Recenzja #591 Ryzykanci
Czy jesteś gotów podjąć wyzwanie? Jako szef ekspedycji zbierasz do swojej drużyny grupę śmiałków, których zadaniem będzie odnalezienie starożytnych skarbów… Jak wielu swoich ludzi zdołasz poświęcić, aby osiągnąć cel? Oto Ryzykanci, szybka gra karciana dla miłośników prawdziwych przygód!
Informacje o grze
Autor gry Ryzykanci: Michael Rieneck
Wydawnictwo: Lucrum Games
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 30 minut
Wiek: 10+
Przegląd elementów
Ryzykanci zajmują niewielkie pudełko, w którym znajdziemy ponad 80 kart bardzo dobrej jakości oraz zwięźle napisaną instrukcję. Gra jest przepięknie wykonana, karty są duże i fantastycznie zilustrowane. Podczas rozgrywki zdecydowanie wyczuwa się klimat przygody, na myśl od razu przychodzi Lara Croft oraz Indiana Jones. Karty możemy spokojnie zakoszulkować, bez problemu zmieszczą się nam w dobrze dopasowanym pudełku.
Instrukcja to właściwie jedna, dwustronna karta, która przypomina nieco starodawny pergamin. Zasady gry są proste i łatwe do wytłumaczenia i nawet początkujący gracze nie powinni mieć z nimi problemu.
Zarys Rozgrywki
Ryzykanci to gra wyjątkowo szybka. Rozgrywka składa się zaledwie z 3 rund, a każda nich może trwać kilka minut! Podczas gry wykładamy z ręki po jednej postaci (przy okazji pamiętając, że w danej rundzie nie mogą się nam one powtórzyć). Każdy z łowców przygód (a jest ich 7), posiada unikalne umiejętności i umożliwia nam wykonanie specjalnej akcji. Dodatkowo karty zapewniają nam różne artefakty, które będziemy podliczać w końcowej punktacji.
Ale to nie wszystko… Kiedy nie będziemy już mogli dołożyć do swojej ekspedycji żadnej postaci, będziemy musieli stanąć twarzą w twarz z prawdziwym zagrożeniem! Rozpatrujemy wybraną (lub ostatnią z dostępnych) kart i wykonujemy przypisaną do niej akcję… Musimy uważać, aby nie stracić z trudem uzbieranych kryształów, artefaktów, czy nawet członków naszej załogi!
Recenzja
Co tu ukrywać, Intryganci to wredna gra. Nie można w niej przywiązywać się do swojej drużyny, bo pracownicy zmieniają się jak w kalejdoskopie… Ledwo zapamiętasz, z kim masz zmianę, a zaraz okazuje się, że na jego miejsce wskoczył ktoś inny… Nie ma tutaj spokojnego układania i rozmyślania, trzeba działać szybko i umiejętnie dostosować się do sytuacji. Niekiedy trzeba zamienić się z przeciwnikiem na karty i rekrutować z jego kandydatów, czasem nie ma kompletnie nikogo do wyboru i trzeba iść na misję samemu… Gra jest szybka i łatwo można się odegrać, ale zdecydowanie trzeba podejść do niej na luzie i nie denerwować się porażką. Dużo zależy tutaj od doboru kart i od szczęśliwego wyłożenia kart w odpowiedniej kolejności… Podobnie jak na wyprawie po skarb. Uda się albo i się nie uda.
Ryzykanci pomimo iż posługują się postaciami, z których każda ma unikalne umiejętności są grą, której bardzo szybko można się nauczyć. Postaci jest tylko 7 i są na tyle charakterystyczne, że praktycznie od razu wiadomo, która się czym zajmuje. Pomimo tego, że gra nie jest skomplikowana, gra się w nią bardzo przyjemnie, a rozgrywka zdecydowanie wciąga. Myślę, że warto mieć Ryzykantów w swojej kolekcji, gdyż stanowi idealny balans między ciekawą rozgrywką, stopniem skomplikowania oraz ceną.
Gra pomimo sporej dawki losowości jest fajnie zrównoważona i raczej każdy powinien podczas zabawy zdobyć kilka artefaktów i punktów. Najlepiej grało mi się w większym składzie, ale we 2 osoby również da się spokojnie zagrać. Jedyną zmianą jest liczba dobieranych na początku rundy kart.
Ryzykanci mimo widocznego podobieństwa do Intrygantów tego samego autora, są w pełni samodzielną, dynamiczną grą, która na pewno Was nie rozczaruje. Sprawdzi się świetnie jako ciekawy filler na rozruszanie towarzystwa, a osoby lubiące negatywną interakcję z pewnością będą zadowolone. Osoby lubiące spokojniejszą rozgrywkę również znajdą tu coś dla siebie. Ja na przykład uwielbiam zbierać zestawy artefaktów i kombinować, jak podebrać najlepsze symbole przeciwnikom.
Podsumowanie
Polecam Wam Ryzykantów, to bardzo udana karcianka z przygodowym klimatem. Zajmuje niewielkie opakowanie, jest niedroga, a ilustracje prezentują się znakomicie. Gra nie ma skomplikowanych zasad, a rozgrywka jest szybka i klimatyczna. Jeśli lubicie negatywną interakcję i nie przeszkadza Wam elastyczność i dostosowywanie się do sytuacji, będziecie z pewnością zadowoleni!
Mocne Strony:
- dynamiczna rozgrywka,
- piękne wykonanie,
- niewygórowana cena,
- czuć klimat przygody,
- proste zasady gry,
- ciekawe punktowanie.
Słabe Strony:
- nie dla osób, które nie lubią negatywnej interakcji.