Notowanie BGG #6 – Listopad 2017

Notowanie BGG 6 Notowanie BGG #6   Listopad 2017

Szóste notowanie rankingu Board Game Geek – listopadowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.

Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz rzadziej pojawiają się nowe tytuły, a ostatnio całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Pandemic: Legacy, która wyznaczyła nowy trend nowoczesnych planszówek. Jak długo będzie dominować na pierwszej pozycji? Będziemy to śledzić w comiesięcznym notowaniu. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #6: Listopad 2017

(zakres analizy: 1 października 2017 roku – 1 listopada 2017 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Pandemic Legacy: Sezon1 8,4948,4930,001
2Cywlizacja Poprzez Wieki (3 edycja)8,3288,3220,006
3Zimna Wojna8,2158,218-0,003
4Gloomhaven8,2048,1730,031
5Star Wars: Rebelia8,1598,16-0,001
6↑1Terraformacja Marsa8,1468,1440,002
7↓1Terra Mystica8,1428,146-0,004
8Scythe8,0868,087-0,001
97 Cudów Świata: Pojedynek8,0148,018-0,004
10Zamki Burgundii7,9987,9970,001
11Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9867,991-0,005
12↑2Great Western Trail7,9787,9590,019
13Wojna o Pierścień (Druga Edycja)7,9727,970,002
14↓2Puerto Rico7,9697,972-0,003
15Agricola7,9467,948-0,002
16Mage Knight7,9337,935-0,002
17Blood Rage7,9147,917-0,003
18Cywlizajca Poprzez Wieki (Druga Edycja)7,8967,901-0,005
19Arkham Horror: Gra Karciana7,8887,8820,006
20↑1Posiadłość Szaleństwa (Druga Edycja)7,8837,8750,008
21↓1Star Wars: Imperium Atakuje7,8767,878-0,002
22Mechs vs. Minions7,8767,8720,004
23Power Grid7,8487,851-0,003
24↑2Orleans7,8417,8340,007
25↓1Eclipse7,847,845-0,005
26↓1Food Chain Magnate7,8297,839-0,010
27↑1Viticulture Essential Edition7,8267,8170,009
28↑1Concordia7,8217,8070,014
29↓2Robinson Crusoe7,8197,821-0,002
30Brass: Lancashire7,8057,806-0,001
31Le Havre7,7957,799-0,004
32↑1Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7917,790,001
33↓1Android: Netrunner7,7897,792-0,003
34+1Uczta dla Odyna7,7847,7640,020
35↓1T.I.M.E Stories7,7577,764-0,007
36Tajniacy7,7547,763-0,009
37Keyflower7,7347,737-0,003
387 Cudów Swiata7,7347,737-0,003
39The Voyages of Marco Polo7,7327,7290,003
40Caylus7,7097,712-0,003
41Twilight Imperium (Third Edition)7,7017,702-0,001
42Eldritch Horror7,6947,6940
43Race for the Galaxy7,6827,683-0,001
44Lords of Waterdeep7,6777,679-0,002
45Dominant Species7,6777,6770
46↑31The 7th Continent7,6767,5140,162
47↓1Patchwork7,6737,675-0,002
485 Klanów7,6717,6710
49↑1El Grande7,6647,665-0,001
50↓3Martwa Zima: Gra Rozdroży7,6637,673-0,010
51↓2Roll for the Galaxy7,6637,668-0,005
52↓1Dominion: Intrigue7,6557,658-0,003
53Pola Arle7,6517,6470,004
54↓2Star Wars: X-Wing7,6447,649-0,005
55↓1Battlestar Galactica7,6287,6280
56↓1Clank!: Smocza Furia7,6217,6130,008
57↓1Mombasa7,5987,6-0,002
58↓1Sherlock Holmes Consulting Detective7,5977,5970
59Rosyjskie Koleje7,5927,5910,001
60↓2Dominion7,5917,594-0,003
61↓1Trajan7,5867,588-0,002
62↓1Tygrys i Eufrat7,5837,585-0,002
63↓1Troyes7,587,581-0,001
64↓1Pandemic7,5757,577-0,002
65↓1Santorini7,5667,569-0,003
66↓1Crokinole7,5617,562-0,001
67↓1Descent: Wędrówki w Mroku (Druga Edycja)7,5557,561-0,006
68↑1The Gallerist7,5497,5430,006
69↓2Zamki Szalonego Króla Ludwika7,5477,551-0,004
70↓2Kemet7,5447,545-0,001
71↓1Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,5367,54-0,004
72Epoka Kamienia7,5317,532-0,001
73↓2The Resistance: Avalon7,5277,532-0,005
74↑1Alchemicy7,5277,528-0,001
75↓1Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,5257,528-0,003
76↓3Arcadia Quest7,527,529-0,009
77↓1Legendary Encounters: AADBG7,517,514-0,004
78Ora et Labora7,5047,507-0,003
79↑1Zakazane Gwiazdy7,5027,4970,005
80↓1Star Realms7,4977,498-0,001
81Nations7,4887,492-0,004
82Suburbia7,4877,491-0,004
83Commands & Colors: Ancients7,487,482-0,002
84Railways of the World7,4777,48-0,003
85Wsiąść do Pociągu: Europa7,4757,478-0,003
86Chaos w Starym Świecie7,4737,474-0,001
87↑1Istanbul7,4697,4660,003
88↓1Paths of Glory7,4667,467-0,001
89Cosmic Encounter7,4547,457-0,003
90Combat Commander: Europe7,4497,456-0,007
91↑2Captain Sonar7,4437,4340,009
92↓1Steam7,4317,434-0,003
93↓1Goa7,4317,434-0,003
94↑2Władca Pierścieni: Gra Karciana7,4227,423-0,001
95↑4Jaipur7,4217,420,001
96↓1Age of Steam7,427,423-0,003
97↓3La Granja7,4197,423-0,004
98Hansa Teutonica7,4157,42-0,005
99↓2Viticulture7,4137,422-0,009
100Zombicide Black Plague7,412NowośćNowość
 
Największy wzrost i spadek GR:
pic2648303 Notowanie BGG #6   Listopad 2017

The 7th Continent (+0,162) 

Gloomhaven (+0,031)

Uczta dla Odyna (+0,020) 

Great Western Trail (+0,019) 

Concordia (0,012) 

Food Chain Magnate (-0,010)

Martwa Zima: Gra Rozdroży (-0,010) 

Tajniacy (-0,009)

Arcadia Quest (-0,009)

Viticulture (-0,009)


Co wypadło?/Co nowego?

Nowość – Zombicide: Black Plague

Poza top 100 – The Princess of Florence

Analiza

Aż 5 gier zanotowało ogromny wzrost wskaźnika GeekRatio: The 7th Continent, Gloomhaven, Uczta dla Odyna, Great Western Trail oraz Concordia. W pierwszej dziesiątce miejscami zamieniły się Terraformacja Marsa, której miejsce ustąpiła Terra Mystica. Great Western Trail nie zwalnia tempa, gdyż tak jak przewidywaliśmy wyprzedziła w tym miesiącu dwie gry i już w przeciągu dwóch kolejnych miesięcy prawdopodobnie wejdzie do top 10. Również Uczta dla Odyna i Concordia notują wysokie wzrosty i z miesiąca na miesiąc pną się w rankingu.

Z kolei Clank! w tym miesiącu znacząco zwolnił i utracił jedną pozycję pomimo wzrostu wskaźnika GR, a to dlatego że o 31 pozycji w górę wskoczyła gra The 7th Continent. Tempo wzrostu tej gry jest zabójcze i jest to raczej pewne, że prędzej czy później trafi do najlepszej 10 gier rankingu BGG. Pytanie, czy Gloomhaven może czuć się zagrożony? W tym tygodniu raczej umocnił swoją pozycję i istnieje duża szansa, że w przyszłym miesiącu wskoczy na podium rankingu.

Takie gry jak Food Chain Magnate, Martwa Zima: Gra Rozdroży, Tajniacy, Arcadia Quest i Viticulture notują wysoki spadek w rankingu. Warto zwrócić uwagę że Tajniacy i Martwa Zima: Gra Rozdroży już kolejny miesiąc z rzędu notują spadek. Czyżby zachwyty nad tymi grami malały? A może jest jakiś inny powód. Może obecność innych gier z serii Tajniacy sprawia, że podstawowa wersja gry traci w oczach graczy. Natomiast spadek Martwej Zimy może wynika z ogólnego przesycenia uniwersum z zombi w roli głównej.

Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień października:

Drugi tydzień października:

Trzeci tydzień października:

Czwarty tydzień października:


Do zobaczenia w przyszłym miesiącu w kolejnym podsumowaniu zestawienia BGG, a tymczasem wróć do posta, skomentuj i zostaw kciuka – dzięki.

Facebook Pulub nas Notowanie BGG #6   Listopad 2017

Dodaj komentarz