Recenzje

Recenzja #300 Gra Słów

Co łączy rower z balonem? Albo wieszak z rybą? Uruchom wyobraźnię i wymyśl najbardziej szalone skojarzenia, jakie przyjdą Ci do głowy, ale tak, żeby wpadli też na nie współgracze. W tej grze tworzycie drużynę, a więc do dzieła!


Informacje o grze

Autor gry: Julien Percot

Ilustracje: Małgorzata Wójcicka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 3-10

Czas gry: 20 min

Wiek: 6-106

Mechaniki w grze: Co-operative Play


Niewielka Gra Słów na pierwszy rzut oka nie robi wielkiego wrażenia. Niepozorne pudełko z minimalistyczną grafiką i prosto zilustrowane karty, przywodzące na myśl obrazki z kalamburów nie przyciągają wzroku. Jako fanka gier kooperacyjnych i pozycji Wydawnictwa Nasza Księgarnia postanowiłam jednak dać jej szansę.  Jeśli jesteście ciekawi jak wypadła, to zapraszam do recenzji…


Przegląd elementów gry

Gra słów mieści się w niewielkim sześciennym pudełku. Opakowanie jest bardzo schludne i mocne. Wieczko zdobią „mózgo-żarówki”, które od razu wskazują nam, że do gry będziemy musieli używać naszych szarych komórek. W środku opakowania znajdziemy już tradycyjnie dla gier Naszej Księgarni kartę megamocy, którą możemy wykorzystać do różnych rozgrywek.

Sercem Gry Słów są karty. Opakowanie mieści ich aż 92! Wszystkie są prosto zilustrowane, a każdą zdobi jeden schematyczny obrazek. Karty są dość duże, symbole oczywiste, więc w grę spokojnie będą mogli też zagrać młodsi lub sporo starsi gracze.

W pudełku znajdziemy również 4 żetony, które pozwolą nam na losowanie kart. Żetony mogłyby być odrobinę grubsze, wydrukowano je na cienkiej tekturce.


Zasady gry

Gra słów to gra kooperacyjna składająca się z 3 faz. Rozgrywkę rozpoczynamy oczywiście od przygotowania. Tasujemy wszystkie karty, a następnie tworzymy dwa stosy po 20 obrazków. Resztę kart odkładamy do pudełka, będą nam potrzebne w kolejnym etapie gry. Z jednego stosu, który pozostał na stole odkrywamy 4 karty w rzędzie (będą to nasze „karty zadań”). Z drugiego rozkładamy 20 kart obrazkami do góry (będą to nasze „karty skojarzeń”). Obok kart kładziemy 4 żetony. Gracz rozpoczynający losuje żeton i sprawdza cyfrę, która odpowiada jednej z kart zadań. Teraz musi wskazać pozostałym graczom 1 kartę skojarzeń. Ich zadaniem jest odgadnięcie na jego podstawie, który obrazek został wylosowany. Gracze mogą rozmawiać i wymieniać się spostrzeżeniami podczas gry. Gra polega na współpracy, więc każdy pomysł jest cenny. Jeśli graczom udało się wskazać właściwą kartę, zdobywają obie: i kartę zadania i odpowiadającą jej kartę skojarzeń. Zdobyte karty należy położyć na dwa stosy, uwaga: porządek odkładania kart ma znaczenie w dalszej grze! Faza pierwszy gry kończy się, gdy na stole zostanie 1 para.

Czas na drugą fazę gry, czyli opowiadanie. Rozkładamy zdobyte karty na stole (zadań obrazkiem do dołu, skojarzeń – do góry). Odliczamy z odłożonych kart, tyle obrazków ile mamy par i rozdajemy je graczom. Nie pokazujemy graczom naszych wylosowanych kart! Następnie gracze kolejno wybierają 1 swoją kartę i dopasowują ją do widocznej na stole, jednocześnie łącząc je opowiadaniem. Faza kończy się, kiedy wszyscy gracze pozbędą się kart. Na stole będą znajdowały się teraz 3 rzędy kart.

Czas na 3 fazę gry, czyli pamięć. Odkładamy do pudełka środkowy rząd kart (skojarzeń). Naszym zadaniem jest teraz odgadnięcie obrazków zadań na podstawie kart dołożonych w 2 fazie. Każda odkryta karta daje nam 1 punkt zwycięstwa.


Recenzja

Gra Słów pozytywnie mnie zaskoczyła. Zabawa okazała się wspaniała! Prosty pomysł na skojarzenia obrazków okazał się naprawdę trafiony. Poziom trudności zwiększa się wraz z czasem gry. Na początku pierwszej rundy, kiedy mamy dostępną dużą ilość obrazków do skojarzeń dość łatwo znaleźć pasującą parę. Później robi się coraz trudniej, a skojarzenia stają się coraz dalsze, co utrudnia grę, ale równocześnie ją ubarwia. Przypomina mi to trochę grę w Dixit, gdzie musimy się zastanawiać, co autor miał na myśli, z tym że tutaj gramy wszyscy na jedno konto.

Myślę, że Gra Słów może z powodzeniem służyć jako gra integracyjna na różnorodnych wyjazdach, obozach i koloniach. Nie ma tutaj przegranych, wszyscy muszą współpracować. Jednocześnie zasady są na tyle proste, że nawet osoby niegrające w planszówki świetnie sobie poradzą.

Gra nadaje się również świetnie do zagrania z seniorami. Obrazki są schematyczne i duże, starsze osoby nie będą miały problemu z grafiką. Dodatkowo Gra Słów poćwiczy ich pamięć i zintegruje z młodszym pokoleniem.

Pojedyncza partia gry zajmuje około 20 minut, chociaż im większe grono, tym czas rozgrywki się wydłuża. Przy większej ilości osób, gracze więcej dyskutują na temat skojarzeń i podjęcie wspólnej decyzji może trochę potrwać. Jednocześnie trudność gry wtedy maleje, szczególnie w 3 fazie, gdzie przeważnie zawsze ktoś pamięta kartę przeznaczoną do odgadnięcia.

Wiek graczy (6 lat) został dobrze oznaczony przez Wydawcę, moja 6 – latka świetnie dawała sobie z grą radę, chociaż jej skojarzenia były raczej mało oczywiste do odgadnięcia (na przykład dobrała parę tort – rower, twierdząc, że po jedzeniu ma ochotę trochę poćwiczyć).

Gra Słów jest niesamowicie regrywalna, przy prawie 100 kartach każda rozgrywka jest inna, jednocześnie grając z różnymi graczami, nawet do takiego samego układu kart każdy będzie miał inne skojarzenia.

Podsumowanie

Jeśli nie lubicie rywalizacji i wolicie spokojną współpracę i główkowanie to Gra Słów będzie świetnym wyborem. Sprawdzi się zarówno w nowych grupach, które się dopiero poznają, jak i w towarzystwie dobrych przyjaciół. Zabawa jest dynamiczna, szybka i zabawna – niektóre skojarzenia mogą wywołać  prawdziwe salwy śmiechu. Gra Słów sprawdzi się również jako pozycja rodzinna i pomoże w rozwijaniu wyobraźni i abstrakcyjnego myślenia u dzieci. Niewielkie rozmiary opakowania umożliwiają zabranie gry praktycznie wszędzie. Polecamy!


Mocne strony:

  • niewielkie pudełko,
  • uczy współpracy,
  • ćwiczy pamięć,
  • proste zasady.

Słabe strony:

  • minimalistyczna grafika nie każdemu przypadnie do gustu.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Nasza Księgarnia. Bardzo dziękujemy!

Nasza Księgarnia

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

One thought on “Recenzja #300 Gra Słów

  • Super gra trenująca kreatywność. Ostatnio miałem okazję zagrać w grę, w której rzucało się kośćmi, a z obrazków, które wylosowaliśmy układaliśmy historie. Przednia zabawa!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *