Recenzje

Recenzja #459 Najlepsza gra o psach

Najlepsza Gra o Psach to kolejna propozycja dla miłośników zwierzaków od wydawnictwa FoxGames. Tym razem w grze towarzyszyć będą nam słodkie psiaki, namalowane ciekawą, oryginalną kreską. Chcecie dowiedzieć się więcej o grze? Zapraszamy!


Informacje o Najlepszej grze o psach

Autor Najlepszej gry o psach: Chris Cieslik

Wydawnictwo: FoxGames

Liczba graczy: 2-5

Czas gry: 30 min

Wiek: 8+Kiedy pojawiła się Najlepsza gra o kotach, chodziły słuchy, że wkrótce ukaże się też gra o psach! Na szczęście plotki się potwierdziły i tym sposobem fani zarówno psów, jak i kotów mogą czuć się zadowoleni. Co ciekawe, Najlepsza Gra o Psach ma niewiele wspólnego z poprzedniczką, każda z tych pozycji ma innych autorów, inną mechanikę, a nawet inny styl graficzny! Łączy je tematyka domowych ulubieńców i oczywiście Wydawnictwo FoxGames. Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją gry o psiakach.

Recenzję najlepszej gry o kotach znajdziecie TUTAJ.


Przegląd elementów

Najlepsza gra o psach zajmuje małe, standardowe dla karcianek pudełko. W środku znajdziemy 100 kolorowych, dwustronnych kart. Po jednej stronie znajdziemy pieska należącego do jednej z 8 ras, po drugiej grafikę przedstawiająca kości. Karty zdobią śliczne, akwarelowe grafiki, kojarzące się nieco z mangą. W pierwszej chwili miałam mieszane uczucia co do ilustracji, karty wydawały mi się mało czytelne, a psiaki, jakoś „mało psie”. Pierwsze wrażenie bywa jednak czasem błędne, ponieważ wraz z rozgrywką ilustracje bardzo przypadły mi do gustu.

Do gry dołączono oczywiście instrukcję. Zasady na pierwszy rzut oka wydawały mi się niecko skomplikowane i po ich przeczytaniu uznałam, że są trudniejsze niż te w Najlepszej Grze o Kotach. Tutaj jednak wrażenie, również okazało się mylne, gdyż po pierwszej partii doszłam do wniosku, że to gra bardzo prosta, ale równocześnie dająca sporą satysfakcję.


Zarys Rozgrywki

Zasady Najlepszej Gry o Psach nie są skomplikowane i po pierwszej rozgrywce nie ma już potrzeby zaglądania do instrukcji. Każdy gracz na start otrzymuje 3 karty, następnie wybiera jedną z nich i porównuje z kartami wybranymi przez przeciwnika. Osoba z najwyższym numerem karty ma pierwszeństwo wyboru psiaka z parku, a ostatnia oprócz wybranej karty dostaje jeszcze „gratis” w postaci ostatniego pieska, który został na stole i dokłada go do swojego ogródka. W ten sposób tworzy się swoją „sforę psów”, układając je według ras. Im więcej piesków danej rady ma się w swoim ogródku, tym lepsze sztuczki mogą one wykonywać oraz mają szansę zakopać, czy ulepszyć więcej kości (punktów!).

Na koniec gry „odpala” się również dodatkowe zdolności piesków. Trzeba zwracać na nie uwagę podczas gry, bo niektóre rasy odpowiadają na przykład za udoskonalanie kości u innej rasy.

Warto wspomnieć o kartach….kotów, które w przebraniach udają inne rasy i pełnią w grze rolę jokerów.


Recenzja Najlepszej gry o psach

Najlepsza Gra o Psach spodoba się z pewnością każdemu miłośnikowi psów i innych zwierząt. Zasady są na tyle proste, że spokojnie zrozumieją je dzieci. Do gry przyda się jednak umiejętność czytania, żeby wiedzieć, jakie bonusy daje nam dany piesek. W grze nie ma negatywnej interakcji, wszyscy zbierają własne psiaki i udoskonalają rasy według swojego planu. Podoba mi się, że nawet jeśli ktoś będzie miał najsłabszą kartę w licytacji, nie będzie poszkodowany, gdyż otrzymuje dodatkową kartę.

Najlepiej grało mi się w Najlepszą Grę o Psach we dwie osoby. Co więcej, tak się wkręciłyśmy z córką w rozgrywkę, że szybko skończyły nam się karty przewidziane dla dwóch graczy! Na szczęście grę można sobie według upodobań przedłużyć, co zrobiłyśmy wykorzystując całą talię (100 kart zamiast 45!). W więcej osób rozgrywka również przebiegała płynnie i wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Rozgrywka jest dynamiczna, porównanie numerów kart przebiega szybko, a dołożenie piesków do swojego stada zajmuje chwilę. Jedyne, co może zając więcej czasu to odwracanie kart z kośćmi.

Gra idealnie nadaje się dla dzieci, gdyż ma proste zasady, ma małą dawkę negatywnej interakcji, a czas gry można dostosować do graczy. Dorośli również spędzą przy niej miło czas, a wraz z kolejnymi partiami zapamiętają więcej powiązań między danymi rasami i będą mogli konkretniej dobierać strategię.


Podsumowanie

Najlepsza Gra o Psach to świetna karcianka, w którą spokojnie zagrać mogą już 8-letni miłośnicy psów. Rozgrywka jest przyjemna, emocjonująca i pozbawiona negatywnej interakcji. Jeśli miałabym wybierać pomiędzy nią a Najlepszą Grą o Kotach, myślę, że zdecydowałabym się jednak na psiaki. Przekonuje mnie przede wszystkim brak całego stosu malutkich żetonów oraz bardzo dobra mechanika.


Mocne strony:

  • ciekawa mechanika,
  • świetne ilustracje,
  • brak negatywnej ilustracji,
  • emocjonująca rozgrywka,
  • bardzo dobre skalowanie.

Słabe strony:

  • brak.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo FoxGames. Bardzo dziękujemy!

foxgames

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *