spadek GR:

Spirit Island (+0,046)

Twilight Imperium (Czwarta Edycja) (+0,038)

Projekt Gaja (+0,030)

Azul (+0,025)

Pandemic Iberia (+0,020)

Charterstone (-0,024)

The 7th Continent (-0,014)

Santorini (-0,011)

Tajniacy (-0,010)

Cywilizacja: Poprzez Wieki 3ed. (-0,010)


Co wypadło?/Co nowego?

Analiza

Na przestrzeni 31 dni lipca, 5 gier zanotowało całkiem niezły wzrost wskaźnika GeekRatio. Na największe uznanie zasługuje po raz kolejny gra Spirit Island, która zyskała w tym miesiąc jeszcze więcej niż w ubiegłym. Tuż za nią uplasowały się takie gry jak: Twilight Imperium (Czwarta Edycja), Projekt Gaja, Azul i Pandemic Iberia. W tym miesiącu wskaźnik większości z tych tytułów przyśpieszył, co jednoznacznie przełożyło się na ich pozycję w tabeli. W poprzednim miesiącu Projekt Gaja trafiła do pierwszej dziesiątki gier, a w tym (zgodnie z naszymi przewidywaniami) postanowiła pójść o krok dalej i zepchnąć z dziewiątego miejsca Great Western Trail (aż wstyd przyznać, że GWT wciąż po zakupie stoi na półce i nie miałem przyjemności w niego zagrać). Jeśli dobrze przyjrzeliście się obecnemu notowaniu, to zauważycie, że Projekt Gaja i Terra Mystica są już koło siebie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w kolejnym miesiącu napiszę o długo wyczekiwanej zamianie miejsc tych dwóch bliźniaczych tytułów.

Warto zauważyć, że również czwarta edycja Twilight Imperium pędem gna przed siebie i taranuje kolejne tytuły. Być może w kolejnym miesiącu zobaczymy ją już w pierwszej dwudziestce najlepszych gier. The 7th Continent kolejny miesiąc notuje spadek i tym razem jeszcze bardziej oddalił się od pierwszej dziesiątki. Czyżby gracze zauważyli wady tego tytułu i teraz po tym, jak minął “hype” nie boją się ocenić go na chłodno? Concordia tym razem nie wyprzedziła żadnej gry w rankingu, ale zanotowała minimalny wzrost wskaźnika BGG. To tytuł, który do tej pory mnie zaskakuje, jeśli chodzi o nasze notowania.

Ogromnym zaskoczeniem tego zestawienia jest bardzo duży spadek gry Charterstone, którego premiera już wkrótce w Polsce. Jak myślicie, co mogło być tego przyczyną? Rozczarowanie, niezadowolenie, a może zbyt płonne nadzieje? Tak czy inaczej, ten tytuł chyba nie zawojuje już na tej liście. Kolejnymi grami, które zanotowały spadki, są: wcześniej wspomniany siódmy kontynent, kolejny miesiąc z rzędu Santorini, Cywilizacja (3ed.) oraz jak co miesiąc Tajniacy. W tym notowaniu nie zobaczyliśmy żadnego nowego tytułu, co sprawia, że również z żadnym się nie pożegnaliśmy. Myślę, że już wkrótce w pierwszej setce dużo się zmieni…

Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień lipca:

  1. Founders of Gloomhaven – skok z 5184 na 4315 miejsce.
  2. Century: Cuda Wschodu– skok z 3418 na 2853 miejsce.
  3. The Island of El Dorado– skok z 3716 na 3275 miejsce.
  4. Big Trouble in Little China: The Game– skok z 4830 na 4309 miejsce.
  5. Black Rose Wars  – skok z 4830 na 4309 miejsce.

Drugi tydzień lipca:

  1. Rise of Tribes– skok z 4370 na 3309 miejsce.
  2. Founders of Gloomhaven – skok z 4315 na 3516 miejsce.
  3. Century: Cuda Wschodu– skok z 2853 na 2351 miejsce.
  4. Lowlands – skok z 4273 na 3760 miejsce.
  5. Coimbra – skok z 3992 na 3606 miejsce.

Trzeci tydzień lipca:

  1. Lowlands – skok z 3760 na 3184 miejsce.
  2. Century: Cuda Wschodu– skok z 2351 na 1991 miejsce.
  3. Founders of Gloomhaven – skok z 316 na 2991 miejsce.
  4. Big Trouble in Little China: The Game– skok z 3963 na 3610 miejsce.
  5. Rise of Tribes– skok z 3309 na 3024 miejsce.

Czwarty tydzień lipca:

  1. Ticket to Ride: New York  – skok z 4813 na 3754 miejsce.
  2. Rise of Tribes– skok z 3024 na 2437 miejsce.
  3. Century: Cuda Wschodu– skok z 1991 na 1627 miejsce.
  4. Founders of Gloomhaven– skok z 2991 na 2513 miejsce.
  5. Lowlands – skok z 3184 na 2764 miejsce.

Początek sierpnia:

  1. Everdell – skok z 3854 na 2232 miejsce.
  2. Container: 10th Anniversary Jumbo Edition! – skok z 4148 na 3171 miejsce.
  3. Ticket to Ride: New York  – skok z 3754 na 3007 miejsce.
  4. My Little Scythe– skok z 6224 na 5220 miejsce.
  5. Founders of Gloomhaven– skok z 2513 na 2097 miejsce.


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.

Dodaj komentarz