Recenzje

Recenzja #960 Rafa Koralowa: Wyścig koników morskich

Pobaw się razem z konikami morskimi i znajdź wszystkie poukrywane zwierzątka. Spróbuj również, jak najszybciej odnaleźć czarodziejską perłę, aby wręczyć ją Królowej Morskich Fal. Rafa Koralowa: Wyścig koników morskich to urocza gra strategiczna dla najmłodszych, która zapewni mądrą i ciekawą zabawę.

Autor gry Rafa Koralowa: Wyścig koników morskich: Przemek Wojtkowiak

Wydawnictwo: Egmont

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 20 minut

Wiek: 5+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Egmont. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Przedstawiamy Wam nowość od wydawnictwa Egmont, czyli kolejną grę dla dzieci autorstwa Przemka Wojtkowiaka. Bardzo lubimy gry tego autora, który wspina się na podium polskich twórców gier planszowych dla najmłodszych. Po fantastycznych Kronikach Zamku Avel oraz ostatnio nagrodzonej tytułem Planszowa Gra Roku 2024 grze Banda Pand i kawałki bambusa czas na uroczą Rafę Koralową. Jesteście ciekawi, jak spodobała nam się rozgrywka? Zapraszamy do recenzji!

Rafa Koralowa: Wyścig koników morskich to gra zajmująca płaskie opakowanie średniej wielkości. W środku znajdziemy bardzo ładnie wykonane elementy, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym. Najbardziej spodobały się nam drewniane figurki koników morskich w czterech kolorach graczy. Są dość duże i ciężkie i świetnie leżą w dłoni. Oprócz z nich w opakowaniu znajdziemy mnóstwo ładnie zilustrowanych kafelków. Do gry dołączono również płócienny woreczek na żetony akcji oraz dobrze napisaną instrukcję, która w jasny sposób wyjaśnia zasady gry.

Jak grać w Rafę Koralową: Wyścig koników morskich? Zasady gry nie są skomplikowane, jak to przystało na grę dla najmłodszych (do rozgrywki mogą przystąpić już 5-latki!). Każdy gracz wybiera swojego konika i układa przed sobą stos kafelków zwierzątek, pod którymi znajduje się kafel z białą perłą. Następnie kładziemy na stole kafelki wraku statku wraz z roślinami morskimi. Teraz gracze kolejno umieszczają na modularnej planszy swoje figurki i pobierają z puli małe żetony surowców odpowiadające miejscom, które dotykają koniki morskie. Jeśli figurka znajduje się na wraku statku, gracz może wylosować jeden z żetonów akcji z woreczka. Za pomocą surowców gracze odkrywają kolejne zwierzątka ze swojego stosu, aby docelowo odnaleźć pod nimi czarodziejską perłą. Grę wygrywa najszybszy gracz.


Rafa koralowa: Wyścig koników morskich to przyjemna gra dla najmłodszych, która może stanowić idealny wstęp do trudniejszych gier z mechaniką zarządzania surowcami. Aby „odblokować” kolejne zwierzątka należy uważnie umieszczać swojego konika morskiego na modularnej planszy. Co ciekawe, zdjęte ze stosu żetony dokładamy do tych znajdujących już na stole, dzięki czemu plansza stale się powiększa, a gracze mają coraz większy wybór doboru surowców. Gra świetnie rozwija strategiczne myślenie, gdyż dobre wybory zapewnią nam szybsze odkrywanie kolejnych kafli i ostatecznie szybsze odkrycie perły i zwycięstwo.

Gra skaluje się dobrze w każdym gronie i nie zauważyłam znaczących różnic w rozgrywce 2, 3 i 4-osobowej. Jeśli chodzi o losowość, to mamy jej tutaj stosunkowo niewiele, szczególnie jak na grę dla dzieci. Sprowadza się ona do losowania tajemniczego żetonu z woreczka. Możemy wylosować zarówno żeton, który pomoże nam w szybszym uzbieraniu surowców (lub pozwoli na uzyskanie jokera-czarnej perły), jak również możemy trafić na taki, który nam to nieco utrudni. Szczególnie niepożądanym żetonem jest ten, który oznacza…wyniesienie śmieci. Tak, tych prawdziwych. Warto pamiętać, że do odkrycia czarodziejskiej perły będziemy potrzebowali perły czarnej. Warto więc mieć jedną w zasobach, aby nie utknąć pod koniec rozgrywki i nie przeszukiwać co rundę woreczka, podczas gdy inni gracze radośnie nas wyprzedzą na finiszu.


Rafa koralowa: Wyścig koników morskich to urocza gra strategiczna dla najmłodszych dzieci, która stanowi idealny wstęp do trudniejszych pozycji z mechaniką worker placement. Proste zasady rozgrywki umożliwiają równocześnie sporo kombinowania i zastanawiania się nad kolejnymi ruchami. To mądra, stosunkowo mało losowa gra dla dzieci, która zapewni interesującą zabawę zarówno dla dzieci jak i rodziców. Serdecznie polecamy do rodzinnych rozgrywek, to kolejna świetna gra Przemka Wojtkowiaka!


  • sympatyczni bohaterowie,
  • modularna plansza,
  • proste zasady rozgrywki,
  • mało losowości,
  • ładne wykonanie gry,
  • świetny wstęp do mechaniki worker placement,
  • niezbyt długi czas rozgrywki.
  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *