Recenzje

Recenzja #885 Akcja jajo!

Przedstawiamy szaloną grę karcianą, zamkniętą w oryginalnej puszce. Akcja jajo! to wesoła gra towarzyska, w którą może zagrać nawet do 6 osób. Zbieraj najlepsze jajka, a te zepsute podrzucaj bez skrupułów przeciwnikom!

Autor gry Akcja Jajo!: Juanjo Balcázar

Wydawnictwo: Muduko

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 15 minut

Wiek: 6+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Muduko. Nie miało to wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.pl


Akcja Jajo! to pozycja, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych karcianek. Gra zapakowana jest w bardzo oryginalne opakowanie – metalową puszkę! Takie pudełko nie dość, że świetnie się prezentuje i przyciąga wzrok, to również idealnie sprawdza się w podróży. Same karty również są nietypowe – owalne i bardzo sympatycznie zilustrowane. Bardzo spodobała mi się oprawa graficzna Akcji Jajo!, to gra, która przypadnie do gustu zarówno dzieciakom, jak i dorosłym. Co więcej, oprócz podstawowych kart, w pudełku znajdziemy puste karty jajek, na których możemy stworzyć zupełnie nowe postaci bądź możemy wymyślić własne akcje!

Do gry załączono również jajowatą (a jakże!) instrukcję, która w wyczerpujący sposób przedstawia zasady gry. Czcionka z wiadomych względów nie jest zbyt duża, więc osoby ze słabszym wzrokiem mogą mieć nieco problemów z jej odczytaniem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest natomiast plastikowa wypraska, która utrzymuje w miejscu nasze karty. Natomiast jeśli chcielibyśmy je zakoszulkować, to raczej nie będzie to możliwe ze względu na ich nietypowy kształt. A karty podczas rozgrywki są dość mocno eksploatowane, gdyż gracze wciąż je między sobą „przerzucają”.

Zasady gry w Akcję jajo! są bardzo proste i można wytłumaczyć je w kilka minut. Każdy z graczy posiada 3 żółte karty akcji (Przełóż, Zamień, Uśpij), których może użyć w dowolnej kolejności. Każdą kartę akcji po użyciu należy odwrócić i dopiero, jak wszystkie wykorzystamy, możemy je ponownie odblokować. Celem gry jest uzbieranie 6 jajek. Im „cenniejsze” jajka uda nam się pozyskać, tym skończymy grę z lepszym wynikiem.

Bardzo lubimy szybkie karcianki, które sprawdzają się właściwie w każdej sytuacji. Zasady są na tyle proste, że można zagrać w nie zarówno z dziećmi, z graczami początkującymi, jak i potratować grę jako zabawny przerywnik pomiędzy trudniejszymi tytułami. Akcja Jajo! jest idealnym przykładem gry towarzyskiej, gdyż do rozgrywki może zasiąść nawet 6 graczy! Przerzucanie sobie jajeczek jest zabawne i wymaga nieco strategii. Rozgrywka we dwie osoby jest oczywiście możliwa, ale polega w dużej mierze na wzajemnym podkradaniu lepszych jaj i podrzucaniu sobie tych zepsutych. Przypomina mi to nieco odbijanie piłeczki pingpongowej… Gra zdecydowanie nabiera rumieńców przy większej liczbie graczy! Już od 3 graczy robi się zdecydowanie ciekawiej, a jajka latają we wszystkich kierunkach!

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, podczas zabawy mamy podobne uczucia, jak podczas gry w Wirusa. Również jest zabawnie, szybko i trzeba nieco pokombinować. Sama Akcja Jajo! wydaję mi się nieco prostsza, mamy tylko 3 karty akcji, które możemy zagrywać, łatwiej jest więc wytłumaczyć grę nowym graczom. Bardzo podoba mi się szybki czas rozgrywki. Pojedyncza partia trwa akurat tyle, aby móc się za chwilę odegrać w kolejnej! Moje dzieci bardzo polubiły Akcję Jajo!, a ja już planuję wręczyć grę dzieciakom z rodziny.

Podsumowując, uważam, że Akcję jajo! warto mieć w swojej kolekcji. Te zabawne jajka od razu poprawiają humor po ciężkim dniu! Pamiętajcie również o pustych kartach, które można dowolnie pomalować… Może jakieś super jajo wartę mnóstwo punktów? Albo jakieś dodatkowe zabawne akcje? Każdy może stworzyć to, co tylko zapragnie, a każda gra dzięki temu może być wyjątkowa.

Akcja Jajo! to idealna gra na towarzyskie spotkania. Jest atrakcyjna wizualnie, ma proste zasady, negatywną interakcję i krótki czas pojedynczej rozgrywki. Dzięki metalowemu opakowaniu można ją wszędzie ze sobą zabrać. Sama gra nie wymaga żadnego przygotowania, więc wystarczy wyciągnąć karty i od razu można przystąpić do zabawy! Jeśli lubicie karcianki, Akcja Jajo! na pewno przypadnie Wam do gustu. Bardzo polecamy!


  • genialna metalowa puszka,
  • proste zasady,
  • krótki czas rozgrywki,
  • świetne ilustracje,
  • kilka pustych jajek, które można „pomalować” w dowolny sposób,
  • możliwość gry nawet do 6 osób,
  • łączy pokolenia.
  • brak.

Przydatne linki:

Link do strony wydawnictwa

Więcej o grze na Planszeo

Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *