Recenzje

Recenzja #717 Doniczki

Doniczki to przepiękna przestrzenna układanka dla całej rodziny. W tej grze wcielisz się w rolę miłośnika roślin doniczkowych, którego zadaniem będzie dbanie o ich prawidłowy rozrost i bujność. Czy zapewnisz swoim kwiatom odpowiednie warunki oświetleniowe?


Informacje o grze Doniczki

Autorzy gry Doniczki: Molly Johnson, Robert Melvin, Aaron Mesburne, Kevin Russ, Shawn Stankewich

Wydawnictwo: Lucky Duck Games

Liczba graczy: 1-5

Czas gry: 30-45 minut

Wiek: 10+


Gra została przekazana mi bezzwrotnie w ramach recenzji od wydawnictwa Lucky Duck Games. Wydawnictwo Lucky Duck Games nie miało wpływu na kształt mojej opinii/niniejszej recenzji.

Współpraca reklamowa z Ceneo.plRecenzja gry Doniczki

Doniczki to przepiękna gra planszowa i jak już sam tytuł wskazuje, jej tematem przewodnim będą rośliny doniczkowe. Średnich rozmiarów pudełko z klimatyczną ilustracją zawiera w sobie całkiem sporo elementów. Najważniejsze są jednak karty, a jest ich całkiem sporo! Znajdziemy na nich tematyczne ilustracje kwiatów oraz ciekawe opisy przeznaczone dla osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o każdej roślince. Z kolei na innych kartach umieszczono minimalistyczne pomieszczenia w różnych kolorach, które będą niezbędne podczas rozgrywki i utworzą „rusztowanie” gry. Oprócz kart, w pudełku znajdziemy również drewniane znaczniki bujności, tekturowe żetony, materiałowy woreczek oraz szczegółową instrukcję.

Zwiększaj bujność swoich roślinek doniczkowych

Doniczki to pasjans, czyli każdy gracz będzie układał w swoim obszarze karty, przestrzegając określonych reguł. Z roślinek i pomieszczeń będziemy tworzyć szachownicę w rozmiarze 5×3. Aby kwiaty mogły rosnąć, muszą zwiększać swoją „bujność”, a jest to możliwe dzięki ułożeniu wokół nich pokoi z odpowiednimi warunkami oświetleniowymi. Oczywiście kwiatki posiadają różne potrzeby, co więcej dzielą się one na różne rodzaje. To z kolei jest ważne w przypadku dekorowania naszych pomieszczeń, ponieważ te punktują, jeśli wokół nich znajdują się odpowiednie gatunki roślin. Jak sami widzicie, powstaje z tego ciekawa łamigłówka przestrzenna. Jak by tego było mało, to podczas dobierania nowych kart, wejdziemy w posiadanie specjalnych żetonów nawozów lub dekoracji. Te pierwsze przyspieszą rozrost naszych kwiatów, a te drugie podwoją punkty za dopasowanie odpowiednich gatunków roślin do pomieszczeń. Ważne, aby dekoracja w konkretnym kolorze znalazła się w pomieszczeniu o takim samym kolorze.

W Doniczkach pojawia się również element wyścigu, ponieważ Ci gracze, których kwiaty wyrosną najszybciej, dobiorą ograniczone żetony najwyżej punktowanych doniczek. Ta pula stopniowo się kurczy, więc… warto mieć to na uwadze. Gra toczy się do momentu, w którym każdy z graczy będzie posiadał w swoim obszarze 15 kart. Wtedy przechodzimy do podliczania punktów. W grze do naszej dyspozycji oddano również wariant rodzinny, ułatwiający i tak dość prostą rozgrywkę, tryb solo dla pojedynczego gracza oraz specjalny tryb, w którym będziemy używać kart celów. Ten ostatni sprawia, że rozgrywka staje się jeszcze ciekawsza i zapewnia jeszcze większą regrywalność!

Brak negatywnej interakcji

Interakcja między graczami przejawia się w Doniczkach w mechanice wyścigu i ewentualnie podczas dobierania kart. Sprawia to, że rozgrywka staje się niezwykle relaksująca, ale wciąż angażująca, bo łamigłówka, z którą mamy do czynienia potrafi połechtać nasze szare komórki. Co więcej, mam wrażenie, że gra przez to lepiej sprawdza się w duecie, aniżeli w pełnym składzie. W mniejszym gronie graczy, czas oczekiwania znacząco maleje, a więc szybciej wracamy do gry, a cała partia trwa krócej. W pełnym składzie rozgrywka może nużyć mniej cierpliwych graczy.

Grę cechuje naprawdę niski próg wejścia, więc jest to idealny tytuł dla rodzin, a nawet niedzielnych graczy. Świetnie sprawdzi się również w gronie średnio-zaawansowanych wielbicieli planszówek. Ogólnie rzecz biorąc, grono odbiorców jest naprawdę szerokie. Bardzo spodobała mi się tematyka gry i ilustracje kwiatów oraz tematyczne opisy. Podsumowując: piękna oprawa, niski próg wejścia, dynamiczna rozgrywka, sporo przyjemnego kombinowania i różnorodność taktyk sprawiają, że tytuł ten często będzie wracał na nasz stół. Polecam!


Mocne Strony:

  • świetne wykonanie,
  • piękne ilustracje kwiatów,
  • relaksująca rozgrywka,
  • niski próg wejścia,
  • spora regrywalność,
  • tematyczne opisy na kartach kwiatów,
  • sporo przyjemnego kombinowania.

Słabe Strony:

  • w zasadzie brak interakcji między graczami.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *