Recenzje

Recenzja #14 Gra Pomyłek

Gra pomyłek to świetna i mega zabawna gra imprezowa, która sprawdzi się wszędzie i w każdym towarzystwie, a dodatkowo w rewelacyjnie niskiej cenie.

Autor recenzji: Pegzi


Informacje o grze

Autor gry: Bruno Cathala, Ludovic Maublanc

Wydawnictwo: Trefl Joker Line

Liczba graczy: 3-10

Czas gry: 20 minut

Ranking BGG: Ogólny – 7743

Wiek: 10+

Mechaniki w grze: Party Game, Partnerships

Cena gry to około: 12 zł (według serwisu Ceneo.pl)


Krótki opis z pudełka

Czy wiesz, jakie fikcyjne stworzenie zieje ogniem? Myślisz, że to smok? A może…

No właśnie!

Sprawdź się w rozgrywce, w której prawidłowe odpowiedzi nie zawsze są właściwe, a absurdalne gwarantują sukces i dobrą zabawę! Gra pomyłek to gra na każdą okazję: do pubu, w podróż, na imprezę, na wieczór z rodziną i przyjaciółmi.”

Gra Pomyłek


Wykonanie

Po otwarciu pudełka gry ujrzymy karty, a gdzieś tam w szczelinach schowała się instrukcja do gry.

Gra Pomyłek

Troszkę dziwi mnie to puste miejsce, ale widocznie z czegoś to wynika. Kart jest w sumie 54.

Gra Pomyłek

Instrukcja znajduje się na jednym niedużym rozkładanym arkuszu papieru. Przeczytanie jej to zaledwie chwila. Po tej krótkiej chwili możemy przystąpić do pierwszej partii.


Rozgrywka

W Grze Pomyłek jeden z graczy bierze talię kart do ręki w taki sposób, by widzieć rewers kart. Następnie bierze pierwszą kartę z wierzchu stosu, cały czas trzymając stos w ręku, odwraca tę kartę i czyta jedno z sześciu znajdujących się tam pytań. Następnie natychmiast po przeczytaniu danego pytania, odwraca w stronę graczy trzymany stos kart, by gracze zobaczyli rewers karty.

Gra Pomyłek

Na rewersie tym mogą znaleźć się napisy prawda, obrazek bystrzaka lub zielone kółko, które odpowiadać będą prawidłowo udzielanym odpowiedziom na zadane wcześniej pytanie oraz napis fałsz, obrazek gamonia lub czerwony kwadrat, które odpowiadają nieprawidłowo udzielonej odpowiedzi.

Gdy gracze zobaczą rewers, to w tym samym momencie starają się udzielić odpowiedzi na zadane pytanie, muszą albo odpowiedzieć poprawnie, albo skłamać. Skłamać można tylko w ramach określone kategorii, także na zadane pytanie „Jaką oficjalną walutą płacić się w Polsce?”, gracze muszą powiedzieć np. Frank, Euro, Dolar itd. Dodatkowo na kartach możemy znaleźć pytania oznaczone kolorem niebieskim – są to pytania abstrakcyjne, na które nie da się odpowiedzieć. Przykładem takie pytania może być „W jakim naczyniu słuchamy muzyki?” – wtedy gracze muszą krzyknąć absurd albo bzdura.

Gra Pomyłek

Osoba, która jako pierwsza odpowie prawidłowo (prawdą lub fałszem) na zadane pytanie, zdobywa kartę jako punkt (może położyć ją u siebie awersem do góry), natomiast jeśli ktoś się wyrwie do odpowiedzi jako pierwszy, a jednak nie udzieli poprawnej odpowiedzi, to wtedy również otrzymuje taką kartę, ale jako punkt minusowy (może ją położyć rewersem do góry). W ten sposób gracze starają się udzielać odpowiedzi na zadawane pytania i zdobywać kolejne punkty. Gdy jedna osoba zada 5 pytań, to pula kart może zostać przekazana dalej i kolejna osoba wtedy zadaje pytania. Gdy każdy z graczy odczyta po 5 pytań, to wtedy gra się kończy i następuje końcowe podsumowanie wyników. W mniej licznym gronie można grać do skończenia kart, albo zadawać po więcej pytań.

Gra Pomyłek

W grze występuje również wariant drużynowy, w którym gracze dzielą się na drużyny dwuosobowe. Wariant ten dzieli się na 3 tury:

 • W pierwszej turze kolejno każdy gracz ma 30 sekund na udzielenie jak najwięcej odpowiedzi na zadawane pytania. Każda właściwa odpowiedź daje 1 punkt, a niewłaściwa nie powoduje utraty punktów.
 • W drugiej turze każda prawidłowa odpowiedź skutkuje uzyskaniem dwóch punktów, natomiast w przypadku udzielenia błędnej odpowiedzi, runda gracza kończy się.  Tutaj również mamy 30 sekund.
 • W tej turze emocje sięgają zenitu. Każdy gracz zadaje 3 pytania wszystkim graczom. Poprawna odpowiedź to 3 punkty, zła to strata trzech punktów.Gra Pomyłek

Podsumowanie

Jak widać Gra Pomyłek to szybka i śmieszna gra imprezowa. W dodatku egzemplarz tego tytułu możemy otrzymać już w granicach 12 zł. Ja brałbym w ciemno. Za takie niewielką cenę dostajemy kawał dobrej zabawy. Gra jest niezwykle kompaktowa, więc możemy zabrać ją wszędzie, dodatkowo w grze może wziąć udział od 3 osób, do aż 10, także może sprawdzić się w każdym gronie. Co lepsze gra działa doskonale w każdym wariancie osobowym, także skalowalność tego tytułu jest jak najbardziej na plus.

Mechanika występująca w grze jest banalnie prosta, ale właśnie w najprostszych pomysłach często leży epicentrum dobrej zabawy. Tak jest w właśnie w Grze Pomyłek. Nie sądziłem, że gra może dostarczyć tak wiele pozytywnych emocji i rozbawi mnie do łez, a tak było nie raz i nie tylko ja płakałem ze śmiechu. Czasami odpowiedzi na zadane pytania są tak absurdalne, że nie dało się wytrzymać. Jak to każda imprezówka, gra jest totalnie pozbawiona jakiegokolwiek klimatu. To taka prosta przepytywanka z nowymi zasadami. Dodatkowo dzieciaki mogą się z niej wiele nauczyć, chociaż głównie są to pytania z wiedzy ogólnej, lecz czasami zdarzają się pytania trudniejsze.

Gra Pomyłek

Niestety obawiam się o regrywalnośc tego tytułu, 54 karty, a na każdej 6 pytań to w sumie 324 pytania. Po kilku rozgrywkach gracze znają już te pytania na pamięć i często tylko karta prawda lub fałsz jest tą zmienną, która może wpływać na regrywalność. Najgorzej jest z pytaniami absurdalnymi, choć są one dodatkowym smaczkiem w grze i 3 opcją w odpowiedziach, to po kilku rozgrywkach z automatu krzyczymy absurd. Jednak za tą cenę naprawdę warto. Moje wrażenia są bardzo pozytywne i polecam tę grę wszystkim bez wyjątku.


Zalety

 • szybka,
 • tania,
 • kompaktowa,
 • potrafi rozbawić do łez,
 • emocjonująca rozgrywka,
 • można się czegoś nauczyć,
 • wariant drużynowy,

Wady

 • pytań absurdalnych można z czasem się nauczyć,
 • gra premiuje graczy, którzy już brali udział w rozgrywce i znają pytania,
 • zbyt mało pytań,

Gra Pomyłek


Przydatne linki:

Znajdź najtańszą ofertę

*Otwierając okienka kolejnych sklepów na Ceneo sprawiasz, że otrzymujemy drobną bonifikatę, z której utrzymujemy serwer i domenę. Nic cię to nie kosztuje, a dokładasz małą cegiełkę w rozwoju serwisu, który jest całkowicie wolny od reklam.

Link do strony wydawnictwa

Profil gry w serwisie Board Game Geek


Dziękujemy wydawnictwu Trefl Kraków za przekazanie gry do recenzji

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 12 lat, a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zdecydowano się użyć mechanikę kości w unikatowy/niecodzienny sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają miło spędzić czas w gronie najbliższych i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *