Planszowy Express

Planszowy Express #46

Planszowy Express 46

18 listopada 2017 roku

Witamy w kolejnym Planszowym Expressie. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was informacje o:

Zapowiedzi takich gier i dodatków do gier jak: Polis, Kakao: Diamenty, Strażnicy Xobos, Inis, Valhalla i inne. Zobaczcie jakie gry zyskały największą popularność w tym tygodniu.


Polis (wyd. Granna)

Polis to nowa zapowiedź wydawnictwa Granna. Polis jest grą karcianą przeznaczoną dla od 3 do 5 graczy. W trakcie gry będziemy rozwijali swoje greckie miasto poprzez handel kartami i licytację o nie. Przyjdzie nam także burzyć plany przeciwników, a wszystko po to, aby to właśnie nasze miasto przyniosło na koniec gry najwięcej punktów zwycięstwa. Polis jest grą ekonomiczną, a jej główna cecha to negatywna interakcja. W pudełku znajdziemy 6 dwustronnych plansza miast, które posiadają inne cechy na początku gry, co znacząco wpływa na regrywalność tego tytułu i zmusza graczy to dostosowania się do taktyki miasta, którym gra.

Premiera w I połowie 2018 roku


 Kakao: Diamenty (wyd. G3)

Kakao: Diamenty to cztery osobne moduły, którymi wzbogacimy naszą rozgrywkę w podstawową wersję gry Kakao. Znajdziemy tam takie mini rozszerzenia jak: kopalnie klejnotów, drzewo życia, przysługę cesarza oraz nowych pracowników. Wszystkie moduły mogą zostać dodane do gry pojedynczo, a także razem w połączeniu z innymi. Dodatkowo istnieje wariant „Big Game”, gdzie będziemy mogli zagrać w grę podstawową z poprzednim dodatkiem Czekolada oraz Diamentami.

Premiera w 2018 roku (bliżej nieokreślona)


Time of your Life (wyd. Better Games)

YouTube Video Preview

Wyobraź sobie, że masz na swojej półce pudełko z grą, której nie ma nikt inny. Pudełko, w którym znajdują się karty, na których są Twoi przyjaciele i najfajniejsze wydarzenia Twojego życia. Pudełko, które nie jest tylko grą: jest pudełkiem wspomnień, które możesz przeżyć na nowo – ze swoimi przyjaciółmi nad planszą, oraz przyjaciółmi w grze. 

Od teraz nie musisz sobie tego wyobrażać. Mało znane wydawnictwo Better Games postanowiło poprzez kampanię na wspieram.to wydać spersonalizowaną grę „Time of your life”. Dzięki tej grze stworzysz niepowtarzalne dzieło z własnymi grafikami (rysunkami lub zdjęciami) i nazwami jakimi tylko sobie wymarzysz. Dzięki specjalnym elementom takim jak karty i plansze umieścimy na nich dowolne grafiki oraz nazwy. Oczywiście posłużą one również jako elementy niezbędne w mechanice gry.

Poszukujesz ciekawej aktywności na wieczór panieński? Chcesz pokazać przyjaciołom zdjęcia w atrakcyjnej formie? A może w ramach prezentu ślubnego, chcesz podarować Młodej Parze coś absolutnie wyjątkowego, sprawiającego przyjemność i upamiętniającego Waszą znajomość? Gra personalizowana może być świetnym rozwiązaniem.

Link do kampanii na wspieram.to


Strażnicy Xobos (wyd. Imagine Realm)

strażnicy Xobos

Na odległej planecie Xobos żyją istoty pozostawione przez dawną cywilizację, strzegące energii Xobos. Przez tysiące lat Strażnicy wykonywali powierzone im zadanie i kontrolowali źródła, lecz z czasem planeta zaczęła umierać, a pozostali przy życiu Strażnicy rozpoczęli desperacką walkę o kontrolę nad energią, aby ocalić planetę.

Wydawnictwo Imagine Realm nie próżnuje i tuż po wydaniu Wyścigu Odkrywców ponownie ciężko pracują nad kolejnym tytułem, którego nazwa to Strażnicy Xobos. Gra będzie składała się z dwóch faz:

 • faza taktyczna – gracze będą przemieszczali swoich strażników (duże robale) i Quarki (małe robale) po polach planszy. Uczestnicy rozgrywki wykonują swoją kolejkę, a na jej koniec oznaczają się do walki pomiędzy jednostkami. Wtedy też następują przeliczenia na podstawie tego co znajdziemy na głównej planszy i planszetce gracza.
 • faza gospodarcza – podczas jej trwania, gracze będą pobierali należne im kryształy energii oraz niezbędne zasoby. Dzięki nim rozpoczną budowy, stworzą połączenia miedzy strażnikami i zbudują Quarki.

Kampania na wspieram.to mająca na celu ufundowanie wydania tej gry odbędzie się w I kwartale 2018 roku.


Inis (wyd. Portal Games)

Inis, który miał już premierę na świecie, teraz zostanie wydany pod odświeżonym wydaniem wydawnictwa Portal Games. Zmianie jak widać uległa już sama okłada, która prezentuje się znacznie lepiej niż pierwotna wersja. Gra w rankingu BGG zajmuje bardzo wysoką 145  pozycję.

W grze występują takie mechaniki jak: Area Control, Area Movement, Card Drafting, Hand Management, Memory, Modular Board, Tile Placement. Jeśli nie wiesz co te mechaniki oznaczają, to zapraszam do mojego artykułu dotyczącego właśnie mechanik gier planszowych.

Link

Grafiki w grze są bardzo nietypowe, ale według mnie to właśnie nadaje grze unikatowego charakteru, którego nie znajdziemy nigdzie indziej. W grze będziemy eksplorowali kolejne tereny, toczyli na nich walki i budowali nowe budynki. Do tego klimat Celtycki i Irlandzki. Czekam z wypiekami na twarzy.

ini01 layout Najbardziej wyczekiwane gry planszowe Edycja 2017

Premiera: I kwartał 2018 roku


Valhalla (Łukasz Woźniak)

Nadchodzi koniec świata i Ty, jako doświadczony Jarl, stajesz do ostatniej bitwy. Zbierasz wojowników do drużyny, korzystasz z taktyki bitewnej i swojej specjalnej umiejętności Jarla. Tylko zwycięzcy bitwy trafiają do mitycznej Valhalli i tylko jeden Jarl zasłuży na zaszczytne miejsce przy stole z Odynem. To możesz być Ty!

Łukasz Woźniak to znany wszystkim youtuber i mniej znany autor gier planszowych. Tym razem pod jego nazwiskiem pojawi się gra karciana z elementem kościanym ukrywająca się pod nazwą Valhalla. Trzonem w grze będzie zarządzanie kartami wojowników oraz taktyk. Podczas rozgrywki dochodzić będzie także do emocjonujących pojedynków między graczami.

Gra zostanie wydana prawdopodobnie przy pomocy portalu wspieram.to – kampania powinna wystartować już w styczniu 2018 roku. Na stronie Łukasza pojawiają się regularnie nowe informacje dotyczące gry. Jeśli jesteście zainteresowani to koniecznie zajrzyjcie w link poniżej.

Link do strony gry


Gry, które w tym tygodniu zyskały największą popularność

  1. Clans of Caledonia – skok z 591 na 340 miejsce, obecnie 286.

  2. Pandemic Legacy: Sezon 2 – skok z 919 na 583 miejsce, obecnie 512.

  3. Projekt Gaja – skok z 1245 na 846 miejsce, obecnie 758.

  4. Azul – skok z 1452 na 1070 miejsce, obecnie 991.

  5. Rajas of the Ganges – skok z 3236 na 2479 miejsce, obecnie 2324.


Już w listopadzie startuje 28 edycja Pionka – mamy dla was informację prasową o tym konwencie – koniecznie zajrzyjcie.

Pionek 28 Edycja – kliknij tutaj


Szybkie informacje:

 • Wydane zostały takie gry jak: Wsiąść do Pociągu: Francja i Dziki Zachód, Jak to wtedy było?, Obecność: Eksploracja, Splendor: Miasta, Spinderella, Gnaj Robaczku, Keyflower, Miszmasz!, Karty Dżentelmenów: Epizod Czwarty, Dzieci Kontra Rodzice: Bajki, filmy i seriale, Moja droga do przedszkola, Moja rodzina, Polak mały – Quiz.
 • Dolina Alchemików (The Valley of Alchemists) – premiera w maju 2018 roku (Creativemaker LLC).
 • Super Psiaki – premiera w grudniu 2017 roku (Kudu Games).
 • Legendarni Wynalazcy (Legendary Inventors) – premiera w listopadzie 2017 roku (Rebel).
 • Królestwo Królików (Bunny Kingdom) – premiera w listopadzie 2017 roku (Egmont).
 • Pierwsi Marsjanie – premiera 22 listopada 2017 roku (Portal Games).

Przegapiłeś poprzedni Planszowy Express? Nic straconego – kliknij tutaj.


Zapraszam do kolejnego Planszowego Expressu już niebawem, a jeśli chcesz być na bieżąco i wspomóc nas w rozwoju, to polub naszą stronę na Facebooku.

Diceland na FacebookuFacebook Pulub nas

Adrian Gieparda

Drzemiąca we mnie pasja i chęć dzielenia się swoją opinią na temat gier, a także szerzenia tego hobby była tak silna, że stworzyłem własny serwis, który nazwałem Diceland. W nowoczesne gry planszowe gram już od ponad 10 lat (z małą przerwą), a takie tytuły jak Agricola, Troyes, Terraformacja Marsa, czy też Projekt Gaja są dla mnie grami niemalże doskonałymi. Obecnie jestem wielkim fanem wszelkich gier euro, gdzie zastosowano się użyć mechanikę kości w unikatowy sposób. Nie odmówię również partii w ciekawe rodzinne tytuły, które pozwalają w gronie najbliższych miło spędzić czas i oderwać się od zgiełku codziennej rutyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *