Recenzje

Recenzja #924 Quiz Kultura popularna świata

Sprawdź swoją wiedzę o popkulturze! Czy wiesz, jak początkowo nazywał się Luke Skywalker, jaką maskę nosił Deadpool albo jakim albumem zadebiutował Michael Jackson? Odpowiadaj na pytania związane z muzyką, TV, grami, książkami oraz social media i pochwal się swoją wiedzą przed znajomymi.

Wydawnictwo gry Kultura popularna świata: Tactic

Liczba graczy: 2+

Czas gry: 10 minut

Wiek: 12 lat


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Tactic. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Zdjęcia do recenzji gry zostały wykonane na macie od Playmaty.pl

Współpraca reklamowa z Ceneo.plQuiz Kultura popularna świata zajmuje niewielkie pudełko, w którym znajdziemy 50 kart z pytaniami, notes do zapisywania odpowiedzi wraz z punktacją oraz ołówek. Do gry załączono również krótką instrukcję, która jasno przedstawia zasady rozgrywki. Wszystkie elementy są ładnie wykonane, a na pochwałę zasługuje wybór grafik, które zostały umieszczone na kartach. Każda karta przedstawia inne zjawisko popkultury i w zależności od umieszczonego na niej symbolu kategorii, będziemy odpowiadać na konkretne pytania. I tak przykładowo, kiedy wybierzemy kartę z niebieską ikonką, będziemy musieli podać nazwę artysty oraz rok urodzenia lub nazwę zespołu i rok jego powstania. Na rewersie karty znajduje się jeszcze dodatkowe pytanie-ciekawostka, za które również można zdobyć punkty podczas udzielania odpowiedzi.

Zasady gry są bardzo proste i polegają oczywiście na odpowiadaniu na pytania. Podczas jednej tury będziemy rozkładać na stole 4 karty, a aktywny gracz wybierze jedną z nich, do której odpowiedzi będą musieli zanotować wszyscy gracze. Za jedną kartę można zdobyć maksymalnie 3 punkty (dwa pytania podstawowe oraz za jedno dodatkowe). Gra kończy się po 5 rundach, a więc po udzieleniu odpowiedzi na 5 pytań.

Quiz Kultura popularna świata to mała i szybka gra, która sprawdzi się przede wszystkim w dwóch sytuacjach. Po pierwsze na imprezie, na której będziemy „walczyć” ze znajomymi i to głównie o udzielenie poprawnych odpowiedzi związanych z datami i ciekawostkami, gdyż zespoły/filmy itd. będą wszystkim przeważnie znane. Po drugie podczas rozgrywek z młodszymi nastolatkami, kiedy będziemy chcieli poduczyć ich trochę z wiedzy o świecie. Moje dzieci doskonale orientowały się w filmach, grach i komiksach, natomiast nieco gorzej radziły sobie z pytaniami związanymi z muzyką. Podczas gry pokazywałam im jednak teledyski i myślę, że wyniosły z rozgrywki sporo ciekawostek i przydatnych informacji. Daty również stanowiły dla nich abstrakcję (dla mnie również) i uzgodniłyśmy, że zaliczamy datę pomyloną o…10 lat. A i tak rzadko udawało nam się trafić! Mam nadzieje, że przy następnych rozgrywkach pójdzie nam już nieco lepiej.

Pytania w grze Kultura popularna świata zostały dobrze dobrane, gdyż zawierają kanon światowej popkultury. Szkoda, że gra nie jest nieco bardziej obszerna i w pudełku znalazło się jedynie 50 kart. Gra jest przez to dość mało regrywalna i można powiedzieć, że jest „w sam raz na raz” lub co najwyżej na 3-4 rozgrywki, jeśli będziemy ją „oszczędzać”. Nie zmienia to faktu, że to dobry pomysł na grę imprezową, o ile oczywiście lubimy taką formę rozrywki z naszymi znajomymi. Cena nie jest wysoko (około 20 zł), więc gra kosztuje mnie niż jeden bilet do kina. W tej cenie myślę, że zdecydowanie warto.


Podsumowując Quiz Kultura popularna świata to niewielka gra edukacyjna, którą możemy potraktować jako grę imprezową, bądź jako grę do rozgrywek z dziećmi, którym chcemy pokazać piękno i bogactwo światowej popkultury. Pytania w grze są ciekawe i obejmują najbardziej znane postaci i zjawiska, które po prostu trzeba znać. Rozgrywka nie jest zbyt emocjonująca, ale przecież nie tego oczekujemy od quizu. Za taką cenę (około 20 zł) warto brać i sprawdzić swoją (i nie tylko swoją) wiedzę.


  • gra poszerza wiedzę o świecie,
  • ładnie zilustrowane karty,
  • niewielkie opakowanie,
  • dobry dobór pytań,
  • pytania-ciekawostki,
  • niska cena.
  • zbyt mało kart z pytaniami.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli doceniasz naszą pracę i zaangażowanie albo po prostu podoba Ci się nasz portal i to, co robimy, to możesz nas wesprzeć niewielką kwotą – za co bardzo dziękujemy!!!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *