Recenzja #300 Gra Słów

Recenzja 300 Recenzja #300 Gra Słów

Co łączy rower z balonem? Albo wieszak z rybą? Uruchom wyobraźnię i wymyśl najbardziej szalone skojarzenia, jakie przyjdą Ci do głowy, ale tak, żeby wpadli też na nie współgracze. W tej grze tworzycie drużynę, a więc do dzieła!


Informacje o grze

Autor gry: Julien Percot

Ilustracje: Małgorzata Wójcicka

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba graczy: 3-10

Czas gry: 20 min

Wiek: 6-106

Mechaniki w grze: Co-operative Play

banner 280 Recenzja #300 Gra Słów

Gra słów 5 1024x685 Recenzja #300 Gra Słów

Niewielka Gra Słów na pierwszy rzut oka nie robi wielkiego wrażenia. Niepozorne pudełko z minimalistyczną grafiką i prosto zilustrowane karty, przywodzące na myśl obrazki z kalamburów nie przyciągają wzroku. Jako fanka gier kooperacyjnych i pozycji Wydawnictwa Nasza Księgarnia postanowiłam jednak dać jej szansę.  Jeśli jesteście ciekawi jak wypadła, to zapraszam do recenzji…


Przegląd elementów gry

Gra słów mieści się w niewielkim sześciennym pudełku. Opakowanie jest bardzo schludne i mocne. Wieczko zdobią “mózgo-żarówki”, które od razu wskazują nam, że do gry będziemy musieli używać naszych szarych komórek. W środku opakowania znajdziemy już tradycyjnie dla gier Naszej Księgarni kartę megamocy, którą możemy wykorzystać do różnych rozgrywek.

Gra słów 6 1024x685 Recenzja #300 Gra Słów

Sercem Gry Słów są karty. Opakowanie mieści ich aż 92! Wszystkie są prosto zilustrowane, a każdą zdobi jeden schematyczny obrazek. Karty są dość duże, symbole oczywiste, więc w grę spokojnie będą mogli też zagrać młodsi lub sporo starsi gracze.

Gra słów 11 1024x685 Recenzja #300 Gra Słów

W pudełku znajdziemy również 4 żetony, które pozwolą nam na losowanie kart. Żetony mogłyby być odrobinę grubsze, wydrukowano je na cienkiej tekturce.

Gra słów 8 1024x685 Recenzja #300 Gra Słów

Zasady gry

Gra słów to gra kooperacyjna składająca się z 3 faz. Rozgrywkę rozpoczynamy oczywiście od przygotowania. Tasujemy wszystkie karty, a następnie tworzymy dwa stosy po 20 obrazków. Resztę kart odkładamy do pudełka, będą nam potrzebne w kolejnym etapie gry. Z jednego stosu, który pozostał na stole odkrywamy 4 karty w rzędzie (będą to nasze “karty zadań”). Z drugiego rozkładamy 20 kart obrazkami do góry (będą to nasze “karty skojarzeń”). Obok kart kładziemy 4 żetony. Gracz rozpoczynający losuje żeton i sprawdza cyfrę, która odpowiada jednej z kart zadań. Teraz musi wskazać pozostałym graczom 1 kartę skojarzeń. Ich zadaniem jest odgadnięcie na jego podstawie, który obrazek został wylosowany. Gracze mogą rozmawiać i wymieniać się spostrzeżeniami podczas gry. Gra polega na współpracy, więc każdy pomysł jest cenny. Jeśli graczom udało się wskazać właściwą kartę, zdobywają obie: i kartę zadania i odpowiadającą jej kartę skojarzeń. Zdobyte karty należy położyć na dwa stosy, uwaga: porządek odkładania kart ma znaczenie w dalszej grze! Faza pierwszy gry kończy się, gdy na stole zostanie 1 para.

Gra słów 13 1024x532 Recenzja #300 Gra Słów

Czas na drugą fazę gry, czyli opowiadanie. Rozkładamy zdobyte karty na stole (zadań obrazkiem do dołu, skojarzeń – do góry). Odliczamy z odłożonych kart, tyle obrazków ile mamy par i rozdajemy je graczom. Nie pokazujemy graczom naszych wylosowanych kart! Następnie gracze kolejno wybierają 1 swoją kartę i dopasowują ją do widocznej na stole, jednocześnie łącząc je opowiadaniem. Faza kończy się, kiedy wszyscy gracze pozbędą się kart. Na stole będą znajdowały się teraz 3 rzędy kart.

Gra słów 1 1024x685 Recenzja #300 Gra Słów

Czas na 3 fazę gry, czyli pamięć. Odkładamy do pudełka środkowy rząd kart (skojarzeń). Naszym zadaniem jest teraz odgadnięcie obrazków zadań na podstawie kart dołożonych w 2 fazie. Każda odkryta karta daje nam 1 punkt zwycięstwa.

Gra słów 3 1024x685 Recenzja #300 Gra Słów

Recenzja

Gra Słów pozytywnie mnie zaskoczyła. Zabawa okazała się wspaniała! Prosty pomysł na skojarzenia obrazków okazał się naprawdę trafiony. Poziom trudności zwiększa się wraz z czasem gry. Na początku pierwszej rundy, kiedy mamy dostępną dużą ilość obrazków do skojarzeń dość łatwo znaleźć pasującą parę. Później robi się coraz trudniej, a skojarzenia stają się coraz dalsze, co utrudnia grę, ale równocześnie ją ubarwia. Przypomina mi to trochę grę w Dixit, gdzie musimy się zastanawiać, co autor miał na myśli, z tym że tutaj gramy wszyscy na jedno konto.

Gra słów 10 1024x685 Recenzja #300 Gra Słów

Myślę, że Gra Słów może z powodzeniem służyć jako gra integracyjna na różnorodnych wyjazdach, obozach i koloniach. Nie ma tutaj przegranych, wszyscy muszą współpracować. Jednocześnie zasady są na tyle proste, że nawet osoby niegrające w planszówki świetnie sobie poradzą.

gra słów 1024x685 Recenzja #300 Gra Słów

Gra nadaje się również świetnie do zagrania z seniorami. Obrazki są schematyczne i duże, starsze osoby nie będą miały problemu z grafiką. Dodatkowo Gra Słów poćwiczy ich pamięć i zintegruje z młodszym pokoleniem.

Gra słów 12 1024x685 Recenzja #300 Gra Słów

Pojedyncza partia gry zajmuje około 20 minut, chociaż im większe grono, tym czas rozgrywki się wydłuża. Przy większej ilości osób, gracze więcej dyskutują na temat skojarzeń i podjęcie wspólnej decyzji może trochę potrwać. Jednocześnie trudność gry wtedy maleje, szczególnie w 3 fazie, gdzie przeważnie zawsze ktoś pamięta kartę przeznaczoną do odgadnięcia.

Gra słów 14 1024x685 Recenzja #300 Gra Słów

Wiek graczy (6 lat) został dobrze oznaczony przez Wydawcę, moja 6 – latka świetnie dawała sobie z grą radę, chociaż jej skojarzenia były raczej mało oczywiste do odgadnięcia (na przykład dobrała parę tort – rower, twierdząc, że po jedzeniu ma ochotę trochę poćwiczyć).

Gra słów 9 1024x685 Recenzja #300 Gra Słów

Gra Słów jest niesamowicie regrywalna, przy prawie 100 kartach każda rozgrywka jest inna, jednocześnie grając z różnymi graczami, nawet do takiego samego układu kart każdy będzie miał inne skojarzenia.

Podsumowanie

Jeśli nie lubicie rywalizacji i wolicie spokojną współpracę i główkowanie to Gra Słów będzie świetnym wyborem. Sprawdzi się zarówno w nowych grupach, które się dopiero poznają, jak i w towarzystwie dobrych przyjaciół. Zabawa jest dynamiczna, szybka i zabawna – niektóre skojarzenia mogą wywołać  prawdziwe salwy śmiechu. Gra Słów sprawdzi się również jako pozycja rodzinna i pomoże w rozwijaniu wyobraźni i abstrakcyjnego myślenia u dzieci. Niewielkie rozmiary opakowania umożliwiają zabranie gry praktycznie wszędzie. Polecamy!


Mocne strony:

  • niewielkie pudełko,
  • uczy współpracy,
  • ćwiczy pamięć,
  • proste zasady.

Słabe strony:

  • minimalistyczna grafika nie każdemu przypadnie do gustu.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do polubienia nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Nasza Księgarnia. Bardzo dziękujemy!

nasza księgarnia 1024x929 Recenzja #300 Gra Słów

1 thought on “Recenzja #300 Gra Słów”

  1. Super gra trenująca kreatywność. Ostatnio miałem okazję zagrać w grę, w której rzucało się kośćmi, a z obrazków, które wylosowaliśmy układaliśmy historie. Przednia zabawa!

Dodaj komentarz