Recenzje

Recenzja #729 Sławy Świata i Cuda Świata

Wybierz się w fantastyczną podróż dookoła świata i sprawdź swoją wiedzę! Poznaj zarówno cuda natury, jak i te stworzone przez człowieka. Spotkaj wynalazców, bohaterów, przywódców i artystów. Cuda Świata i Sławy Świata to dwie ciekawe propozycje, które poszerzą Twoje horyzonty!


Informacje o grze

Wydawnictwo gier Cuda Świata i Sławy Świata: Tactic

Liczba graczy: 2-6

Czas gry: 20 minut

Wiek: 12+


Gry zostały przekazane mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Tactic. Wydawnictwo Tactic nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plPrzegląd elementów

Cuda Świata i Sławy Świata to karciane gry, które zajmują średniej wielkości pudełka. Są one jednak dość ciężkie, gdyż uwaga… każda z gier zawiera ponad 200 kart! Na każdej karcie znajdziemy obrazek przestawiający miejsce lub osobę (w zależności od tytułu) wraz z dokładnym opisem i ciekawostkami. Grafiki są bardzo dobrze dobrane i kolorowe, a największym wyzwaniem były dla nas postaci przedstawione na swoich pomnikach….

Ale zawartość opakowania to nie tylko same karty! Każdy egzemplarz gry zawiera 6 plansz gracza, które będą naszymi „stacjami dowodzenia”. To tutaj będziemy umieszczać karty, które będą odgadywać inni gracze, jak również przyporządkowywać do odpowiednich kategorii te zdobyte przez nas. Miłym dodatkiem do gry jest również składana mapa świata.

Gra posiada również dobrze napisaną, czytelną instrukcję, która dobrze przedstawia zasady gry.

Zarys Rozgrywki

Zasady rozgrywki w Cuda Świata i Sławy świata przypominają nieco zgadywankę, czy quiz. W swojej kolejce gracz obserwuje plansze innych graczy i wskazuje jedną kartę. Jeżeli prawidłowa poda, co się na niej znajduje, wtedy w nagrodę może ją dołożyć do swojego obszaru gracza wraz z dwiema dodatkowymi kartami ze stosu. Jeśli poda błędną odpowiedź, ma jeszcze szansę na odgadnięcie po przeczytaniu jednej bądź dwóch podpowiedzi. Za każdą podpowiedź otrzyma jednak jedną bonusową kartę mniej. Jeśli nie uda mu się odgadnąć, co przedstawia karta, wraca ona na spód talii, a gracz musi obejść się smakiem.

Kiedy skończą się karty w stosie dobierania, gra dobiega końca, a gracze muszą sprawdzić, czy dobrze dopasowali swoje odpowiedzi na planszach. W Cudach Świata należy dopasować je do odpowiednich kontynentów, a w Sławach Świata, zdecydować z czego słynęły ich postacie. Oczywiście wygrywa gracz z największą liczbą poprawnie dołożonych kart.

Recenzja

Sławy Świata i Cuda Świata okazały się bardzo ciekawymi grami „sprawdzającymi” wiedzę. Nie są to typowe gry quizowe, gdyż nikt nie zadaje tu sobie żadnych pytań. Każdy z graczy ma do wyboru kilkanaście kart, więc bardzo rzadko zdarza się, że ktoś nie wie, co jest na żadnej z nich. Przy okazji wszyscy utrwalają sobie wiadomości o danej postaci. Dużo trudniejszym wyzwaniem jest właściwe dopasowanie kart do swojej planszy gracza. Bardzo lubię ostatni moment gry, podczas którego sprawdza się poprawność dołożenia tych kart. To świetny moment na poznanie nowych miejsc i osób.

Gra skaluje się dobrze w każdym gronie: sprawdzi się zarówno dla dwóch graczy, jak i dla sześciu. My najczęściej grałyśmy we 3. Moje córki są nieco młodsze niż sugerowany przez producenta wiek na pudełku, ale świetnie sobie radziły i chętnie grały w grę. Podstawowym warunkiem do rozgrywki jest umiejętność czytania, gdyż przyda się ona przy przekazywaniu wskazówek przeciwnikom.

Cuda Świata i Sławy Świata to gry z fińskim podejściem do edukacji. Łączą dobrą zabawę z nienachalną nauką. Dodatkowo gry są ładnie wykonane, kolorowe i posiadają proste zasady.

Podsumowanie

Cuda Świata i Sławy Świata to ciekawe gry, które łączą dobrą zabawę z edukacją i poznawaniem naszej planety! Gry zawierają mnóstwo ciekawostek i myślę, że każdy może dowiedzieć się dzięki nim czegoś nowego. To fantastyczna propozycja zarówno dla dzieci, jak i lubiących poszerzać horyzonty dorosłych. Polecamy!

Mocne Strony:

  • każda gra zawiera aż 200 kart,
  • ładne ilustracje na kartach,
  • łączą naukę z dobrą zabawą,
  • szybka rozgrywka,
  • staranne wydanie,
  • karty zawierają mnóstwo ciekawostek.

Słabe Strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Cuda Świata najtaniej kupisz tutaj

Sławy Świata najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *