Notowanie BGG #16 – Wrzesień 2018

Notowanie BGG 16 Notowanie BGG #16   Wrzesień 2018

Szesnaste notowanie rankingu Board Game Geek – wrześniowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.


Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz częściej pojawiają się nowe tytuły, a jakiś czas temu całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Gloomhaven. Jest to gra typu dungeon-crawler z przebogatą zawartością i jednym z największych pudełek w historii gier planszowych. A jeszcze do niedawna pierwsze miejsce zajmowała gra Pandemic: Legacy, która również stała się prekursorem nowej formy planszówek – posiadających system “Legacy”. To właśnie dzięki temu systemowi planszówki otrzymały ciekawą i często niezwykle wciągającą historię, co niestety bezpośrednio wiąże się z jednorazowością danej produkcji. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec pełnego roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #16: Wrzesień 2018

(zakres analizy: 1 sierpnia 2018 roku – 2 września 2018 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Gloomhaven8,6268,6220,004
2Pandemic Legacy: Sezon 1 8,4998,501-0,002
3Cywilizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,2908,291-0,001
4Terraformacja Marsa8,2108,2050,005
5Zimna Wojna8,1928,195-0,003
6Star Wars: Rebelia8,1658,167-0,002
7Scythe8,1088,1060,002
8Terra Mystica8,0798,083-0,004
9Projekt Gaja8,0738,0600,013
10Great Western Trail8,0548,0540,000
11The 7th Continent8,0188,0130,005
12Zamki Burgundii8,0088,0080,000
137 Cudów Świata: Pojedynek8,0068,007-0,001
14Wojna o Pierścień (Druga Edycja)7,9967,9940,002
15▲1Puerto Rico7,9427,944-0,002
16▼1Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9397,944-0,005
17▲1Viticulture Essential Edition7,9177,918-0,001
18▲1Arkham Horror: Gra Karciana7,9167,9140,002
19▼2Agricola7,9147,918-0,004
20Mage Knight7,9077,9070,000
21Concordia7,8957,8900,005
22▲2Twilight Imperium (Czwarta Edycja)7,8857,8670,018
23▼1Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8817,885-0,004
24▼1Blood Rage7,8717,876-0,005
25▲1Orleans7,8617,8560,005
26▼1Mechs vs. Minions7,8587,864-0,006
27▲1Food Chain Magnate7,8537,8480,005
28▼1Star Wars: Imperium Atakuje7,8407,848-0,008
29Cywilizacja Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,8357,839-0,004
30Uczta dla Odyna7,8347,8310,003
31▲4Brass: Lancashire7,8337,7910,042
32▼1Wysokie Napięcie7,8207,823-0,003
33▼1Pandemic Legacy: Sezon 27,8117,817-0,006
34Kingdom Death: Monster7,8097,8020,007
35▼2Eclipse7,8017,804-0,003
36▲4Spirit Island7,8017,7660,035
37▲2Azul7,7827,7670,015
38▼2Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7817,7810,000
39▼2Robinson Crusoe7,7767,780-0,004
40▼2Le Havre7,7757,778-0,003
41The Voyages of Marco Polo7,7387,740-0,002
42Android: Netrunner7,7337,737-0,004
437 Cudów Świata7,7077,709-0,002
44Keyflower7,7037,7030,000
45▲1Caylus7,6777,680-0,003
46▼1Tajniacy7,6757,684-0,009
47▲4Klany Kaledonii7,6747,6660,008
48Race for the Galaxy7,6717,6710,000
49▼2Eldritch Horror7,6707,674-0,004
50Twilight Imperium (Trzecia Edycja)7,6657,666-0,001
51▲1Rising Sun7,6637,6620,001
52▲1Lords of Waterdeep7,6587,661-0,003
53▼4T.I.M.E Stories7,6567,669-0,013
54▲2Dominant Species7,6567,6530,003
55▼1Pięć Klanów7,6527,655-0,003
56▼1Pola Arle7,6527,655-0,003
57El Grande7,6447,6440,000
58Patchwork7,6337,637-0,004
59Dominion: Intrigue7,6297,630-0,001
60▲1Brzdęk: Nie drażnij smoka!7,6167,617-0,001
61▼1Roll for the Galaxy7,6157,620-0,005
62Battlestar Galactica7,6067,607-0,001
63Mombasa7,6017,6010,000
64▲2Sherlock Holmes Consulting Detective7,5947,5940,000
65▼1Star Wars: X-Wing7,5927,598-0,006
66▲1The Gallerist7,5887,5870,001
67▼2Martwa Zima: Gra Rozdroży7,5867,594-0,008
68Troyes7,5857,5840,001
69Rosyjskie Koleje7,5767,577-0,001
70Tygrys i Eufrat7,5757,576-0,001
71▲3Anarchrony7,5667,5600,006
72▼1Trajan7,5657,5650,000
73▼1Dominion7,5637,564-0,001
74▼1Pandemic7,5597,561-0,002
75Crokinole7,5347,540-0,006
76▲1Kemet7,5327,5310,001
77▼1Santorini7,5287,534-0,006
78Descent: Wędrówki w Mroku (Druga Edycja)7,5207,522-0,002
79Epoka Kamienia7,5137,514-0,001
80Zakazane Gwiazdy7,5087,509-0,001
81▲1Pandemic Iberia7,5037,5010,002
82▼1Alchemicy7,5007,503-0,003
83Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,4977,499-0,002
84Zamki Szalonego Króla Ludwika7,4967,498-0,002
85Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,4907,493-0,003
86The Resistance: Avalon7,4887,489-0,001
87Star Realms7,4867,489-0,003
88▲1Legendary Encounters7,4847,4840,000
89▼1Arcadia Quest7,4807,487-0,007
90▲1Istanbul7,4737,4720,001
91▼1Ora et Labora7,4707,472-0,002
92Wsiąść do Pociągu: Europa7,4607,462-0,002
93Chaos w Starym Świecie7,4557,458-0,003
94▲1Railways of the World7,4537,454-0,001
95▼1Suburbia7,4527,454-0,002
96▲2Yokohama7,4497,4380,011
97▼1Commands & Colors: Ancients7,4467,449-0,003
98▼1Wojna Narodów7,4437,444-0,001
99Grand Austria Hotel7,432NowośćNowość
100Lisboa7,430NowośćNowość
 
Największy wzrost i spadek GR:

Brass: Lancashire (+0,042)

Spirit Island (+0,035)

Twilight Imperium (Czwarta Edycja) (+0,018)

Azul (+0,015)

Projekt Gaja (+0,013)

Yokohama (+0,011)

TIME Stories (-0,013)

Tajniacy (-0,009)

Star Wars: Imperium Atakuje (-0,008)

Martwa Zima: Gra Rozdroży (-0,008)

Arcadia Quest (-0,007)


Co wypadło?/Co nowego?

Wypadli: Captain Sonar, Charterstone

Nowi: Grand Austra Hotel, Lisboa

Analiza

W sierpniu, aż 6 gier zanotowało spory wzrost wskaźnika GeekRatio. Największe z nich to: Brass Lancashire, Spirit Island, Twilight Imperium (4 edycja), Azul, Projekt Gaja oraz Yokohama. W tym miesiącu na szczególne uznanie zasługuje Brass: Lancashire, które zyskało najwięcej spośród wszystkich gier tego zestawienia. Wszystko dzięki nowemu, odświeżonemu wydaniu z przepiękną grafiką i nieco uproszczonymi zasadami. Ta gra naprawdę zasługiwała na nową edycję i w końcu ją otrzymała. Mam taką cichą nadzieję, że inne klasyczne już gry planszowe, również prędzej, czy później się tego doczekają. A Wy jakie gry zobaczylibyście w nowej oprawie graficznej? Dajcie znać w komentarzach.

Niestety nie udało nam się przewidzieć sytuacji, w której dwie siostrzane gry Projekt Gaja i Terra Mystica zamienią się miejscami w rankingu. Jestem jednak w 100% przekonany, że nastąpi to w ciągu kilku najbliższych dni. Nowa edycja Twilight Imperium wspięła się o dwa oczka i już naprawdę niewiele jej brakuje do dwudziestego miejsca. Myślę, że potrzeba na to maksymalnie dwóch miesięcy. Siódmy Kontynent w przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca, w tym nieco zyskał, ale do pierwszej dziesiątki raczej już nie wróci. Utrudnieniem może być stabilna pozycja Great Western Trail. Nasza ulubiona gra w tym zestawieniu “Concordia”, jak zwykle zdobyła kilka dodatkowych punktów, ale do 20. miejsca jeszcze trochę brakuje. Zapewne nastąpi to w ciągu trzech najbliższych miesięcy.

W zeszłym miesiącu zanotowaliśmy duży spadek gry Charterstone. W tym miesiącu tytuł ten znalazł się już poza pierwszą setką najlepszych gier. Bardzo prawdopodobne, że pożegnaliśmy się z nim już na zawsze. Kolejna gra, która wypadła z tego zestawienia to Captain Sonar. Na ich miejsce pojawiły się takie gry jak: Grand Austria Hotel oraz Lisboa – witamy!

Największe spadki notują: TIME Stories, Tajniacy, Star Wars: Imperium Atakuje, Martwa Zima: Gra Rozdroży oraz Arcadia Quest.

Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień sierpnia:

  1. Everdell – skok z 3854 na 2232 miejsce, obecnie 1728.
  2. Container: 10th Anniversary Jumbo Edition! – skok z 4148 na 3171 miejsce.
  3. Ticket to Ride: New York  – skok z 3754 na 3007 miejsce.
  4. My Little Scythe– skok z 6224 na 5220 miejsce.
  5. Founders of Gloomhaven– skok z 2513 na 2097 miejsce.

Drugi tydzień sierpnia:

  1. Root – skok z 3243 na 1860 miejsce.
  2. Brass: Birmingham – skok z 3483 na 2392 miejsce.
  3. Everdell – skok z 2232 na 1541 miejsce.
  4. Mint Delivery – skok z 5611 na 4766 miejsce.
  5. Tiny Epic Defenders (Second Edition) – skok z 4490 na 3841 miejsce.

Trzeci tydzień sierpnia:

  1. Brass: Birmingham – skok z 2392 na 1401 miejsce.
  2. Root – skok z 1860 na 1240 miejsce.
  3. Everdell – skok z 1541 na 1135 miejsce.
  4. Villainous – skok z 4835 na 3304 miejsce.
  5. Mint Delivery – skok z 4766 na 4013 miejsce.

Czwarty tydzień sierpnia:

  1. Brass: Birmingham – skok z 1401 na 749 miejsce.
  2. Root – skok z 1240 na 768 miejsce.
  3. Villainous – skok z 3304 na 2363 miejsce.
  4. Palm Island – skok z 3660 na 2665 miejsce.
  5. Everdell – skok z 1135 na 858 miejsce.

Piąty tydzień sierpnia:

  1. Root – skok z 768 na 558 miejsce.
  2. Brass: Birmingham – skok z 749 na 569 miejsce.
  3. Palm Island – skok z 2665 na 2236 miejsce.
  4. My Little Scythe  – skok z 3146 na 2665 miejsce.
  5. Everdell – skok z 858 na 763 miejsce.


Jeśli chcesz być na bieżąco i podoba ci się Diceland, to koniecznie polub nas na Facebooku.

Dodaj komentarz