Recenzje

Recenzja #584 Metro Domino New York

Metro Domino New York to nowa wariacja na temat domino – gry, o której słyszał każdy, wynalezionej ponad 900 lat temu w Chinach! Czy domino może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Właśnie, że tak, gdyż tym razem posłuży nam do zbudowania… metra. Jesteście gotowi podjąć wyzwanie?


Informacje o grze

Wydawnictwo gry Metro Domino New York: Tactic

Liczba graczy: 2-4

Czas gry: 20 minut

Wiek: 10+Przegląd elementów

Metro Domino New York zajmuje dość sporej wielkości, ciężkie pudełko. Szczerze mówiąc, zaskoczył mnie jego ciężar! Wszystko stało się jednak jasne, kiedy otworzyłam wieczko i ujrzałam… wagon metra. W tym ślicznie wykonanym kartonowym modelu znalazłam natomiast świetnej jakości płytki domina. Łał! Jeszcze nigdy nie widziałam tak ślicznych płytek! Wykonane są naprawdę cudownie i mogą posłużyć nam nie tylko do gry w metro, ale również do wszystkich innych wariacji na temat domina. Płytki bardzo przyjemnie trzyma się w dłoniach, przypominają mi one nieco kafelki z Azula. Są chłodne i miłe w dotyku.

Kolejnym elementem grą są plansze przedstawiające różne stacje metra w Nowym Yorku. Każda z planszy jest inna i każda ma inne reguły dokładania płytek. Plansze wydrukowano na grubej tekturze, a symbole są czytelne i łatwe do zrozumienia.

W pudełku znajdziemy również żetony graczy, którymi będą oznaczać swoje tunele, żetony aktywnych linii metra oraz żetony dzięki, którym będzie można wykonać dodatkowy ruch. Wszystkie są ładnie i starannie wykonane.

Instrukcja dołączona do gry to dość pokaźnych rozmiarów książeczka, jednak zawiera ona instrukcje w kilku językach. Sama rozgrywka jest niezależna językowo i ma bardzo proste zasady. W grę można spokojnie zagrać w międzynarodowym gronie, domino kojarzą chyba wszyscy, a dzięki instrukcji każdy może szybko sam zapoznać się z zasadami rozgrywki.


Zarys Rozgrywki

W grze Metro Domino New York zadaniem graczy jest utworzenie jak największej przewagi w liczbie zarządzanych stacji metra. Aby zostać właścicielem stacji metra, trzeba utworzyć nową linię zgodnie z regułą na planszy wcześniejszej stacji. Reguły określają zwykle liczbę płytek, które należy dołożyć lub wykluczają z układania określone wartości, na przykład mniejsze od 3. Kiedy zakończy się układanie jakiejś linii, gracz, któremu udało się to dokonać, dobiera kolejną stację metra i kładzie na niej swój znacznik. Gra kończy się, kiedy któryś z graczy nie będzie miał na ręce żadnych płytek.


Recenzja

Metro Domino New York to świetnie prezentująca się gra planszowa. Na moich współgraczach szczególne wrażenie zrobił wagon metra wypełniony ślicznymi płytkami. Wagon jest dobrze wkomponowany w pudełko, dzięki czemu wszystko pasuje do siebie idealnie.

Gra ma bardzo proste zasady i można wytłumaczyć je dosłownie w minutę. Rozgrywka jest płynna, gracze nie zastanawiają się zbyt długo nad swoimi ruchami. Gra wymaga nieco strategii, gdyż trzeba kombinować, jak zamknąć daną linię. Czasem trzeba podjąć ryzyko, czy dołożyć przedostatnią płytkę i narazić się na zamknięcie linii przez któregoś z graczy, który będzie dzięki temu mógł położyć swój żeton na nowej stacji metra.

Dla dorosłych graczy gra może okazać się nieco zbyt prosta, dlatego myślę, że to idealna gra do zabawy całą rodziną. Wnuki spokojnie pograją w nią z dziadkami, którzy z pewnym sentymentem pobawią się znajomymi płytkami.

Podoba mi się układanie domino w linie metra, to gracze decydują o ich kształcie, ukończona gra świetnie prezentuje się więc na stole. Zdradzę Wam również pewien sekret. Płytki IDEALNIE dają się ustawiać pionowo, możecie więc dzięki nim pobawić się również w ustawienie konstrukcji do zburzenia…


Podsumowanie

Metro Domino New York to udana wariacja na temat domina. Tworzenie stacji metra nie jest zbyt wymagające, ale bardzo przyjemne. Gra świetnie sprawdzi się jako rodzinna pozycja, a piękny zestaw płytek może posłużyć również do spróbowania swoich sił w inne gry wykorzystujące domino. Polecam, jeśli lubicie klasyczne gry w w nowych odsłonach, Metro Domino New York to bardzo fajna gra! (Oprócz wersji New York w sklepach znajdziecie również Domino Londyn i Paryż).


Mocne Strony:

  • przepięknie wykonane płytki domino,
  • dobrej jakości planszetki stacji oraz świetny wagonik do przechowywania płytek,
  • proste zasady gry,
  • ciekawa odsłona klasycznej gry.

Słabe Strony:

  • niektóre rozgrywki kończyły się wyjątkowo szybko.

Przydatne linki:

Grę najtaniej kupisz tutaj

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba Ci się nasz serwis, to zachęcamy do obserwowania nas na facebooku.


Grę do recenzji przekazało wydawnictwo Tactic. Bardzo dziękujemy!

Natalia Jagiełło

Od dziecka bardzo lubiłam grać w gry planszowe. Grałam z rodzicami i przyjaciółmi, w domu i szkole. Moje pierwsze gry, do których do dzisiaj mam spory sentyment to: Rummikub i Kaleidos. Z wiekiem gry poszły na jakiś czas w odstawkę, ale pasja wróciła z wielką mocą, kiedy zostałam mamą. Anastazja i Zojka pomogły mi na nowo odkryć miłość do gier planszowych, a nasza kolekcja stale się powiększa. Bardzo lubimy grać w gry familijne i edukacyjne, nasze ulubione pozycje to Pędzące Żółwie, Śpiące Królewny i Kakao. Bardzo lubię wykorzystywać gry w edukacji domowej córek, uczę je czytać i liczyć właśnie dzięki grom, które zabieramy ze sobą dosłownie wszędzie. Wieczorami lubię pograć z mężem i znajomymi w bardziej skomplikowane tytuły, takie jak na przykład Azul czy Brzdęk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *