Notowanie BGG #5 – Październik 2017

Notowanie BGG 5 Notowanie BGG #5   Październik 2017

To już piąte notowanie rankingu Board Game Geek – październikowe zestawienie najlepszych 100 gier planszowych wraz z analizą z poprzedniego miesiąca oraz gry zyskujące największą popularność w ostatnich tygodniach.

Aktualne notowanie najlepszych gier w serwisie BoardGameGeek. BGG to najbardziej popularna na świecie strona o grach planszowych, a ranking BGG jest obecnie dla wielu wyznacznikiem ich jakości.

W zestawieniu tym coraz rzadziej pojawiają się nowe tytuły, a ostatnio całkowitą dominację nad serwisem objęła gra Pandemic: Legacy, która wyznaczyła nowy trend nowoczesnych planszówek. Jak długo będzie dominować na pierwszej pozycji? Będziemy to śledzić w comiesięcznym notowaniu. W każdym zestawieniu będziemy odnotowywać spadki i wzrosty gier, a także pojawiające się nowości. Na koniec roku pojawi się całoroczne zestawienie.

Zastanawiasz się jak działa GeekRating? Zajrzyj do artykułu MelanżowaniaTv – kliknij by przejść. Jest on bardzo dobrze i szczegółowo opisany.

Legenda:

  • GeekRatio – specjalna zmienna opracowana przez BGG, na podstawie której jest ustalana aktualna pozycja danej gry, im wyższy tym lepiej,
  • PGR – Geek Ratio z poprzedniego miesiąca,
  • ZGR – zmiana GeekRatio w stosunku do poprzedniego miesiąca,

Zestawienie nr #4: Wrzesień 2017

(zakres analizy: 31 sierpnia 2017 roku – 1 października 2017 roku)

Aby zobaczyć całą tabelę na telefonie, należy przesuwać na tabeli palcem w lewo.

MiejsceTytuł GryGeekRatioPGRZGR
1Pandemic Legacy: Sezon 18,4938,4900,003
2Cywilizacja: Poprzez Wieki (3 edycja)8,3228,3210,001
3Zimna Wojna8,2188,220-0,002
4Gloomhaven8,1738,1700,003
5Star Wars: Rebelia8,1608,1520,008
6Terra Mystica8,1468,148-0,002
7Terraformacja Marsa8,1448,1340,010
8Scythe8,0878,089-0,002
97 Cudów Świata: Pojedynek8,0188,020-0,002
10↑1Zamki Burgundii7,9977,9970
11↓1Kawerna: Rolnicy z Jaskiń7,9917,999-0,008
12Puerto Rico7,9727,975-0,003
13Wojna o Pierścień (Second Edition)7,9707,9700
14↑2Great Western Trail7,9597,9440,015
15↓1Agricola7,9487,952-0,004
16↓1Mage Knight Board Game7,9357,938-0,003
17Blood Rage7,9177,922-0,005
18Cywilizacja: Poprzez Wieki (stara edycja)7,9017,909-0,008
19↑1Arkham Horror: Gra Karciana7,8827,8790,003
20↓1Star Wars: Imperium Atakuje7,8787,880-0,002
21Posiadłość Szaleństwa: Druga Edycja7,8757,8740,001
22Mechs vs. Minions7,8727,8700,002
23Wysokie Napięcie7,8517,855-0,004
24Eclipse7,8457,848-0,003
25Food Chain Magnate7,8397,8330,006
26↑1Orleans7,8347,8300,004
27↓1Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie7,8217,825-0,004
28↑3Viticulture Essential Edition7,8177,8110,006
29↑5Concordia7,8077,7930,014
30↓2Brass: Lancashire7,8067,8060
31↓1Le Havre7,7997,801-0,002
32↓3Android: Netrunner7,7927,798-0,006
33↓1Tzolk'in: Kalendarz Majów7,7907,793-0,003
34↑1T.I.M.E Stories7,7647,770-0,006
35↑3Uczta dla Odyna7,7647,7520,012
36↓3Tajniacy7,7637,771-0,008
37↓1Keyflower7,7377,743-0,006
38↓17 Cudów Świata7,7377,739-0,002
39Marco Polo7,7297,7250,004
40Caylus7,7127,716-0,004
41Twilight Imperium (Trzecia Edycja)7,7027,705-0,003
42Eldritch Horror7,6947,697-0,003
43↑2Race for the Galaxy7,6837,6830
44↑3Lords of Waterdeep7,6797,680-0,001
45↑1Dominant Species7,6777,679-0,002
46↓2Patchwork7,6757,68-0,005
47↓4Martwa Zima: Gra Rozdroży7,6737,680-0,007
485 Klanów7,6717,677-0,006
49Roll for the Galaxy7,6687,671-0,003
50El Grande7,6657,669-0,004
51Dominion: Intryga7,6587,660-0,002
52Star Wars: X-Wing Miniatures Game7,6497,652-0,003
53Pola Arle7,6477,6430,004
54Battlestar Galactica7,6287,631-0,003
55↑12Clank!: A Deck-Building Adventure7,6137,5910,022
56Mombasa7,6007,5990,001
57↓2Sherlock Holmes Consulting Detective7,5977,602-0,005
58↓1Dominion7,5947,598-0,004
59↓1Rosyjskie Koleje7,5917,593-0,002
60↓1Trajan7,5887,591-0,003
61↓1Tygrys i Eufrat7,5857,588-0,003
62Troyes7,5817,5800,001
63↓2Pandemic7,5777,579-0,002
64↓1Santorini7,5697,5690
65↓1Crokinole7,5627,566-0,004
66↓1Descent: Wędrówki w Mroku (Druga Edycja)7,5617,564-0,003
67↓1Zamki Szalonego Króla Ludwika7,5517,554-0,003
68↑2Kemet7,5457,546-0,001
69↑6The Gallerist7,5437,5340,009
70↓2Wojna o Pierścień (Pierwsza Edycja)7,5407,545-0,005
71The Resistance: Avalon7,5327,537-0,005
72Epoka Kamienia7,5327,534-0,002
73↓4Arcadia Quest7,5297,534-0,005
74↓1Gra o Tron: Gra Planszowa (Druga Edycja)7,5287,531-0,003
75↓1Alchemicy7,5287,530-0,002
76Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game7,5147,517-0,003
77The 7th Continent7,514NowośćNowość
78↓1Ora et Labora7,5077,512-0,005
79↓1Star Realms7,4987,500-0,002
80↑1Zakazane Gwiazdy7,4977,499-0,002
81↓2Nations7,4927,497-0,005
82↓2Suburbia7,4917,495-0,004
83↓1Commands & Colors: Ancients7,4827,488-0,006
84↓1Railways of the World7,4807,484-0,004
85↓1Wsiąść do Pociągu: Europa7,4787,480-0,002
86Chaos w Starym Świecie7,4747,476-0,002
87↓2Paths of Glory7,4677,474-0,007
88Istanbul7,4667,4660
89Cosmic Encounter7,4577,460-0,003
90↓3Combat Commander: Europe7,4567,462-0,006
91↓1Steam7,4347,439-0,005
92↓1Goa7,4347,438-0,004
93↑7Captain Sonar7,4347,4190,015
94↓2La Granja7,4237,425-0,002
95↓1Age of Steam7,4237,426-0,003
96↓1Władca Pierścieni: Gra Karciana7,4237,428-0,005
97↓4Viticulture7,4227,425-0,003
98↓2Hansa Teutonica7,4207,422-0,002
99Jaipur7,427,424-0,004
100↓3The Princes of Florence7,4177,42-0,003
 
Największy wzrost i spadek GR:

(W nawiasie znajduje się skok z poprzedniego notowania)

Clank! (+0,022) 

a6537b206a469c6ff59be3447740b418 Notowanie BGG #5   Październik 2017

Captain Sonar (+0,015)

Great Western Trail (+0,015) 

Concordia (+0,014) 

Uczta dla Odyna (0,012) 

Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (-0,008)

Cywilizacja: Poprzez Wieki (stara edycja) (-0,008)

Tajniacy (-0,008)

Patch of Glory (-0,007)

Martwa Zima: Gra Rozdroży (-0,007) 


Co wypadło?/Co nowego?

Nowość w top 100 – The 7th Continent

pic2648303 Notowanie BGG #5   Październik 2017

Poza top 100 – Splendor

Analiza

Aż 5 gier zanotowało ogromny wzrost wskaźnika GeekRatio: Clank!, Captain Sonar, Great Western Trail, Concordia i Uczta dla Odyna. W pierwszej dziesiątce nie nastąpiły praktycznie żadne roszady. Jedynie Zamki Burgundii wskoczyły na 10 pozycję, zastępując Kawernę: Rolnicy z Jaskiń. Z kolei Clank! czwarty miesiąc z rzędu leci przed siebie jak szalony i taranuje wszystkich na swojej drodze. Jego impet jest niewyobrażalny, ale zaczyna wyraźnie zwalniać – ciekawe, ile pozycji zdoła jeszcze osiągnąć, gdyż tym razem przed nim gry ze znacznie większym Geek Ratio. Przyszłym miesiącu wskoczy co najwyżej o 1/2 pozycję w górę.

Natomiast z jeszcze większą siłą do top 100 wbiła gra The 7th Continent i już teraz zajmuje 76 miejsce. Praktycznie z dnia na dzień wskakuje wyżej. Sądzę, że w tym przypadku top 10 zagwarantowane, tym bardziej, że aktualnie trwa kampania drugiej edycji gry, która zebrała już ponad 2 miliony dolarów. Terraformacja Marsa wciąż goni Terra Mysticę i na przestrzeni kilku najbliższych dni zajmie jej miejsce. Natomiast Star Wars: Rebelia znacząco umocniła swoją pozycję i wydaje mi się, że za około 2 miesiące zajmie miejsce Gloomhaven. Tak jak przewidywaliśmy Great Western Trail zamienił się miejscami z Agricolą i już w kolejnym notowaniu wskoczy o kolejne dwie pozycje wyprzedzając Wojnę o Pierścień i Puerto Rico.

Kawerna: Rolnicy z Jaskiń, Tajniacy i stara edycja Cywilizacji: Poprzez Wieki zanotowały duży spadek w tym miesiącu. Dziwi mnie spadek Kawerny, ciekawe czym on jest spowodowany, jeśli wiecie dajcie znać w komentarzach. Duży spadek zanotowały również takie gry jak: Patch of Glory i Martwa Zima: Gra Rozdroży. Natomiast z zestawienia wypadł bardzo znany i lubiany Splendor. Captain Sonar to gra, która również notuje wysoki skok w tym miesiąc. W zeszłym miesiącu dopiero weszła do top 100, a już teraz zajmuje 92 miejsce, także zawita na dłużej.

Największe wzrosty tygodniowe w ramach całego rankingu BGG:

Pierwszy tydzień września:

Drugi tydzień września:

Trzeci tydzień września:

Czwarty tydzień września:

  • The 7th Continent (skok z 112 na 88 miejsce) – obecnie 76 
  • Codenames Duet (skok z 1018 na 876 miejsce) – obecnie 813
  • Lisboa (skok z 815 na 706 miejsce) – obecnie 644
  • Whistle Stop (skok z 3005 na 2604 miejsce) – obecnie 2466
  • Downforce  (skok z 2286 na 2018 miejsce) – obecnie 1892

Do zobaczenia w przyszłym miesiącu w kolejnym podsumowaniu zestawienia BGG, a tymczasem wróć do posta, skomentuj i zostaw kciuka – dzięki.

Facebook Pulub nas Notowanie BGG #5   Październik 2017

Dodaj komentarz