Recenzje

Recenzja #275 Mistrz Baśni i Jagodowy las – gry fabularne dla dzieci

Chyba każdy z nas marzył w dzieciństwie, aby stać się dzielnym bohaterem czy bohaterką, którzy będą przemierzali świat, przeżywając niesamowite przygody. Teraz marzenia można urzeczywistnić i razem z dziećmi wykreować fantastyczną krainę, w której mieszkają najprzeróżniejsze magiczne stwory, a czary są na porządku dziennym. Jako Mistrzowie Baśni możecie dać dzieciom to, co najcenniejsze – Wasz czas i podróż w krainę wyobraźni.


Drzwi do świata wyobraźni…

Mistrz Baśni i Jagodowy Las to gry fabularne, inaczej RPG (role –playing games). Prowadzący opisuje świat gry na podstawie podręcznika. Na jego podstawie opowiada o tym co spotyka bohaterów i kreuje rzeczywistość. Gracze natomiast wymyślają własne postacie, przypisują im różne cechy, opowiadają o nich, wyposażają w ekwipunek i rozwijają ich umiejętności. Każda sesja gry jest wyjątkowa. Nie ma dwóch identycznych gier, tak jak nie ma takich samych bohaterów. W zależności od Narratora i Graczy, każdy scenariusz może wyglądać inaczej.

Ze wstępu Mistrza Baśni: „Wspólne przeżywanie przygód w Krainie Bohaterów to doskonały plan na spędzenie rodzinnego wieczoru. Choć nasza gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-10 lat, to i ci troszkę starsi znajdą tu coś dla siebie. Prowadzącym, czyli tytułowym Mistrzem Baśni, może zostać każdy, kto ma pomysł na ciekawą przygodę i chęć prowadzenia. Może nim zostać mama, tata, wujek, siostra, kolega z podwórka czy pani pedagog. Przeczytaj podręcznik, zbierz drużynę i ruszaj ku przygodzie!”

Autor gry: Marcin Kubiesa

Sugerowany wiek: 5+

Liczba stron: 172

Ze wstępu Jagodowego Lasu: „To gra fabularna pozwalająca dorosłym na poprowadzenie dzieciom przygód, w których czasie wcielą się one w role pomocnych krasnoludków – Strażników, mieszkających w Jagodowym Lesie. Gra pozbawiona jest twardej przemocy i pod opieką dorosłych mogą w niej uczestniczyć dzieci nawet od 3 roku życia.”

Autor gry: Kamila Zalewska-Firus

Sugerowany wiek: 4+

Liczba stron: 112

Czy gry RPG są dla mnie i dla moich dzieci?

TAK! Każdy może zacząć zabawę z grami fabularnymi! Wystarczy podręcznik, kilka kartek, zestaw kości sześciennych i kredki.


Przegląd elementów gry

Pierwsze co rzuca się w oczy to świetne wykonanie! Podręczniki są po prostu przepiękne. Zostały wydrukowane na grubym papierze i na półce świetnie się prezentują. Każdy z nich zawiera elementy wprowadzające do danego świata gry. Ale uwaga, to nie są tylko suche informacje! W każdej książce znajdziecie przepiękne ilustracje, które można pokolorować według własnego uznania. Obrazków jest naprawdę mnóstwo i świetnie obrazują świat gry.

Zamek Bohaterów (Mistrz Baśni)

Nasza wersja Mistrza Baśni to edycja rozszerzona ze wspaniałymi dodatkami. Wrażenie robią 4 zestawy kolorowych kości sześciennych. Wszystkie są świetnej jakości i oznaczają różne testy w grze. Dzieci uwielbiają nimi przerzucać i sprawdzać wyniki podjętych działań. Mistrz Baśni również dostaje swój zestaw – Kości Złośliwości, które przerzuca w starciach z różnymi stworami. Warto wspomnieć, że w grze nie ma przemocy. Walczymy ze stworami, starając się z nimi… zaprzyjaźnić, Wykorzystujemy do tego nasze zdolności, na przykład umiejętność śpiewania, rysowania, tańca, czy po prostu… szczery uśmiech.

Zestaw Kości (Mistrz Baśni)

Kolejnym dodatkowym elementem w grze są monety szczęścia. Oczywiście do zabawy możemy wykorzystać żetony, klocki, lub papierowe znaczniki, ale muszę przyznać, że monety z edycji rozszerzonej pasują do gry idealnie. A ile dają dzieciom radości, gdy uda im się je zdobyć! Wszystkie można zapakować do schludnego, płóciennego  woreczka z logo gry.

Monety Szczęścia (Mistrz Baśni)

Do rozszerzonej wersji gry dołączono również ogromną liczbę kart przedmiotów i czarów. Dzięki nim mamy kolejne pomysły na zadania dla naszych graczy, a także możliwość urządzenia im… sklepu. Tekst na kartach jest czytelny i dzieci uczące się czytać mogą samodzielnie próbować go odczytać.

Karty przedmiotów i Czarów (Mistrz Baśni)

Arkusze bohaterów są dobrze skomponowane i zawierają wszystkie niezbędne dla gracza informacje. Znajdziemy na nich również miejsce na rysunek z podobizną naszego bohatera, a na odwrocie… miejsce na plan własnego zamkowego pokoju!


Zasady gry

Jak grać w gry fabularne z dziećmi? Przede wszystkim należy przeczytać najpierw zasady. Tak jak rozgrywka w gry planszowe wymaga zapoznania się z instrukcją, tak w przypadku RPG narrator musi wiedzieć jakie reguły panują w przedstawianym przez niego świecie. Nie bójcie się popełniać błędów i dostosowywać zasad do swoich graczy. Bawcie się razem z nimi, snucie opowieści również jest świetną przygodą!

Grę z dziećmi należy zacząć od zabawy w tworzenie bohaterów. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ postaci, które teraz stworzycie, będą wam towarzyszyć podczas całej gry. Podążajcie za zainteresowaniami dziecka, za tym, co lubi i w czym czuje się dobre. W Mistrzu Baśni znajdziecie obrazki i informacje o różnych „zawodach” na które możecie się zdecydować. Tylko od gracza zależy, czy zostanie dzielnym rycerzem,  czarodziejem, opiekunem lasu czy podróżnikiem. Swojej postaci należy nadać również imię (lub nazwać je swoim). Każdy bohater posiada również trzy cechy: Umysł, Siłę i Zręczność. Symbolizują je w grze kości w określonych kolorach (odpowiednio: niebieski, czerwony i zielony).

Kim będziesz? (Mistrz Baśni)

Dodatkowo bohaterowie posiadają różne zdolności. Pomagają one w zaprzyjaźnianiu się z różnymi stworzeniami w grze. Każda zdolność na początku ma wartość jednej kostki. Podczas testu zaprzyjaźniania sumujemy kostki cech z kostkami zdolności. Na przykład, jeśli bohater posiada jedną kostkę Poczęstunku i dwie kości Umysłu, to podczas testu zaprzyjaźniania rzuca w sumie trzema kostkami. Narrator w tym czasie rzuca kośćmi Złośliwości.

Kości Złośliwości (Mistrz Baśni)

W Jagodowym Lesie mamy mniejszą dowolność wyboru cech naszego bohatera. O tym, jak będzie wyglądała nasza postać i czym będzie się zajmowała, zadecydują rzuty kostką. Dla mniej doświadczonych i młodszych graczy taka forma stworzenia postaci może okazać się łatwiejsza. Strażnicy (pomocnicy Krasnoludków w których będą się wcielać gracze) różnią się cechami wyglądu i zdolnościami. Każdy z nich będzie wyjątkowy!

Domek Strażnika (Jagodowy Las)

W grach bohaterowie mogą sobie pomagać. Jeśli graczowi nie wyjdzie jakiś rzut kośćmi, towarzysze mogą go wspomóc. Przykładowo, jeśli komuś nie uda się przeskoczyć przepaści, inny gracz może rzucić mu linę, czy podać rękę.

Mapa na okładce (Jagodowy Las)

Narrator stara się naprowadzić dzieci na możliwe rozwiązania, jednocześnie nie podając gotowych odpowiedzi. To dzieci mają tutaj myśleć i starać się wyszukać najlepsze rozwiązanie danego problemu. Właśnie dlatego fabularne gry są edukacyjnymi pozycjami, pozwalają dziecku zastanowić się nad wyjściem z różnych sytuacji. Dodatkowo w scenariuszach można odnaleźć wiele wątków przekazujących dzieciom wiedzę w przyjazny sposób. Przykładowo: grając w Jagodowy Las najmłodsi dowiedzą się jak dbać o leśne i domowe zwierzęta, dlaczego nie wolno karmić ptaków chlebem, psów czekoladą, a kotów mlekiem.

Przygody i rozgrywka (Jagodowy Las)

W Mistrzu Baśni znajdziecie 4 obszerne i gotowe scenariusze. Zapewnią one godziny świetnej zabawy i umożliwią poznanie świata gry. Po ich przejściu możecie dalej tworzyć własne przygody, ułatwi wam to dołączony generator misji, który jest po prostu skarbnicą pomysłów. Jeśli nie chcecie tworzyć sami nowych zadań, możecie dokupić gotowe scenariusze. W Podręczniku znajduje się również Bestiariusz, gdzie można znaleźć najprzeróżniejsze stwory i ich opisy oraz przegląd wierzchowców, na których mogą przemierzać świat wasi gracze. Możecie stworzyć również własną mapę wraz ze świetnym generatorem.

Wierzchowce (Mistrz Baśni)

W Jagodowym Lesie również znajdziecie gotowe scenariusze, które możecie wykorzystać w sesjach. Jako dzielni Strażnicy – pomocnicy Krasnoludków gracze będą pomagać zwierzętom, przygotowywać zapasy na zimę i dbać o las. W tej grze znajdziecie mniej magicznych stworzeń, rozgrywka jest spokojniejsza i z pewnością poradzą z nią sobie już najmłodsi gracze.

w Jagodowym Lesie…

Recenzja

Nie ma lepszej recenzji, niż codzienne pytanie dzieci, czy zagramy w ICH grę. Tak, gra, w której dzieci mają wpływ na to, jak potoczy się akcja, w której mogą kreować własnych bohaterów, rysować mapy, wnętrza stała się po prostu ICH grą. To one tu rządzą i widać, że taka forma rozgrywki bardzo im się podoba. Mogę śmiało przyznać, że z Mistrzem Baśni spędziłyśmy wiele godzin, a wiele jeszcze przed nami.

Tworzenie postaci

Również gra w Jagodowy Las sprawiła nam mnóstwo przyjemności. Gra ma fantastyczny klimat i dużą wartość edukacyjną. Świetnie sprawdzi się w zabawie z młodszymi graczami i uwrażliwi ich na potrzeby innych. Nie ma w niej przemocy, jest natomiast mnóstwo empatii i współpracy.

Rysowanie mapy

W podręcznikach Mistrz Baśni i Jagodowy Las znajdziemy gotowe scenariusze zabawy, a przejście każdego z nich zajmie nam około 1-2 godzin. Oczywiście wszystko zależy od nas, możemy scenariusz skrócić, a możemy go dodatkowo wydłużać o kolejne zadania. Przeprowadzenie rozgrywki zależy od drużyny i jej pomysłów. W świecie gier fabularnych nie ma ścisłej instrukcji, trzeba się nastawić na sporą elastyczność i dostosować się do swoich graczy.

Którędy do zamku?

Podczas zabawy rozwijają się nie tylko postaci bohaterów, ale również sam narrator, który uczy się swojej drużyny i coraz bardziej wciąga się w opowieść. Nie martwcie się, jeżeli uważacie, że nie umiecie opowiadać, albo, że nie macie wyobraźni. Dzieciaki na pewno Wam pomogą i historię poprowadzicie wspólnie. Wystarczy tylko się odważyć i zacząć mówić, reszta przyjdzie sama. Podręczniki są prawdziwą kopalnią pomysłów, oprócz gotowych scenariuszy znajdziecie tu mnóstwo pomysłów, na kolejne przygody dla waszych graczy. Gra oferuje niezliczone możliwości zabawy. Jednego dnia możecie ratować księżniczkę, innego dekorować wasze pokoje w Zamku, a jeszcze innego tresować waszego wierzchowca czy pupila.

W gry fabularne można grać zarówno w domu, jak i w terenie, czy w samochodzie. Można grać bez rekwizytów, a można przygotować specjalne przedmioty, które lepiej wprowadzą was w klimat gry. To Wy tu rządzicie, Wy tworzycie świat i to od Was zależy, jak on będzie wyglądał. Ja w grach RPG uwielbiam możliwość przemycania dzieciom wiedzy. W sprytny sposób można poćwiczyć czytanie, dając dziecku list od czarownika, czy królowej z zadaniem, albo wprowadzić zagadki, w których należy coś policzyć. Właściwie każdy rodzaj wiedzy, można wpleść w grę, a dzieci chętnie wykonają wszystkie zadania.

Tworzenie mapy

Gra świetnie sprawdza się w zabawie z rodzeństwem, u dzieci, które mają problem ze współpracą z innymi oraz u takich, które nie potrafią przegrywać. Tutaj wszyscy tworzą drużynę i grają razem. Nie ma lepszych i silniejszych od innych, każdy jest wyjątkowy i pomysły każdego są doceniane. Gra może podnieść poczucie własnej wartości dziecka i rozwijać umiejętności werbalne. Dziecko poczuje się z siebie dumne, jeżeli wpadnie na pomysł jak zaprzyjaźnić się ze smokiem, czy jak uratować małego jednorożca.

Czy można przeprowadzić sesję gry dla jednego dziecka? Tak, ale wtedy należy stworzyć mu wymyślonego kompana, który będzie wspierał go w podróży i pokonywaniu zadań. Oczywiście jest to do zrobienia, ale myślę, że w grę najprzyjemniej gra się drużynowo.  

Mistrz Baśni czy Jagodowy Las?

Obie! Każda z nich wprowadzi w świat niesamowitych przygód i da tysiące pomysłów na świetną zabawę w świecie wyobraźni!


Mocne strony gier fabularnych:

  • uczą podejmowania decyzji,
  • uczą współpracy w grupie,
  • rozwijają różne umiejętności,
  • umożliwiają wiele godzin świetnej zabawy,
  • rozwijają wyobraźnie.

Słabe strony gier fabularnych:

  • wymagają zaangażowania osoby dorosłej do prowadzenia narracji.

Przydatne linki:

Podręcznik Mistrz Baśni kupisz tutaj

Podręcznik Jagodowy Las kupisz tutaj


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *