Recenzja #247 Smok Wawelski
Smok Wawelski jest najprawdopodobniej najbardziej znanym mitycznym stworem w Polsce. Nie ma dziecka ani dorosłego, którzy by o nim nie słyszeli. Jego legenda, przekształcana tysiące razy w różnych opowieściach może nabrać teraz zupełnie innego wymiaru… a wszystko dzięki grze planszowej.
Informacje o grze
Autor gry: Łukasz M. Pogoda
Ilustracje: Maja Barska
Wydawnictwo: Granna
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 15 minut
Wiek: 4+
Mechaniki w grze: Dice Rolling
„Smok Wawelski prześladuje gród Króla Kraka. Wielu dzielnych mężów oraz bohaterskich rycerzy stara się przegnać siejącą postrach bestię. Na takiego potwora potrzebny jest sprytny plan. Szewczyk Skuba właśnie na taki wpadł. Pomóżcie pomysłowemu rzemieślnikowi w realizacji jego planu.”
Jak przekonać dzieci do nauki historii? Najlepiej poprzez zabawę! Seria gier Legendy Polskie, w przyjemny sposób przekazuje wiedzę dotyczącą najbardziej znanych polskich legend. Dzieci świetnie się bawią, a przy okazji chłoną wiedzę, którą z pewnością zapamiętają na długo. Bardzo podoba mi się pomysł wykorzystania naszej rodzinnej kultury do stworzenia gier dla najmłodszych! Smok Wawelski jest propozycją przeznaczoną dla najmłodszych graczy, już nawet 4-letnich! Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do zapoznania się z recenzją!
Przegląd elementów gry
Pudełko z grą jest średnich rozmiarów, a skrywa w sobie naprawdę ciekawe elementy… Największe wrażenie robi zielony smok, który po złożeniu zajmuje całkiem sporo miejsca. Na szczęście nie trzeba go składać po każdym użyciu, wystarczy go rozłożyć na dwie części i schować do pudełka. Smok jest wykonany z grubej tektury, elementy są do siebie dobrze dopasowane – zwierz się nie „rozpada” tylko stoi stabilnie na stole.
Oprócz legendarnego gada w pudełku znajdziemy między innymi figurki rycerzy oraz „zwierząt” wypełnionych siarką. Wszystkie obrazki są dopracowane i kolorowe, wydrukowane na grubej tekturze, więc nie powinny ulec szybko zniszczeniu nawet przy intensywnej zabawie najmłodszych. Dziewczynom bardzo spodobały się te figurki i zaczęły im nawet wymyślać imiona i cechy charakteru…
Kolejnym elementem gry jest starannie wykonana kostka, z nadrukowanymi kolorowymi kropkami. To dzięki niej będziemy wiedzieć jakie akcje możemy w danej chwili wykonać w grze.
Gra zawiera również jasno napisaną instrukcję, w której znajdziemy dokładny opis złożenia naszego smoka, wyjaśnienie zasad gry oraz skrócony tekst tytułowej legendy.
Zasady gry
Przed rozpoczęciem rozgrywki, należy oczywiście złożyć smoka. Kiedy zwierz jest już gotowy, umieszczamy na jego ogonie dzielnych rycerzy. Należy ustawić ich tak, aby miejsce, na którym stanie dana postać różniło się kolorem od jej zbroi. Oznacza to, że na przykład czerwonego rycerza nie możemy ustawić na czerwonym polu.
Figurki zwierzątek rozkładamy na stole obok smoka, tak aby były widoczne dla wszystkich graczy. Teraz można zacząć zabawę i kombinacje jakby tu pokonać smoka, tak by się przechylił i napił wody z Wisły.
Gracz rozpoczynający rzuca kostką i dokonuje wyboru, czy zdejmie ze smoka jednego z rycerzy, czy dołoży mu do paszczy jakieś zwierzę. Jeśli wybrał karmienie, musi wybrać zwierzaka oznaczonego wylosowanym kolorem. Jeśli rycerza, to może zdecydować, czy wybiera tego w zbroi pasującej do kostki, czy tego, którego miejsce jest oznaczone tym właśnie kolorem. W jednym rzucie ma się aż 3 możliwości wyboru. Dzieci zwykle wybierają karmienie, jeśli tylko jest dostępny zwierzak zaznaczony właściwą barwą. Jeśli nie mamy już możliwości wykonać ruchu… możemy zrobić, co chcemy. Albo dołożyć dowolne zwierzę, albo zabrać któregoś z pozostałych rycerzy.
Recenzja
Smok Wawelski to dobra gra, żeby zainteresować maluchy polskimi legendami. Tytułowy Smok jest pięknie wykonany i na pewno spodoba się dzieciom. Tak samo figurki rycerzy i zwierząt budzą zachwyt i dzieci nie mogą się oprzeć przed ustawianiem ich na smoku albo… w jego paszczy. Gra ma bardzo proste zasady, chociaż nie są one zbyt intuicyjne. Dzieci nie bardzo rozumieją, dlaczego mają nie ustawiać rycerzy w miejsca oznaczone ich kolorami. Przecież zielony rycerz powinien stać na zielonym polu, to nielogiczne, żeby ustawić go akurat wszędzie indziej i dlaczego obojętnie gdzie? Tak samo akcja, że się robi co chce, kiedy nie ma możliwości dodania zwierzęcia albo zdjęcia rycerza. To po co rzucać kością, nie można od razu robić tego, co się chce?
Dodatkowo gra przebiega trochę zbyt szybko. Przy pełnym składzie, wystarczy, że każdy dwa razy rzuci kostką i właściwie to już koniec rozgrywki. Zwierząt i rycerzy jest na tyle mało, że gra kończy się błyskawicznie. Niby to dobra cecha w grach dla najmłodszych, ale dzieci czują, że pokonały smoka ze zbyt dużą łatwością. Szkoda, że w grze nie ma wariantu kooperacyjnego tak aby smoka móc pokonać razem. Zwykle podczas zabawy od razu było wiadomo kto wygra. Jeśli paszcza była pełna, a zostawał jeden rycerz, smok się wywracał.
Plusem gry jest możliwość ćwiczenia małej motoryki. Dokładnie zwierzątek do paszczy smoka i zdejmowanie rycerzy z ogona jedną ręką to doskonały trening zręcznościowy dla dzieci. Szkoda, że w grze nie wprowadzono wątku szewczyka Skuby, chociażby jako dodatkowej figurki, która miałaby w grze jakąś funkcję, utrudniającą chociaż trochę grę.
Niestety muszę przyznać, że Smok Wawelski to moja najmniej ulubiona pozycja z serii Legendy Polskie. Po doskonałym Królu Popielu oczekiwałam od tej gry czegoś więcej. Jest to ciekawa pozycja, żeby zagrać z najmłodszymi, ale zamiast całej rozgrywki ważniejsze są tutaj: smok, zwierzątka i rycerze. Na dobrą sprawę grę można wykorzystać po prostu jako zabawkę i odpuścić sobie dokładanie i zdejmowanie rycerzy i zwierząt według wskazań kości.
Podsumowanie
Smok Wawelski jest bardzo prostą grą przeznaczoną dla najmłodszych dzieci. Najlepiej sprawdzi się jako gra – zabawka dla przedszkolaków w wieku 4 – 6 lat. Jeśli szukacie pozycji, która jest oryginalna i pięknie wykonana, a dodatkowo zawiera aspekt edukacyjny – gra na pewno wam się spodoba. Jeśli jednak myślicie, o czymś bardziej angażującym co zajmie dzieci na dłużej, poszukajcie czegoś innego.
Mocne strony:
- przepiękny smok,
- świetne wprowadzenie do legend polskich,
- gra pomaga ćwiczyć małą motorykę.
Słabe strony:
- bardzo szybki czas gry, nawet dla najmłodszych,
- brak szewczyka Skuby, obok Smoka najważniejszej postaci w legendzie.
Przydatne linki:
Profil gry w serwisie Board Game Geek